Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Staţia Electrică de Transformare Roman Nord a fost modernizată
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Staţia Electrică de Transformare Roman Nord a fost modernizată

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 3 februarie 2022
Distribuie
foto: e-nergia.ro

 La începutul acestei săptămâni, CNTEE Transelectrica SA a recepționat lucrările de modernizare a Stației Electrice de Transformare Roman Nord, o investiție de 17 milioane de lei, realizată din fonduri proprii. Obiectivul investițional contribuie la consolidarea infrastructurii energetice din zona Moldovei. Lucrările au fost executate de ROMELECTRO SA, cu subcontractant Electroconstrucția ELCO Iași. Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA are ca prioritate modernizarea continuă a rețelei electrice de transport prin derularea unui amplu plan investițional pentru asigurarea funcționării în siguranță a Sistemului Energetic Național și implicit, pentru asigurarea alimentării utilizatorilor în cele mai bune condiții, fără întreruperi. Finalizarea Stației Roman Nord completează proiectul major de retehnologizare a Axului 400 kV Moldova, alături de stațiile Bacău Sud, Gutinaș și Suceava, retehnologizate în etape anterioare. Prin procesul de modernizare a Stației Roman Nord, demarat în anul 2018, au fost implementate standarde tehnologice avansate care facilitează operarea automatizată de la distanță în condiții de siguranță. Obiectivul investiției a constat în înlocuirea echipamentelor uzate fizic și moral cu unele performante și execuția lucrărilor de integrare a stației în Centrul de Teleconducere și Supraveghere a Instalațiilor. Astfel, Stația Roman Nord este reprezentativă pentru proiectele derulate de Transelectrica prin soluțiile de echipamente primare și secundare adoptate, toate de ultimă generație, la cel mai înalt nivel de calitate și fiabilitate. În cadrul planului de dezvoltare a infrastructurii energetice de transport care vizează zona Moldovei, CNTEE Transelectrica SA a finalizat în 2021 lucrările de modernizare a Stației Bacău Sud și are în derulare investiții importante și pentru retehnologizarea stațiilor Munteni, Dumbrava și Focșani Vest.

Stația Electrică de Transformare Roman Nord a fost pusă în funcțiune în anul 1989 și nu a mai beneficiat până acum de niciun proces de modernizare/retehnologizare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Opera Națională București marchează Ziua Mondială a Luptei împotriva Cancerului
Articolul următor Multe firme românești nu sunt pregătite pentru raportarea ANAF
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Studiu național: Cum evaluează românii curățenia din județul Constanța
Actualitate
Gruia Stoica: În România, transportul feroviar este tratat fiscal mai dur decât rutierul
Transporturi
Fameloop AI introduce „Loop”, un nou mod de a construi și menține vizibilitatea în inteligența artificială, bazat pe progres continuu
Companii IT

RSS Știri Financiare

  • Lidl a crescut salariile angajaților. 14.000 de români lucrează pentru gigantul german
  • De ce Finisher este mai mult decât o carte: o experiență emoțională intensă
  • Sfaturi testate de întreținere a fotoliului cu masaj
  • Durabilitatea prelatei cortului de depozitare în funcție de densitatea materialului
Energie

Comisia Europeană cere urgentarea finalizării interconectorului de gaze dintre Bulgaria și Grecia

5 minute
Energie

Ministerul Energiei prezintă oportunităţile de accesare a fondurilor pentru investiţiile din sectorul energetic

9 minute
Energie

Electrica vrea să împrumute un miliard de euro pentru achiziţii. Ar putea cumpăra Distribuţie Energie Oltenia

7 minute
Energie

PPC, pe ultima sută de metri în achiziția Enel România. Grecii vor plăti 1,3 mld. euro și-și vor asuma și datorii de 500-600 de milioane

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?