Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Parteneriat public-privat pentru dezvoltarea turismului: OMD Prahova și OMD Galați, avizate de MEDAT
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Parteneriat public-privat pentru dezvoltarea turismului: OMD Prahova și OMD Galați, avizate de MEDAT

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 6 martie 2026
Distribuie

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) a acordat avizul de specialitate pentru înființarea Organizației de Management al Destinației (OMD) Prahova, structură constituită la nivel județean, precum și a OMD Galați, dezvoltată la nivel local, ambele în parteneriat public-privat.

  • OMD Prahova reunește șase membri fondatori: Județul Prahova, prin Consiliul Județean Prahova, Municipiul Câmpina, Comuna Cornu și Orașul Azuga – prin consiliile locale, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Ținutul Vinului” și Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova.

Județul Prahova are un portofoliu turistic divers și consolidat: Valea Prahovei, cu repere precum Castelul Peleș, Cazinoul și Mănăstirea Sinaia sau Castelul Cantacuzino din Bușteni; Valea Doftanei, unde se află Castelul „Iulia Hașdeu” și Casa cu Grifoni din Câmpina; Valea Teleajenului, unde se regăsesc Ruinele Cetății Slon și Ruinele Cetății Tabla Buții, precum și zona turistică Drumul Vinului.

  • OMD Galați este formată din șapte membri fondatori: Municipiul Galați, prin Primăria Galați, Comunele Vânători, Tulucești, Smârdan și Scânteiești, precum și operatorii economici Core Concept Design SRL și SC Lyra Tour SRL.

Galațiul îmbină turismul religios și cultural, susținut de monumente istorice reprezentative, cu potențialul natural oferit de Fluviul Dunărea și Lacul Brateș – cel mai mare lac natural de luncă din România. Zona de protecție „Pădurea Gârboavele”, rezervație naturală, completează oferta de ecoturism. Destinația are, totodată, perspective de dezvoltare în turismul de afaceri, sportiv, de recreere și agrement.

Prin activitatea desfășurată, cele două organizații vor urmări creșterea gradului de valorificare a potențialului turistic din destinație, consolidarea notorietății brandului turistic și creșterea numărului de vizitatori. Toate aceste obiective vor fi cuprinse în strategiile de dezvoltare și marketing turistic ale destinațiilor, care va fi elaborate și implementate de noile entități.

Organizațiile de Management al Destinației sunt instrumentul prin care turismul se organizează profesionist la nivel local. Ele aduc la aceeași masă autoritățile și mediul privat și permit dezvoltarea unei strategii reale de promovare și management al destinației. Avizarea OMD Prahova și OMD Galați arată că tot mai multe comunități aleg acest model de colaborare. Rolul ministerului este să ofere un cadru clar și funcțional, astfel încât aceste organizații să poată construi, în mod concret, dezvoltarea turistică a destinațiilor pe care le reprezintă”, a declarat Irineu Darău, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.

În paralel cu extinderea rețelei de OMD-uri, MEDAT are în vedere actualizarea procedurii de avizare, astfel încât acesta să fie adaptată evoluțiilor legislative și nevoilor din teren.

Concret, proiectul de ordin pentru modificarea Procedurii de avizare a organizațiilor de management al destinației se află în consultare publică. Modificările urmăresc armonizarea cu legislația aplicabilă, simplificarea condițiilor de avizare, precum și consolidarea mecanismelor de responsabilitate și control.

Serviciile turistice – o facilitate cu dedicație sau o scăpare a legiuitorului?
24 aprilie 2023

Printre modificări se numără introducerea unor termene clare pentru constituirea bugetului minim – cel mult 30 de zile de la înființarea OMD – și transmiterea documentului justificativ (extrasul de cont) către autoritatea publică centrală în maximum 45 de zile. Acest instrument de verificare permite simplificarea documentației, prin eliminarea obligației de a prezenta documente privind rulajul anual al contului din anul precedent.

În situația în care nu mai sunt îndeplinite condițiile care au stat la baza emiterii avizului, statutul de OMD – inclusiv cel de utilitate publică – se pierde, în condițiile legii.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ucraina acuză Ungaria că a luat ostatici șapte angajați ai unei bănci de stat
Articolul următor Ministerul Finanțelor: Noi măsuri fiscale pentru sprijinirea mediului de afaceri și pentru eficientizarea administrării veniturilor bugetare 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație
Președintele României subliniază rolul Republicii Ecuador ca partener cu viziuni similare României și Uniunii Europene
Actualitate
Baterie de rachete Patriot desfăşurată de Grecia pentru a proteja Bulgaria
Extern

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Turism

Kiwi.com: Unde au călătorit românii vara asta? 

5 minute
Turism

Cum îți poți asigura o vacanță liniștită?

4 minute
Turism

FPTR lansează programul „Litoralul pentru toți”, în perioada 31 mai – 20 iunie, cu tarife de la 35 de lei pe noapte

4 minute
Turism

2 milioane de turiști în 2021 pentru România cu ajutorul Diasporei

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?