Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Hanukkah, anul 5782, o sărbătoare a victoriei luminii asupra întunericului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Hanukkah, anul 5782, o sărbătoare a victoriei luminii asupra întunericului

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 noiembrie 2021
Distribuie

Aprinderea primei lumânări de Hanukkah este simbol al miracolului milenar al victoriei luminii asupra întunericului și, de aceea, prilej de mare sărbătoare pentru evreii de pretutindeni. Anul acesta, am celebrat prima zi de Hanukkah la Opera Națională București, alături de personalități din mediul diplomatic, politic și de afaceri. La evenimentul restrâns, invitații s-au bucurat de prestația, în premieră pe scena ONB, a Israeli Andalusian Orchestra, ansamblu de 40 de muzicieni din orașul Asdod, care au interpretat cu măiestrie bucăți muzicale tradiționale israeliene, dar și una dintre cele mai cunoscute piese românești, ”Ciocârlia”, și un fragment din ”Rapsodia română”.

Astăzi este Hanukkah. Sunt opt zile de sărbătoare când, seară de seară, fiecare evreu aprinde o lumânare în amintirea minunii picăturii de ulei care a ars, în loc de o zi, timp de opt zile, a spus Tova Ben Nun-Cherbis, președinte și fondator al Complexului Educațional Laude- Reut, în deschiderea evenimentului.

La ceremonia aprinderii primei lumânări de Hanukkah, oficiată de Excelența Sa David Saranga, ambasadorul Statului Israel în România, au participat premierul Nicolae Ciucă și președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu.

E.S. David Saranga a vorbit despre semnificația și simbolistica sărbătorii. Sărbătoarea de Hanukkah ne amintește de miracolul luminii din inimile noastre. De Hanukkah, noi, evreii, sărbătorim victoria binelui asupra răului, la fel cum s-a întâmplat și în urmă cu 2000 de ani, când Templul Sfânt din Ierusalim a fost eliberat, a spus acesta, arată https://www.laude-reut.ro

Sunt onorat să particip la momentul dedicat aprinderii primei lumânări de Hanukkah și la concertul extraordinar din această seară de la Opera Română, și-a început discursul dl. Marcel Ciolacu. Domnia sa și-a exprimat aprecierea deosebită față de moștenirea culturală și istorică a poporului evreu și de legăturile acestuia cu poporul român. Permiteți-mi să vă mulțumesc pentru invitația pe care Excelența Voastră mi-ați adresat-o la momentul dedicat aprinderii primei lumânări de Hanukkah și la concertul extraordinar din această seară de la Opera Națională, pentru marcarea unui eveniment cu valoare de simbol a victoriei binelui asupra răului, al reînnnoirii și perenității, a continuat Marcel Ciolacu.

La finalul discursurilor, Orchestra Andaluză din Așdod a încântat audiența cu ritmuri spaniole, arabe și românești, într-o interpretare de excepție, aplaudată îndelung de către cei prezenți.

Declin demografic alarmant: Numărul deceselor înregistrate este de 1,3 ori mai mare decât cel al născuților-vii
17 noiembrie 2025

Urăm și noi elevilor și profesorilor Complexului Educațional Laude-Reut, Chag Hanukkah Sameach!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Forumul de cooperare China-Africa. Guvernele africane cer o relație «mai echilibrată»
Articolul următor Reuniunea ministerială a Forumului de Cooperare China-Africa: „China va oferi Africii un miliard de doze de vaccin anti-COVID”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zelenski: „În Orientul Mijlociu s-au folosit mai multe rachete Patriot în trei zile decât în Ucraina de la începutul războiului”
Extern
Lucian Tudose, distins cu Premiul pentru Fotoreportaj, acordat de Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Actualitate
Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Actualitate

A fost aprobat proiectul de lege prin care se înființează la nivel național ANPC ca birou unic de informare pentru consumatori

4 minute
Actualitate

Asociația Energia Inteligentă: Clienții industriali și anumiți clienți casnici vor fi principalii perdanți dacă liberalizarea pieței gazelor naturale se amână

5 minute
Actualitate

72,8 milioane de lei pentru modernizarea infrastructurii educaţionale din judeţul Bistriţa-Năsăud

3 minute
Actualitate

Obiceiuri de cumpărare și ritualuri de mâncat „on the go” în rândul românilor

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?