Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitatePolitic

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 24 iunie 2026
Distribuie

Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților, scrie Agerpres.

Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, de către președintele de ședință, Natalia Intotero: „Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată“.

Potrivit proiectului, „Parlamentul României reiterează atașamentul față de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi pașnice, diplomatice. Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova“.

De asemenea, „Parlamentul României abilitează guvernul țării să înceapă de urgență, imediat, negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru definitivarea unirii cu Republica Moldova“.

„După adoptarea prezentei legi și publicarea în Monitorul Oficial vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, U.S.A., N.A.T.O., O.N.U, U.E., pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii“, mai prevede proiectul.

„Inițiativa subsemnaților deschide cu adevărat calea negocierii pentru aducerea la trupul patriei mamă a unor teritorii smulse samavolnic de bolșevici din trupul țării, cu concursul marilor puteri. Niciodată nu am fost la masa tratativelor, ci mereu am suportat deciziile altora. În contextul actual, când deja se preconizează negocieri pentru refacerea unor mari teritorii din interese economice și politice, România trebuie să își joace cartea inteligent, cu mult curaj și aplomb, alături de marile puteri.

(…) Această inițiativă este una susținută inclusiv de Congresul Statelor Unite ale Americii, care la data de 28 iunie 1991, a adoptat Rezoluția Senatului 148. (…) Mai mult, în acest moment forțele majoritare politice din România și majoritatea din Republica Moldova își doresc o astfel de unire. Ar trebui repetat același proces ca în 1918, dar și Unirea Principatelor din 1859, astfel încât Parlamentul României să decidă unirea României cu Republica Moldova, ulterior Parlamentul Republicii Moldova să decidă unirea cu România“, se arată, între altele, în expunerea de motive.

Guvernul a votat împotriva lui Kovesi în Consiliul UE
21 februarie 2019

Proiectul a fost depus la Camera Deputaților pe 14 aprilie, Senatul fiind forul decizional.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Xi Jinping a efectuat o vizită la Dezhou, provincia Shandong
Articolul următor Li Qiang: Inovarea și deschiderea, motoarele dezvoltării Chinei și ale economiei globale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

OMS îi îndeamnă pe liderii mondiali să investească în sisteme medicale adaptate schimbărilor climatice
Sănătate
Electroputere VFU Pașcani devine prima companie din România care încheie cu succes proiectul PNRR pentru modernizarea vagoanelor de călători
Companii
A avut loc lansarea primei ediții a cercetării sociologice “INDEXUL Sentimentului Economic Newmoney.ro – INSCOP: România între incertitudini și speranță”
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
  • Wonga intră oficial în România și aduce modelul polonez de creditare digitală
Actualitate

158 milioane euro fonduri europene investiți în dotarea IGSU pentru intervenții de urgență

2 minute
Actualitate

Nici piețele de flori nu scapă de controalele Protecției Consumatorilor

1 minute
Actualitate

Metrul de autostradă construit de un afacerist sucevean va fi demolat

1 minute
turcan
Politic

Taxă de timbru pentru cei care vor să conteste un proiect

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?