Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 19 ianuarie 2026
Distribuie
Rodica Manea, CMS

CMS a asistat CCE la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2, având 269,227 MW (AC) / 293,260 MWp, către Renalfa Solarpro Group. Proiectul, amplasat pe o suprafață de peste 349 de hectare în județul Arad, este dezvoltat de Horia Solar Invest Two S.R.L.

CCEeste un dezvoltator și operator integrat de proiecte fotovoltaice și de stocare a energiei, activ în Europa și Chile, cu un portofoliu de peste 7,2 GW în dezvoltare și o experiență solidă în realizarea de proiecte regenerabile de mari dimensiuni.

Renalfa SolarproGroup este o companie importantă în sectorul energiei regenerabile, prezentă în Europa Centrală și de Est.

CMS a asistat CCE cu privire la toate aspectele juridice ale tranzacției, inclusiv structurarea, negocierea și semnarea unui contract de vânzare-cumpărare complex. Finalizarea tranzacției, supusă îndeplinirii condițiilor suspensive necesare, este estimată pentru trimestrul I din 2026. CCE si Renalfa Solarpro Group vor continua colaborarea până când proiectul va deveni operațional din punct de vedere comercial, în funcție de îndeplinirea etapelor agreate.

Rodica Manea, Partener Corporate și M&A în cadrul CMS România, declară: „Suntem încântați că am fost alături de CCE în această tranzacție de referință care evidențiază interesul continuu al investitorilor pentru acest sector, inclusiv pentru proiecte de câteva sute de megawați. CMS asistă în mod constant clienți în tranzacții M&A strategice în sectorul energiei regenerabile și suntem bine poziționați să oferim consultanță în proiecte de acest tip. Horia 2 reflectă viziunea și experiența tuturor părților implicate, iar noi ne bucurăm că am putut contribui la realizarea acestuia prin experiența noastră juridică și sectorială.”

Varinia Radu, Head of Energy and Projects în cadrul CMS România, adaugă: „ Această tranzacție demonstrează că activitatea pe piața M&A din sectorul energiei regenerabile rămâne intensă, inclusiv prin consolidarea portofoliilor unor companii importante. Ne bucurăm că am avut un rol important în realizarea cu succes a acestui proiect, cu atât mai mult cu cât Horia 2 se conturează drept unul dintre cele mai mari proiecte solare din țară. Este un exemplu clar al încrederii constante pe care investitorii o au în piața din România.”

Echipa multidisciplinară CMS care a asistat CCE în cadrul tranzacției a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy), responsabilă de relația cu clientul, precum și al echipei extinse, din care au făcut parte Rareș Crîșmaru și Octavian Teletin (Corporate M&A), Elena Vlăsceanu și Ramona Dulamea (Energy), Alexandru Trandafir (Real Estate) și Andrei Tercu (Tax).

Consiliul Concurenței: Dereglementarea pieței de furnizare de gaze a oferit beneficii consumatorilor
25 ianuarie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Centrala de cogenerare de la Petromidia a intrat în operarea companiei Rompetrol Energy
Articolul următor Se va apropia România de pragul de 10.000 MW de fotovoltaice la finalul lui 2026? Ce spun ultimele prognoze
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

UE îndeamnă statele membre să reducă țintele de stocare a gazelor pentru acest an, de la 90% la 80%
Energie
Donald Trump amenință că va ataca centralele nucleare ale Iranului dacă nu va fi deblocată strâmtoarea Ormuz
Extern
Zweite Bundesliga: Cinci pentru infern
Sport

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea românilor vor ca interacțiunile cu statul să fie exclusiv online, fără deplasări la ghișeu
  • 6 din 10 clienți ai supermarketului online Sezamo comandă apă
  • One United Properties a cumpărat un teren pentru o nouă dezvoltare rezidențială în Floreasca
  • O nouă reprezentanță Kärcher Center se deschide în Constanța
Energie

Unitatea 1 a centralei nucleare de la Cernavodă se va opri duminică, 19 mai

1 minute
Energie

CEO aplică, în sfârșit, penalități firmelor care lucrează la modernizarea grupului enegetic 5 de la Rovinari

4 minute
Energie

Bulgargaz negociază cu Gazprom

3 minute
Energie

APCE: Tariful la transport energie „BINOM” explicat pe înțelesul tuturor

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?