Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Trump sugerează că Starmer ar putea folosi armata pentru a opri migrația ilegală în Marea Britanie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Trump sugerează că Starmer ar putea folosi armata pentru a opri migrația ilegală în Marea Britanie

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 19 septembrie 2025
Distribuie

Președintele SUA, Donald Trump, a sugerat că premierul britanic Sir Keir Starmer ar putea mobiliza armata pentru a controla granițele Marii Britanii și a opri valul de migrație ilegală. Declarația a fost făcută în cadrul unei conferințe de presă comune, care a încheiat cea de-a doua vizită de stat a liderului american în Regatul Unit.

Discuții despre migrație și securizarea frontierelor

Trump a afirmat că a discutat cu Sir Keir la reședința oficială de la Chequers despre problema migranților care traversează Canalul Mânecii în ambarcațiuni mici, comparând situația cu criza de la granița de sud a SUA.

„Aveți oameni care vin și i-am spus prim-ministrului că voi opri acest lucru și nu contează dacă chemați armata, nu contează ce mijloace folosiți”, a declarat Trump.

Ulterior, într-un interviu pentru Fox News, el l-a îndemnat pe premierul britanic să adopte o „poziție fermă” împotriva imigrației ilegale, spunând că aceasta „îl afectează grav” pe liderul laburist.

Vizită de stat și relația bilaterală

În timpul vizitei de două zile, Trump a fost primit cu fast de Regele Charles și Familia Regală la Castelul Windsor și a participat la un banchet de stat, înainte de discuțiile politice de joi cu Starmer. Cei doi lideri au subliniat „relația specială” dintre SUA și Marea Britanie și au anunțat un nou acord de prosperitate tehnologică, menit să stimuleze investițiile americane în domeniul inteligenței artificiale, tehnologiilor cuantice și altor tehnologii emergente.

Totuși, oficiali de la Casa Albă au precizat că vizita nu este de natură să crească influența Londrei asupra politicii comerciale sau externe americane.

Divergențe privind Palestina și Ucraina

Trump și Starmer au evitat să comenteze pe larg teme controversate, dar președintele american a declarat că are un „dezacord” cu premierul britanic privind recunoașterea statului palestinian – planificată de guvernul de la Londra înaintea Adunării Generale ONU de săptămâna viitoare.

Vinurile, brânzeturile, textilele… Donald Trump sancționează toate tipurile de produse europene
3 octombrie 2019

Trump a acuzat Hamas că „a folosit ostaticii drept momeală” și s-a opus unei recunoașteri a Palestinei în lipsa unor granițe și instituții clare, potrivit BBC.

În privința războiului din Ucraina, Trump s-a declarat „dezamăgit” de lipsa de implicare a președintelui rus Vladimir Putin în negocieri de pace și a cerut aliaților occidentali să oprească achizițiile de petrol rusesc pentru a-l forța pe liderul de la Kremlin la masa tratativelor.

Unități de viziune asupra migrației ilegale

În pofida diferențelor de opinie, cei doi lideri au afișat unitate pe tema combaterii migrației ilegale. Starmer a declarat că guvernul său a încheiat mai multe acorduri de returnare a migranților cu alte state, inclusiv cu Franța, și a lansat schema „unul intră, unul iese” pentru returnarea migranților prin Canalul Mânecii.

„Este un pas important înainte”, a spus premierul, subliniind însă că „nu există o soluție miraculoasă”.

Negocierile ruso-ucrainene din Belarus au continuat luni, dar pe fronturile din Ucraina sunt lupte de o rară violență
28 februarie 2022

Peste 30.000 de persoane au traversat Canalul Mânecii în ambarcațiuni mici de la începutul anului – cel mai mare număr raportat vreodată până la această dată calendaristică.

- Publicitate -

Trump, hotărât să continue politica dură de imigrație

Întors la Casa Albă în ianuarie, Trump a impus o interdicție generală de azil pentru migranții care intră la granița de sud și a trimis trupe suplimentare pentru a sprijini securitatea la frontieră, ceea ce a dus la scăderea arestărilor de migranți.

În conferință, el a sugerat că Marea Britanie ar putea urma un model asemănător, chiar dacă ar fi nevoie de implicarea armatei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Vodafone România anunță semnarea documentelor legale privind achiziția Telekom România
Articolul următor Michelle Obama, mesaj inspirațional despre leadership și speranță pe scena Impact Bucharest 2025
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Papa Leon al XIV-lea laudă Spania pentru sprijinul acordat migranților și poziția împotriva războaielor
Extern
Zelenski îl acuză pe Putin, care a refuzat discuțiile față în față, că nu vrea să încheie războiul
Extern
KMG face precizări cu privire la nava Safeen Elona din Portul Constanța
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
  • De la indecizie la calificare: cum poate începe schimbarea pentru tinerii sub 30 de ani
  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Hesburger investește 500.000 euro în primul său restaurant din Brașov
Extern

Donald Trump revocă decizia istorică privind gazele cu efect de seră: SUA schimbă radical politica climatică

3 minute
Extern

Jeff Sessions a demisionat din funcţia de Procuror General, la cererea lui Donald Trump

1 minute
Extern

Minskul a ieșit din Tratatul privind Forțele Armate Convenționale din Europa (TCFE)

2 minute
Extern

Primul ministru al Poloniei, Donald Tusk, în vizită oficială la Kiev

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?