Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: „Zilele energiei” – Oportunități de finanțare și proiecte de succes
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

„Zilele energiei” – Oportunități de finanțare și proiecte de succes

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 mai 2019
Distribuie

Conferința “Zilele Energiei (Energy Info Days) – Oportunități de finanțare și proiecte de succes”. , organizată de Ministerul Energiei în marja Președinției României la Consiliul Uniunii Europene, se va desfășura în perioada 29-30 mai 2019 la Timișoara.

Agenda reuniunii evenimentului va avea în centrul dezbaterilor subiecte de interes precum:

  • valorificarea oportunităților de finanțare oferite de Programul Horizon 2020;
  • promovarea de tehnologii inteligente și soluții inovatoare în domeniul surselor regenerabile de energie;
  • decarbonizarea economiei printr-o abordare integrată și o tranziție energetică rapidă și durabilă.

Horizon 2020 este cel mai amplu program de cercetare și inovare derulat vreodată de UE. Acesta va duce la mai multe inovații capitale, descoperiri și premiere mondiale, aducând ideile mărețe din laboratoare pe piață. Este disponibilă o finanțare de 80 de miliarde EUR pe durata a 7 ani (2014- 2020) – pe lângă investițiile private și investițiile publice naționale pe care această finanțare le va atrage.

Orizont 2020 beneficiază de susținerea politică a liderilor europeni și a deputaților în Parlamentul European, care au convenit că investițiile în cercetare și inovare sunt esențiale pentru viitorul Europei, plasându-le în centrul Strategiei Europa 2020 pentru o creștere inteligentă, durabilă și favorabilă incluziunii.

Agenda reuniunii evenimentului va avea în centrul dezbaterilor subiecte de interes precum: valorificarea oportunităților de finanțare oferite de Programul Horizon 2020, promovarea de tehnologii inteligente și soluții inovatoare în domeniul surselor regenerabile de energie, decarbonizarea economiei printr-o abordare integrată și o tranziție energetică rapidă și durabilă.

Totodată, în cadrul Conferinței se vor prezenta prioritățile Horizon Europe, cel mai ambițios și amplu program de finanțare pentru domeniul cercetării și inovării al Uniunii Europene.

Evenimentul își propune în același timp consolidarea dialogului între reprezentanții companiilor cu privire la experiența dobândită în implementarea proiectelor, prin prezentarea unor proiecte de succes din domeniul energiei și cercetării.

oameni
România ocupă un loc fruntaș în UE la rata de scădere a populației și a resurselor de muncă
12 mai 2019

La eveniment participă reprezentanți ai ministerelor energiei din statele membre, reprezentanți ai sectorului energetic românesc dar si ai institutelor de cercetare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Școala de vară a MApN
Articolul următor Liderii europeni se întâlnesc la Bruxelles pentru evaluarea rezultatelor alegerilor pentru PE
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Smartphone și social media, de la utilitate la dependență și manipulare
Actualitate Opinii
“Jurnalul fericirii” – o carte de învăţăminte
Cultură și Educație
ENEVO Group și GreenArch Energy semnează un parteneriat pentru dezvoltarea unui portofoliu de energie regenerabilă de 150 MW în România
Energie

RSS Știri Financiare

  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
  • Wonga intră oficial în România și aduce modelul polonez de creditare digitală
Actualitate

Vizita reprezentantei UNICEF în România la MIPE: parteneriat consolidat pentru sprijinirea copiilor din comunități vulnerabile

2 minute
Actualitate

Investiții europene de peste 849 milioane euro pentru comunitățile vulnerabile și pentru elevi

3 minute
Actualitate

Peste 345.000 de caziere judiciare au fost eliberate online, cu zero costuri, la un an de la interconectarea ghiseul.ro cu cu hub-ul de servicii al MAI

2 minute
Actualitate

20 de ani de activitate de la înființarea Colegiului Consilierilor Juridici Maramureș

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?