Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Statele Unite acuză Rusia că pregătește o acțiune militară împotriva Ucrainei. Putin vrea «acorduri concrete» pentru oprirea înaintării NATO spre Est
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Statele Unite acuză Rusia că pregătește o acțiune militară împotriva Ucrainei. Putin vrea «acorduri concrete» pentru oprirea înaintării NATO spre Est

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 2 decembrie 2021
Distribuie
Antony Blinken Foto: U.S. Embassy Nigeria, Public domain, via Wikimedia Commons

Secretarul de stat american Anthony Blinken a ieșit la o conferință de presă miercuri, la Riga, unde a participat la o reuniune a miniștrilor de Externe ai țărilor NATO, acuzând Moscova că reunește «zeci de mii de soldați, forțe de luptă suplimentare» în apropierea frontierei cu Ucraina. «Suntem profund preocupați de dovezile ce arată că Rusia pregătește importante acțiuni agresive împotriva Ucrainei», a declarat Antony Blinken. «Aceste planuri includ eforturi pentru destabilizarea Ucrainei din interior, precum și pentru operațiuni militare de mare anvergură… Noi nu știm dacă președintele Putin a decis deja o invazie, a continuat Blinken, dar știm că ia măsuri pentru a o face cu rapiditate dacă decide». Deci, în ciuda incertitudinilor privind intențiile și calendarul unei agresiuni, «noi trebuie să ne pregătim pentru orice eventualitate, veghind ca Rusia să dea înapoi». În context, secretarul de stat american a avertizat Rusia că, dacă trece la acțiune, o va determina să plătească «un preţ scump», instituind între altele sancțiuni economice dureroase. «Am făcut cunoscut foarte clar Kremlinului că vom răspunde cu fermitate, inclusiv cu măsuri economice cu puternic impact, la care până acum ne-am abținut să recurgem», a avertizat Antony Blinken. Șeful diplomației americane a insistat în același timp că «diplomația este singura manieră responsabilă» de a soluționa actuala criză potențială. Calea cea mai sigură este, în opinia sa, ca Rusia și Ucraina să reia dialogul în cadrul acordurilor de la Minsk ce vizează încetarea conflictului armat din estul Ucrainei.

Putin vrea «acorduri concrete»

Interesant este faptul că, în ultimele 48 de ore, Vladimir Putin a avut mai multe luări de poziție în care a repetat cunoscuta-i sintagmă potrivit căreia Occidentul a depășit niște «linii roșii» și că respinge prezența NATO la porțile Rusiei. «Noi, a spus Putin, suntem preocupați… de atitudinea partenerilor noștri. Ei încearcă să exercite presiuni cu sancțiuni și intensificând tensiunile în apropierea frontierelor Rusiei. Este suficient de văzut până la ce punct a ajuns infrastructura militară a NATO aproape de frontiera rusă. Acest lucru ni se pare mai mult decât serios». Nu o dată, ci în permanenţă, atât Vladimir Putin, cât și ministrul său de Externe Serghei Lavrov, susțin că «Rusia nu amenință pe nimeni» și «toate acuzațiile, toate tentativele de a arunca răspunderea pentru tensiunile actuale asupra Rusiei sunt «cel puțin iresponsabile». Vladimir Putin reclamă «acorduri concrete» care să împiedice extinderea NATO spre Est și desfășurarea sistemelor sale militare la frontiera cu Rusia, și propune începerea de negocieri în acest sens.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 33% dintre companiile din România și-au extins serviciile de promovare în timpul pandemiei
Articolul următor Categoriile de alimente „must-have” din coșul de cumpărături al consumatorilor români
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Dragi părinți”, o radiografie a familiei moderne, spectacol găzduit pe scena TNB
Cultură și Educație
Cel mai înalt nivel din istorie pentru cursul valutar BNR: 5,1417 lei pentru un euro
Economie
Parlamentul European dorește măsuri mai ferme împotriva hărțuirii cibernetice în UE 
Extern

RSS Știri Financiare

  • S-a deschis primul Taco Bell din Chișinău, după o investiție de 600.000 euro
  • AnimaWings atrage trei investitori instituționali printr-o deținere viitoare de 50%
  • Primul magazin GAP din România s-a deschis într-un outlet din București
  • Cum îți crești afacerea fără să angajezi mai devreme decât e cazul?
Extern

Trump ia în calcul să atace Iranul pe motiv că omoară protestatari. Israelul, în stare de alertă maximă

3 minute
Extern

Theresa May: Respingerea acordului Brexit aprobat la summit-ul european de la Bruxelles ar însemna «un salt în necunoscut»

3 minute
Extern

Ministrul de externe a exprimat sprijinul politic ferm al României pentru noul pachet ambițios de sancțiuni extinse la adresa Rusiei

4 minute
Extern

Episodul 10 al mișcării «Vestele galbene»: 84.000 de manifestanți la Paris și alte orașe din Franța

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?