Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: La Berlin – o tentativă, totuși fragilă, de instaurare a păcii în Libia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

La Berlin – o tentativă, totuși fragilă, de instaurare a păcii în Libia

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 20 ianuarie 2020
Distribuie

O reuniune internaţională sub egida ONU, dar inițiată diplomatic de Germania, a avut loc duminică la Berlin, cu scopul de a consolida încetarea focului în Libia și a pune bazele unui proces de pace în această țară, teatrul unui război civil începând din 2014.

Summitul a reunit 11 lideri din țările implicate în conflictul din Libia și patru organizații internaționale. De precizat că, în afara celor doi reprezentanți libieni, Al-Serraj, recunoscut drept șef legitim al guvernului de la Tripoli, și comandantul rival Khalifa Haftar, a Secretarului general al ONU, Antonio Guterres, a doamnei cancelar Angela Merkel, însoțită de ministrul său de Externe Heiko Maas, la summitul de la Berlin au răspuns apelului de a participa – între alții – președintele francez Emmanuel Macron, președintele Rusiei, Vladimir Putin, cel al Turciei, Recep Erdogan, cel egiptean, Abdelfatah al Sisi, premierul italian Giuseppe Conte, premierul britanic Boris Johnson, secretarul de Stat american Mike Pompeo şi şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell. Într-o declaraţie comună, dată publicităţii duminică noaptea, s-a

subliniat că cei prezenţi s-au înţeles asupra unor soluţii politice. Rivalii libieni, primul ministru Fayez al-Sarraj şi Khalifa Haftar, comandantul Armatei Naţionale Libiene, prezenţi la Berlin, nu au participat direct la reuniune, dar au fost informaţi în permanenţă asupra desfăşurării discuţiilor.

Summitul s-a încheiat duminică noaptea cu o conferință de presă susținută de Angela Merkel și de secretarul general al ONU, Antonio Guterres. „Am constatat că toată lumea este de acord cu respectarea embargoului privind livrările de arme către

părțile libiene în conflict și instituirea unui control asupra lui mult mai eficient decât în trecut”, a subliniat Angela Merkel. Toți cei prezenți la summit, a precizat doamna Merkel, au fost de acord că actualul conflict din Libia nu poate fi soluționat pe cale militară.

În documentul final adoptat de summit se cere părților în conflict demobilizarea și dezarmarea miliţiilor, iar nerespectarea încetării focului va fi sancționată. De asemenea, forțele rivale din Libia nu vor mai primi sprijin din țări terţe, referirea fiind, evident, făcută la adresa Turciei și a Rusiei. Reprezentanții celor două părți rivale s-au declarat de acord cu înființarea unei comisii militare mixte având misiunea de a dezescalada conflictul.

Încă din momentul sosirii la Casa Albă, Joe Biden a marcat ruptura cu epoca Trump
21 ianuarie 2021

Un pas către soluționarea conflictului, dar insuficient

Anonio Guterres și șeful diplomației germane, Maas, au subliniat că summitul de la Berlin a realizat un pas important spre soluționarea conflictului din Libia, cu impact periculos asupra întregii regiuni, dar semnătura pusă pe documentul final nu este suficientă, motiv pentru care va fi creat și un comitet de monitorizare, cu misiunea de a controla dacă deciziile de la Berlin se respectă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Alianța pentru Unirea Românilor s-a lansat și în Spania
Articolul următor Sala de clasa Educaţia simulată şi realitatea economico-socială
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței pune în dezbatere angajamentele propuse de Sameday pentru a putea prelua Cargus
Companii
ANPC: Peste 1.500 de operatori verificați și amenzi de peste 5,6 milioane lei în urma controalelor naționale
Actualitate
România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Asasinului lui Robert Kennedy, după 50 ani în spatele gratiilor, i se refuză din nou eliberarea

3 minute
Extern

Explozia la Podul Crimeei: FSB anunță arestarea a opt suspecți

2 minute
Extern

Noi alegeri legislative în Bulgaria

3 minute
Extern

Zelenski va prezenta „planul de victorie” lui Biden, Harris și Trump

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?