Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Răspuns la represiunile contra suporterilor lui Navalnîi: state europene cer Berlinului să abandoneze proiectul Nord Stream 2
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Răspuns la represiunile contra suporterilor lui Navalnîi: state europene cer Berlinului să abandoneze proiectul Nord Stream 2

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 1 februarie 2021
Distribuie
foto: euronews.com

Un ecou amplu au avut cruntele represiuni cu care a răspuns poliția din Moscova și evenimentele din toate cele peste 88 orașe ale Rusiei în care au avut loc duminică ample manifestații împotriva regimului Putin și pentru eliberarea lui Aleksei Navalnîi, opozantul cel mai curajos față de Vladimir Putin și camarila sa coruptă.

Până duminică seară, târziu, numărul manifestanților grav loviți de polițiști, al arestaţilor ajunsese la peste 5.000, între care, potrivit corespondenților presei străine, s-au aflat și mai mulți jurnaliști. Reamintim că în urmă cu o săptămână au avut loc manifestații la fel de ample în toată Rusia, de la Sankt Petersburg până în Extremul Orient rus, la Pacific, soldate cu alte 4.000 de arestări.

Imaginile înspăimântătoare difuzate de posturi de televiziune europene din care s-a văzut clar ce efective uriaşe de poliție au fost mobilizate și duritatea cu care erau tratați manifestanții, inclusiv femeile, au determinat reacții internaționale. După Statele Unite, al căror protest a intervenit chiar duminică, în toiul violențelor comise de forțele de securitate ruse, în Europa se cer sancțiuni. Franța a cerut Germaniei să abandoneze proiectul de gazoduct Nord Stream 2 conceput în cooperare cu Rusia. „Am spus întotdeauna că avem cele mai mari dubii privind acest proiect în contextul politic actual”, a declarat secretarul de stat francez pentru Afaceri Europene, Clément Beaune, într-un interviu acordat postului de radio France Inter. Întrebat dacă este în mod clar în favoarea unui abandon al proiectului respectiv, ministrul francez a răspuns:„Am spus deja, DA„.

Statele Unite și mai multe țări europene, între care Polonia, privesc cu ochi dezaprobatori acest gazoduct care dublează Nord Stream 1, deja în activitate. Noul gazoduct va mări dependența Germaniei și a Uniunii Europene de gazele rusești, de Moscova, o spun numeroși analiști politici europeni.

La începutul lunii decembrie au fost reluate în apele germane lucrările la acest proiect în valoare de peste 9 miliarde de euro și 1 200 km. legătură submarină. Ele fuseseră suspendate timp de aproape un an, ca urmare a sancțiunilor americane.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Impactul implementării pașaportului COVID-19 asupra drepturilor și libertăților fundamentale
Articolul următor Colliers administrează peste jumătate de milion de metri pătrați de spații de birouri și industriale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

vrem-steaua-in-a-peluza-sud
7 mai, cea mai importantă zi din istoria fotbalului românesc. Sărbătoare pe Stadionul Steaua
Sport
Florian Marin raportor CESE
Orașele europene sunt cheia creșterii economice și a tranziției verzi. Măsurile concrete lipsesc
Extern
Kelemen Hunor vrea refacerea coaliției pro-europene
Politic

RSS Știri Financiare

  • Sectorul imobiliar în centrul activității de fuziuni și achiziții din România
  • Primul magazin lululemon din România se deschide în iunie, la Băneasa Shopping City
  • Spartan, investiții de 4 milioane de lei anul acesta. A deschis restaurantul cu numărul 58
  • Jumătate din angajații români consideră că nu sunt plătiți suficient la locul de muncă
Extern

Polonia: Presa publică a fost plasată în stare de lichidare, pentru facilitarea restructurării

2 minute
Extern

Acordul comercial UE-SUA: PE propune condiții pentru reducerea tarifelor la produsele americane

5 minute
Extern

Belarus: Continuă manifestațiile împotriva realegerii frauduloase a lui Lukașenko președinte. Incidente cu forțele de ordine. Baricade la Minsk

3 minute
Extern

Unde este Kim Jong-un? Zvonuri, neconfirmate, că ar avea probleme grave de sănătate

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?