Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANRE: Majoritatea consumatorilor vor plăti mai puțin la factura la gaze naturale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

ANRE: Majoritatea consumatorilor vor plăti mai puțin la factura la gaze naturale

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 iunie 2026
Distribuie
Foto: magnific.com

În ședința de marți, Comitetul de Reglementare al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a aprobat pachetul de tarife reglementate pentru serviciul de distribuție a gazelor naturale, aplicabile începând cu 1 iulie 2026, pentru cei 27 de operatori de distribuție licențiați la nivel național.

Raportat la volumele de gaze efectiv vehiculate în rețele, tariful mediu ponderat scade de la 58,47 lei/MWh la 54,32 lei/MWh, o reducere de 7,1%. Cu alte cuvinte, pentru marea majoritate a consumatorilor din România, componenta de distribuție din factura de gaze va fi mai mică în a doua jumătate a anului.

George Niculescu, președinte ANRE: „Pentru cei mai mulți români, distribuția gazului costă mai puțin de la 1 iulie. Pentru următoarea perioadă de aplicare, tariful mediu ponderat scade cu 7,1%. Este o evoluție importantă, mai ales într-un context în care costurile din energie rămân o preocupare majoră pentru consumatori și pentru economie. În același timp, trebuie spus foarte clar că tariful de distribuție este doar una dintre componentele facturii finale. Impactul concret asupra fiecărui client depinde de operatorul de distribuție, de categoria de consum, de volumul consumat și de celelalte componente ale prețului final. Decizia adoptată astăzi de Comitetul de Reglementare reflectă rolul ANRE de a menține un echilibru corect între nevoia de finanțare a infrastructurii de distribuție și protejarea consumatorilor. Rolul ANRE este să se asigure că tariful de distribuție este calculat transparent, predictibil și proporțional cu realitatea economică a fiecărui operator. Susținem investițiile în infrastructura de distribuție, dar investițiile trebuie să fie eficiente, justificate și orientate către servicii mai bune pentru consumatori”.

Evoluția în scădere a tarifelor de distribuție gaze naturale este determinată în principal de operatorii cu volume mari: Distrigaz Sud Rețele și Delgaz Grid, care împreună deservesc aproape 90% din volumul total prognozat (72,59 TWh), înregistrează tarife în scădere.

Tabloul complet reflectă un echilibru: 14 creșteri și 13 reduceri de tarif, diferențiate pe fiecare operator. Patru operatori beneficiază de reduceri de cel puțin 10%, în timp ce șase operatori înregistrează majorări de cel puțin 5%. Aceste variații țin de structura de costuri, de investițiile realizate și de volumele specifice fiecărei rețele, iar impactul resimțit de fiecare consumator depinde de operatorul din zona sa și de profilul propriu de consum. Tarifele aprobate nu includ TVA și sunt stabilite diferențiat pe operatori de distribuție și pe categorii de consum, în funcție de structura de costuri, volumele prognozate și parametrii specifici fiecărui operator.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior MIPE pune la dispoziția cetățenilor toate solicitările de informații de interes public și răspunsurile oferite, din 2022 până în februarie 2026 
Articolul următor Sub presiunea APCE, Parlamentul renunță la controlul și limitarea prosumatorilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Companiile revin la planurile de dezvoltare: preînchirierile au reapărut pe piața de birouri din București, iar peste 70% din cererea din S1 2026 a vizat spații noi
Imobiliare
Alexandru Petrescu, Președinte ASF: Hidroelectrica la trei ani de bursă, de la IPO record la reper structural al pieței românești
Companii Energie
Românii, tot mai îngrijorați de costul vieții, inflație și instabilitatea locurilor de muncă
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 6 greșeli frecvente ale începătorilor în casino online și cum să le eviți
  • Am intrat în era AI: peste 8 din 10 români folosesc inteligența artificială
  • Insolvențele au crescut cu 43% în primul semestru din 2026. Agricultura și industria intră în zona de risc
  • Aplicația Cargus Mobile depășește pragul de 3,6 milioane de descărcări
Economie

Managerii anticipează noi creșteri de prețuri

2 minute
Energie

Ministerul Energiei notifică oficial Primăria Capitalei în privința fuziunii ELCEN- Termoenergetica

4 minute
Energie

CET București Grozăvești asigură furnizarea agentului termic în parametri normali

1 minute
Energie

Șefii CEO au rămas fără asigurări de răspundere civilă pentru că au mandate prea scurte

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?