Comunicat de la Biroul de presă al PE
Marți, eurodeputații urmează să își dea aprobarea finală pentru două acte legislative care pun în aplicare angajamentele tarifare ale UE în temeiul declarației comune UE-SUA din august 2025.
Propunerile, deja aprobate de negociatorii Parlamentului și ai Consiliului, ar elimina majoritatea tarifelor pentru produsele industriale și agricole din SUA. În același timp, negociatorii au convenit asupra mai multor elemente care consolidează propunerea inițială a Comisiei. Acordul introduce o clauză de caducitate, preferințele tarifare pentru importurile industriale și agroalimentare expirând la 31 decembrie 2029, cu excepția cazului în care sunt reînnoite. Aceasta include, de asemenea, mecanisme de salvgardare pentru a proteja sectoarele industriale și agricole ale UE, consolidează dispozițiile clauzei de suspendare și stabilește condiții clare pentru reducerile tarifare ale produselor derivate din oțel și aluminiu.
Dezbaterea va avea loc luni după-amiază, votul fiind programat pentru marți, la ora 12.30.
După aprobarea de către Parlament, va fi rândul Consiliului să aprobe în mod oficial textele convenite. Noua legislație va intra apoi în vigoare în ziua următoare datei publicării în Jurnalul Oficial al UE.
Pe 27 iulie 2025, la Turnberry, Scoția, președintele SUA, Donald Trump, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au ajuns la un acord privind aspectele tarifare și comerciale, prezentat într-o declarație comună. Pe 28 august, Comisia a publicat două propuneri legislative menite să pună în aplicare aspectele legate de tarife ale declarației. Prima prevede accesul preferențial al mărfurilor americane în UE; a doua extinde regimul tarifar zero existent la importurile anumitor tipuri de homari.