Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: MADR demarează proiectul RACER pentru digitalizarea sectorului agroalimentar din România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Agricultură

MADR demarează proiectul RACER pentru digitalizarea sectorului agroalimentar din România

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 martie 2026
Distribuie
Foto: www.agrofuraje.ro

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) anunță începerea implementării proiectului „Reziliență agroalimentară și competitivitate economică rurală – RACER”, Cod MySMIS2021/SMIS2021+: 350736.

Obiectivul general al inițiativei constă în digitalizarea și creșterea calității și eficienței serviciilor publice furnizate de MADR și a proceselor interne care le susțin.

Demersul urmărește facilitarea accesului cetățenilor, a mediului de afaceri și a autorităților publice la serviciile publice oferite de MADR, la datele și informațiile privind reziliența agroalimentară, gestionate de MADR și instituțiile subordonate, precum și la instrumentele digitalizate de suport pentru dezvoltarea producției agroalimentare din România.

Acest proiect va contribui la transformarea digitală la nivelul MADR, promovând dezvoltarea unui sector agroalimentar rezilient, competitiv și sustenabil, în concordanță cu obiectivele europene și naționale.

Obiectivele specifice ale proiectului vizează:

  • Implementarea unei platforme destinate reducerii risipei alimentare pentru operatorii economici din lanțul agroalimentar pentru facilitarea interacțiunii între operatorii economici donatori si cei receptori în procesul de redistribuire a surplusului de alimente
  • Digitalizarea interacțiunii cu producătorii agricoli privind raportarea situației culturilor calamitate de seceta pedologică și depunerea cererilor de sprijin financiar aferente prin dezvoltarea unei platforme aferente acestor procese
  • Crearea Registrului de Piață prin care se vor realiza: promovarea și creșterea competitivității operatorilor economici din domeniul agroalimentar românesc, emiterea de atestat de produs tradițional, înregistrarea rețetelor consacrate și atestarea produselor alimentare obținute conform acestora
  • Digitalizarea procesului de recunoaștere/vizare anuală/extindere domeniu pentru Organismele de Inspecție și Certificare – OIC a produselor agricole sau alimentare
  • Instruirea personalului MADR în gestionarea soluțiilor digitale implementate în proiect

Prin implementarea acestor soluții digitale, MADR urmărește îmbunătățirea serviciilor publice, sprijinirea sectorului agroalimentar și consolidarea rezilienței și securității alimentare la nivel național.  

Mai multe detalii sunt disponibile aici: https://madr.ro/proiecte-cu-finantare-nerambursabila.html

24 de focare de pesta rumegătoarelor mici sunt active
30 septembrie 2024

Proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027, Prioritate P2 Digitalizare în administrația publică centrală și mediul de afaceri și se desfășoară în perioada 13 februarie 2026 – 12 februarie 2029.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 71.675.613 lei, TVA inclus, din care: 53.720.369,5 lei valoarea eligibilă nerambursabilă din FEADR, iar 17.955.243,5 lei cofinanțarea eligibilă a beneficiarului.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Barometrul RetuRO: 667 de milioane de ambalaje colectate în primele două luni ale anului
Articolul următor De la căutare la conversație: eMAG lansează iZi, primul agent de shopping AI dezvoltat în România 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Alua Sunny Beach
Hyatt mizează pe turiștii români și investește în extinderea operațiunilor de pe litoralul bulgăresc
Turism
Bolojan: Niciodată nu am formulat vreun acord pentru un guvern tehnocrat. Încetați cu minciunile
Politic
Prof. univ. dr. Bogdan Marinescu, personalitate marcantă și pionier în dezvoltarea reproducerii umane asistate, s-a stins din viață
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Deutsche Bank extinde hub-ul tehnologic din România. Echipa a depășit 2.150 de angajați
  • Stații de încărcare a mașinilor electrice în toate magazinele Dedeman
  • theMarketer a depășit 2.000 de clienți în 17 țări și venituri cumulate de peste 5 milioane euro
  • Foundever își dublează spațiul de birouri din București și pariază pe creșterea operațiunilor locale
Agricultură

Focar de pestă porcină în România! Transportul animalelor, suspendat 30 de zile

1 minute
Agricultură

Ministrul Agriculturii: Județul Brăila își consolidează poziția de lider în domeniul irigațiilor și al producției pomicole de înaltă calitate

5 minute
HR

Ministerul Muncii lansează proiectul ADAPT, pentru sprijinirea specialiștilor și îngrijitorilor informali care au grijă de persoanele vârstnice

4 minute
Actualitate

În România mai sunt active 27 de focare de pesta rumegătoarelor mici

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?