Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Arafat: Trebuie umblat la programul de lucru al medicilor de la spitalele de stat, sa se lucreze 8 ore
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Sănătate

Arafat: Trebuie umblat la programul de lucru al medicilor de la spitalele de stat, sa se lucreze 8 ore

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 octombrie 2018
Distribuie
Raed Arafat

Potrivit Agerpres, Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, consideră că medicii trebuie să aibă un program de lucru clar de opt ore şi să existe un control al calităţii serviciilor medicale din spitalele publice.

„Este o problemă de fond, fundamentală în sistemul sanitar şi trebuie găsită o soluţie. Ştiu că sunt medici, în fiecare oraş există medici, care lucrează şi la stat şi la privat şi acest lucru trebuie analizat şi trebuie văzut fenomenul şi să punem un program de lucru clar de opt ore şi după program poate că sunt alte soluţii să lucreze şi în altă parte. S-a pus pe masă altă soluţie, practicată în Franţa de exemplu, să poţi să ai pacientul tău privat în spitalul public, asta există, dar nu să fii la doi patroni, la doi concurenţi în final şi să nu ştii unde este loialitatea ta şi cu cine eşti”, a declarat medicul Raed Arafat, vineri seară, la Digi 24.

El spune că managerul unui spital public are responsabilitatea să impună anumite reguli.

„Regulile în spitale există (…), dar ele trebuie implementate. Poate că trebuie umblat la programul de lucru, să ajungem la un program de lucru normal de opt ore, la plata care se dă şi să nu rămânem la program redus. Nu suntem la program de opt ore în sistemul sanitar, suntem la un program redus şi nu ştiu dacă mai există vreo ţară care are un astfel de program în sectorul public. Trebuie să existe controlul calităţii, indicatorilor – eşti medic în spitalul public: cât ai făcut, câţi pacienţi ai văzut, consultat, care este rezultatul tău în sistemul public”, a explicat Arafat.

Secretarul de stat în MAI este de părere că managementul spitalului trebuie să fie unul profesionist. „Managerul trebuie să ştie că el este acolo ca manager de spital, nu este o persoană care este cu o relaţie sau alta. Managerul trebuie să ştie că este responsabil pe ce face, cum merge spitalul, cum arată spitalul şi atunci am putea pretinde ca spitalele publice să aibă acelaşi lucru ca spitalele private din punct de vedere al calităţii condiţiilor de cazare şi de curăţenie. Dar nu vreau să generalizez pentru că am intrat în spitale publice foarte curate”, a susţinut medicul.

Pe de altă parte, Raed Arafat consideră că trebuie să se instituie proceduri foarte clare şi drastice în lanţul de tratament al pacientului nu numai în sectorul de urgenţă, ci în toate sectoarele.

- Publicitate -

„Trebuie să vedem partea de pregătire a personalului. Nu mă miră să mi se spună de către un părinte că într-un spital nu toată lumea ştie să facă resuscitare. Pe mine nu mă miră asta, e o situaţie cu care ne-am confruntat foarte mult pe parcursul anilor şi insistăm că toţi care sunt în spitale trebuie să facă cursurile de prim-ajutor de resuscitare avansată. (…) Din punct de vedere al pregătirii şi al formării cred că trebuie să ne uităm şi în spitalele publice şi în spitalele private trebuie să existe proceduri identice. Trebuie să fie proceduri de calitate, care asigură că orice caz să fie tratat corect conform ghidurilor , protocoalelor, procedurilor şi să permită depistarea unor probleme din timp şi să creeze mecanismele de intervenţie intraspitaliceşti”, a spus secretarul de stat.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior NRGeenie, marele câştigător al competiţiei E.ON Energy Globe Award România – ediţia 2018
Articolul următor Astra Film Festival 2018 stabilește un nou record: peste 70.000 de participanți
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 în valoare de peste 52,83 milioane de lei (peste 10,07 milioane de euro)
Actualitate
Marginal la “Declarația de la Neptun”
Actualitate Opinii
Raiffeisen Bank emite o nouă serie de obligațiuni denominate în lei
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost închiriați în București în primul semestru din 2026
  • Un nou brand românesc de deserturi artizanale premium, Franțuzisme
  • Carierele viitorului în freelancing și cum transformi tehnologia în profit
  • Cele mai bune motociclete sub 5.000 de euro: seria CFMOTO NK și SR

Suplimentele cu vitamina D – sursa ta de energie si sanatate!

5 minute
Sănătate

Siguranța pacienților și investițiile în sănătate, esențiale pentru viitorul României

4 minute
Agricultură

Maternitatea Giulești se redeschide vineri

1 minute
aparat glicemie
Sănătate

Cum să îți măsori corect glicemia

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?