Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Liviu Dragnea, sub lupa presei internaționale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Liviu Dragnea, sub lupa presei internaționale

Maria Mădălina Bulancia
Autor
Maria Mădălina Bulancia
Publicat 28 mai 2019
Distribuie
citynews1130.com

Cazul arestării lui Liviu Dragnea a atras atenția unora dintre cele mai importante publicații și agenții de presă internaționale, care au relatat despre arestarea celui prezentat ca fiind „cel mai puternic politician român”.

Sentința împotriva lui Liviu Dragnea, care a pus capăt carierei politice a liderului social-democrat, a stărnit atenția agențiilor de presă internaționale, care au relatat, la unison, despre cazul arestării celui care a condus Partidul Social Democrat spre marea sa victorie la alegerile legislative din 2016.

Bloomberg: „Cel mai puternic om din România  şi liderul de facto al ţării merge la închisoare“

„Liderul de facto al României a fost trimis la pușcărie pentru trei ani și jumătate pentru corupție, decizia zguduind guvernarea ce a intrat în conflict cu UE din cauza diminuării independenței justiției”. Mai mult decât atât, Agenția de presă relatează că este un moment rușinos, ținând cont că România deține președinția rotativă a UE.

The New York Times: „Șeful partidului de guvernământ primește 3 ani și jumătate de închisoare pentru corupție”

Agenția de presă transmite că „cel mai puternic politician din România”, Liviu Dragnea a fost închis pentru 3 ani și jumătate în urma unei hotărâri a Curții Supreme. Decizia a venit după ce partidul PSD al lui Dragnea a suferit pierderi uriașe în alegerile din UE.

Jurnaliștii americani mai subliniază că liderul social- democrat, a recurs frecvent la expresii utilizate de Donald Trump în atacurile lansate de acesta la adresa celor însărcinați cu cercetarea faptelor adminisrației sale – unele dintre exemplele invocate fiind termeni precum: stat paralel sau vânătoare de vrăjitoare.

NYT mai precizează că Dragnea s-ar fi bucurat vara trecută de sprijinul avocatului personal al lui Trump, care a criticat eforturile României în privința combaterii corupției.

- Publicitate -

Euractiv: „Liderul socialist controversat al României, Dragnea, merge la închisoare“

Publicația subliniază caracterul definitiv al verdictului de 3 ani și jumătate. Mai mult decât atât, mai precizează Euractiv, rezultatele slabe înregistrate la alegerile europarlamentare de către Partidul Social Democrat, a avut ca efect apariția unui val de cereri de demisii din partea mai multor politicieni socialiști.

BBC: „Corupția în România: Liviu Dragnea, condamnat la închisoare”

„Curtea Supremă de Justiţie din România a confirmat luni sentinţa de trei ani şi jumătate la închisoare în cazul lui Liviu Dragnea. Politicianul în vârstă de 56 de ani a fost găsit vinovat anul trecut că le-a permis la doi membri ai formaţiunii politice să fie plătiţi de o agenţie de stat pentru locuri de muncă fictive”, transmite BBC.

BBC a relatat, la rândul său despre arestarea „celui mai puternic politician de pe scena politică din România”. Conform analiştilor, liderul PSD era personalitatea-cheie care exercita puterea prin culise, conducând PSD-ul şi Guvernul format de acest partid. Un personaj controversat, asociat deseori cu reformele judiciare care au avut ca efect șubrezirea independenței instanțelor, generând proteste masive în România, este cel condamnat de asemenea pentru generarea de dispute între România și Uniunea Europeană.

Reuters: „Liviu Dragnea, condamnat pentru instigare la abuz de putere”

„Curtea Supremă din România a susţinut condamnarea la trei ani şi jumătate de închisoare a liderului Partidului Social-Democrat, Liviu Dragnea, pentru instigare la abuz de putere, la o zi după ce partidul său a pierdut alegerile europarlamentare în faţa grupurilor de centru”, notează Reuters.

Odată cu încarcerarea „celui mai puternic om din România” partidul va fi condus în interimar de premierul Viorica Dăncilă, care va fi cea care va prelua funcția de președinte al partidului.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior banci goale „Vine Papa, bine îmi pare!” Școlile din București, închise vineri
Articolul următor curierul national 7880 Curierul Național, numărul 7880
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

MADR pregătește implementarea sprijinului pentru crescătorii de suine și bovine – cererile vor putea fi depuse începând cu 1 septembrie
Agricultură
DIICOT a extins ancheta în dosarul Nordis. Alte zeci de plângeri și un nou prejudiciu de 24.000.000 de euro
Actualitate
Alexandru Petrescu, Președinte ASF: Piața de capital din România, tot mai aproape de circuitul investițional internațional
Finanțe și Bănci

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii cumpără haine mai rar. 8 din 10 caută branduri de calitate la preț redus
  • WALDEVAR construiește pentru SANY un proiect de 95 MWp solar și 220 MWh de stocare
  • JYSK inaugurează două magazine în Pantelimon și Câmpulung Moldovenesc
  • Românii scurtează vacanțele și caută reduceri pe fondul presiunii asupra bugetelor
Actualitate

Klaus Iohannis: Războiul din Ucraina sporește relevanța României ca pilon de securitate și stabilitate regională. Vom depune eforturi suplimentare pentru a consolida structurile aliate din țara noastră

2 minute
Politic

Victor Negrescu: ,,Preşedinţia României la Consiliul Uniunii Europene ar putea gestiona negocierile privind viitoarele relaţii dintre Marea Britanie şi Uniunea Europeană”

2 minute
Politic

Europarlamentarii cer statelor membre CONTRIBUȚII MAI MARI. Care este motivul

3 minute
Politic

Ultima mişcare a Olguţei Vasilescu. Klaus Iohannis, lovit din plin

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?