Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: eMAG lansează o alianță a marketplace-urilor europene
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

eMAG lansează o alianță a marketplace-urilor europene

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 septembrie 2019
Distribuie
emag
Florin_Filote director eMAG Marketplace

Patru lideri europeni în ecommerce, cumulând aproximativ 30.000 de selleri online – eMAG (România), Cdiscount (Franța), ePrice (Italia) și Real.de (Germania) anunță lansarea International Marketplace Network (IMN), o platformă nouă prin intermediul căreia sellerii vor avea acces la o piață de peste 230 de milioane de potențiali clienți.

IMN oferă o interfață care conectează cele patru platforme Marketplace, pe care sellerii o pot folosi ca unic punct de lucru pentru a-și sincroniza ofertele, simplu si eficient, pe fiecare dintre cele patru platforme, în mod securizat și în timp real. IMN reprezintă o modalitate rapidă pentru selleri de a-și extinde afacerile în Europa, fără costuri suplimentare.

Pentru clienți, IMN reprezintă o modalitate de a accesa o gamă mult mai mare de produse și servicii localizate în țara de origine, la prețuri competitive.

„Credem că IMN reprezintă o oportunitate mare pentru oricare dintre sellerii noștri care doresc să înceapă să vândă cross-border. eMAG Marketplace își continuă astfel demersul de a dezvolta proiecte care să aducă valoare adăugată sellerilor români, dar și de a consolida ecosistemul pentru comerțul online pe care l-a construit. În plus, datorită IMN, clienții din România vor avea acces la o gamă de produse și mai variată decât până acum”, a spus Florin Filote, director eMAG Marketplace.

La rândul său, Emmanuel Grenier, CEO Cdiscount a spus: „Până acum, sellerii care voiau să acceseze mai multe platforme de tip Marketplace din Europa erau nevoiți să-și listeze separat produsele pe fiecare platformă disponibilă din țările în care doreau să vândă. IMN este un pas înainte pentru întreaga industrie și un progres tehnologic major. Noua rețea se pliază perfect pe dorința Cdiscount de a ajuta întreprinderile mici și mijlocii să iasă online și să crească accesând piața europeană. De asemenea, cred că este o realizare importantă la nivel european, care subliniază caracterul dinamic și inovator al rețelelor de comerț online de tip Marketplace”.

IMN este un proiect inovator care favorizează dezvoltarea pieței unice digitale, în linie cu dorința Comisiei Europene. Această inițiativă va duce beneficiile comerțului online la un număr mai ridicat de europeni, permițându-le accesul la un număr mai mare de categorii de produse. Odată cu lansarea IMN, consumatorii europeni vor avea acces la o gamă mai variată de produse și servicii. Mai mult, alte platforme de tip Marketplace din Europa și-au exprimat interesul de a face parte din IMN.

„Suntem mândri să fim parte din această rețea. Împreună am reușit să dezvoltăm o soluție care elimină barierele de intrare și costurile pe care ar trebui să le suporte un comerciant care își dorește să intre pe piețe noi și să rămână, în același timp, independent. Fiecare dintre noi joacă un rol-cheie în țara de origine, fapt ce ne permite să acordăm asistență fiecărui seller în propria limbă, astfel încât să îi ajutăm să aibă succes. Pentru un jucător ca ePRICE, IMN este modalitatea potrivită de a oferi soluții de creștere și export IMM-urilor din Italia și din Europa aflate în căutarea unui canal de vânzare integrat în afara țării”, a spus Leonardo Costa, Director ePRICE Marketplace.

BestJobs
10 000 de candidați în căutarea unui loc de muncă la Angajatori de TOP
11 aprilie 2019

„IMN este o expresie a Europei fără frontiere și a comerțului online fără granițe”, a spus Patrick Müller-Sarmiento, CEO real. „Interesul retailerilor pentru platformă este foarte mare, iar primii 100 de selleri care au fost integrați în faza de testare au înregistrat deja creșteri semnificative. Prin conectarea platformelor locale de tip Marketplace prin IMN, sellerii vor câștiga mai multă independență față de canalele ce provin din afara Europei și vor avea o creștere sustenabilă”.

Într-o primă fază, platforma pe care s-au efectuat primele teste în 2018 va rula într-o versiune beta. În următoarele luni, efortul va fi concentrat asupra dezvoltării infrastructurii platformei, dar și asupra atragerii de noi platforme de tip Marketplace și de selleri (peste 100 de selleri au testat deja cu succes până acum versiunea beta).

Înființarea IMN a primit avizul autorităților de Concurență din toate cele patru țări din care provin cele patru companii-membre ale alianței.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Un ghețar de pe Mont-Blanc este pe cale să se prăbușească în partea italiană
Articolul următor Compania Nokian Tyres, inclusă în topul celor mai sustenabile 10% companii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Răspunsul lui Pedro Sanchez după amenințările lui Trump la adresa Spaniei: „Nu războiului“
Extern
Tensiuni majore în Orientul Mijlociu: Israelul intensifică atacurile, Iranul ripostează
Extern
Perspective 2026: holdingul ca platformă pentru scalarea afacerilor
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
Companii

Ce fac companiile cu investițiile după listarea la bursă?

4 minute
Companii

BCR și LKE Group semnează o co-finanțare de 4,6 mil. euro pentru relocarea unei facilități de producție din China la Someg Gherla

4 minute
electroplast
Companii

ROCA devine acționar majoritar al SC Electroplast SA

3 minute
Companii

FintechOS, desemnată „Partenerul Anului 2021” în România de către Microsoft

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?