Filmul documentar „Lovitură finală”, realizat în colaborare de China și Rusia, a fost lansat oficial marți și va fi difuzat simultan pe canalul internațional CGTN și pe Russia Today.
Documentarul se concentrează pe campania din Extremul Orient a Uniunii Sovietice în nord-estul Chinei, desfășurată în august 1945, și este împărțit în trei episoade „Ajunul”, „Lupta acerbă” și „Victorie” , fiecare cu durata de 30 de minute. Prin imagini documentare, materiale istorice valoroase și interviuri cu experți, filmul reconstituie fidel ultima bătălie decisivă de pe teatrul de război asiatic din timpul celui de-al Doilea Război Mondial și evidențiază contribuția cooperării militare chino-sovietice.
Echipele de filmare chinezo-ruse au vizitat situri istorice, arhive, muzee și memoriale relevante, au intervievat aproape 20 de martori și descendenți ai războiului, inclusiv un veteran sovietic în vârstă de 106 ani, precum și experți și savanți de renume din China, Rusia, Statele Unite și alte țări. Astfel, au obținut numeroase materiale și dovezi de primă mână, multe dintre acestea fiind făcute publice pentru prima dată.