Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Românii aleg investițiile pe termen lung, scadența de 10 ani în euro fiind cea mai accesată în ediția FIDELIS din martie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Românii aleg investițiile pe termen lung, scadența de 10 ani în euro fiind cea mai accesată în ediția FIDELIS din martie

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 aprilie 2026
Distribuie

Ediția de martie, a treia din acest an a Programului de titluri de stat FIDELIS, derulată în perioada 6-13 martie 2026, a atras subscrieri de peste 1,17 miliarde lei (1.178.521.126 lei), confirmând încrederea românilor în capacitatea statului de a oferi instrumente sigure de economisire.

Pe parcursul perioadei de derulare a ofertei, investitorii au plasat un număr total de 14.691 de ordine de subscriere, cu o valoare totală a investițiilor de 533,96 milioane lei și 126,13 milioane euro.

Rezultatele acestei ediții

Tranșa specială dedicată donatorilor de sânge, cu scadența de 2 ani și o dobândă de 6,90%, a atras 99,71 milioane lei printr-un număr de 2.258 ordine de subscriere, investitorii beneficiind de pragul minim de subscriere redus la 500 lei.

În ceea ce privește emisiunile standard în lei, investitorii au avut la dispoziție trei scadențe. Pentru scadența de 2 ani și dobândă 5,90%, s-au înregistrat subscrieri în valoare de 236,56 milioane lei, realizate prin 2.788 de ordine. Scadența de 4 ani, dobândă 6,60%, a totalizat 52,09 milioane lei, fiind accesată prin 730 de ordine, în timp ce titlurile cu scadența de 6 ani și dobândă 7,10% au atras 145,59 milioane lei prin intermediul a 2.257 de ordine.

Pentru instrumentele denominate în euro, oferta a inclus scadențe de 3, 5 și 10 ani, iar rezultatele confirmă o tendință clară de orientare a românilor către investițiile pe termen lung. Scadența de 3 ani și dobânda de 3,50% a înregistrat subscrieri de 19,33 milioane euro, echivalentul a aproximativ 98,82 milioane lei, prin 1.135 de ordine, iar cea de 5 ani, dobândă 4,50%, a cumulat 14,99 milioane euro, echivalentul a aproximativ 76,60 milioane lei, prin 942 de ordine.

Vedeta acestei ediții a fost, însă, scadența de 10 ani, dobândă 6%, care a înregistrat cel mai mare număr de subscrieri dintre toate tranșele emisiunii. Aceasta a atras 91,80 milioane euro, echivalentul a aproximativ 469,14 milioane lei, prin 4.581 de ordine. Faptul că cea mai lungă maturitate a fost și cea mai accesată demonstrează încrederea ridicată a investitorilor în statul român și preferința acestora pentru plasamente sigure și predictibile pe termen lung.

Bilanțul primului trimestru al anului 2026

Programul FIDELIS a înregistrat în primele trei luni ale anului 2026 investiții considerabile. Cumulând rezultatele celor trei ediții din acest an, valoarea totală a subscrierilor se ridică la peste 4,07 miliarde lei, fiind plasate în total 45.234 de ordine de subscriere.

Românii cheltuiesc de nouă ori mai mult pe tutun și alcool decât investesc
13 ianuarie 2026

Totodată, solidaritatea donatorilor-investitori a rămas exemplară în 2026: aceștia au investit în total peste 270,20 milioane lei (270.203.700 lei) prin 6.540 de ordine, salvând vieți și investind în viitorul lor.

Titlurile de stat FIDELIS sunt instrumente financiare cu risc zero, iar veniturile realizate din dobânzi și din eventualele câștiguri de capital la Bursa de Valori București sunt neimpozabile.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior S&P reconfirmă ratingul suveran al României și menține perspectiva negativă 
Articolul următor Restricții de tonaj (7,5 tone) pe teritoriul Ungariei în perioada Sărbătorilor Pascale Catolice
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Peste 10.500 de sesizări pentru copii dispăruți în ultimul an în România
Cultură și Educație
Cannes 2026: Filmul ”Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d’Or
Cultură și Educație
CM Hochei: Confruntarea nordică dintre Norvegia și Suedia le-a revenit primilor, după ce au marcat două goluri în inferioritate în poarta suedezilor
Sport

RSS Știri Financiare

  • Care au fost cele mai lungi curse interurbane solicitate de clienții Bolt. Cât au costat
  • Vânzările Sphera Franchise Group au crescut în primul trimestru al anului 2026
  • Retailerul malaezian MR.DIY deschide primul magazin din București, în Grand Arena
  • Accente simple care aduc eleganță în orice încăpere
Construcții

CTP: Tehnologiile ecologice implementate în clădirile nou-construite aduc reduceri de costuri de circa 40%

6 minute
HR

CEO a pierdut 4.000 de specialiști în 2 ani

3 minute
Companii

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Alstef Group de către Ardian France

1 minute
IT

Numărul de noi fișiere malware detectate în fiecare zi crește cu 5,2%, ajungând până la 360.000 în 2020

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?