Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comerţul cu ridicata îşi menţine tendinţa de creştere
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Comerţul cu ridicata îşi menţine tendinţa de creştere

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 18 aprilie 2022
Distribuie
foto: ceccarbusinessmagazine.ro

În luna februarie 2022, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut, în termeni nominali, faţă de luna ianuarie 2022, atât ca serie brută cu 12,1%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,3%, potrivit INS.

– Faţă de luna februarie 2021, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), în luna februarie 2022, a crescut, în termeni nominali, atât ca serie brută cu 29,0%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 26,2%.

– În perioada 1.I-28.II.2022, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut, în termeni nominali, faţă de perioada 1.I-28.II.2021, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 29,3%, respectiv cu 25,6%.

Februarie 2022 comparativ cu ianuarie 2022

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna februarie 2022, comparativ cu luna precedentă, a crescut în termeni nominali, pe ansamblu, cu 12,1%, datorită creșterii cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+28,7%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+19,3%), activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+11,5%), comerţul cu ridicata nespecializat (+11,2%), comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+8,4%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+7,0%) şi din comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+5,0%). Comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii a scăzut cu 6,1%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022, comparativ cu luna precedentă, a crescut, în termeni nominali, pe ansamblu, cu 2,3%.

Februarie 2022 comparativ cu februarie 2021

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna februarie 2022, comparativ cu luna februarie 2021, a crescut, în termeni nominali, pe ansamblu, cu 29,0%, datorită creșterii cifrei de afaceri din: activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+54,9%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+53,7%), comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+41,1%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+26,7%), comerţul cu ridicată nespecializat (+20,9%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+12,9%) și comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+10,3%). Comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii a scăzut cu 3,8%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2022, comparativ cu luna februarie 2021, a crescut, în termeni nominali, pe ansamblu, cu 26,2%.

Blocarea tramvaielor Bozankaya la Timișoara nu a fost cauzată de erori sau defecțiuni tehnice
8 iunie 2022

Perioada 1.I-28.II.2022 comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în perioada 1.I-28.II.2022, comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021, a înregistrat o creştere, în termeni nominali, pe ansamblu, cu 29,3%, datorită creșterii comerţului cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+56,9%), activităţilor de intermediere în comerţul cu ridicata (+52,9%), comerţului cu ridicata specializat al altor produse (+52,8%), comerţului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+24,9%), comerţului cu ridicata nespecializat (+21,9%), comerţului cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+12,6%), comerţului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+8,4%) şi comerţului cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+1,9%).

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-28.II.2022 comparativ cu perioada 1.I-28.II.2021, a crescut, în termeni nominali, pe ansamblu, cu 25,6%.

Informaţii suplimentare:

✓ Cifra de afaceri netă reprezintă veniturile totale înregistrate de către întreprindere în perioada de referinţă, provenite atât din activitatea principală, cât şi din activităţile secundare exercitate de aceasta. Cifra de afaceri netă nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.

Start-Up Nation: Înscrierile pentru cursurile gratuite de antreprenoriat încep marți, 15 aprilie, ora 10:00
11 aprilie 2025

✓ Indicii valorici (nominali) ai cifrei de afaceri sunt indici de tip Laspeyres şi măsoară evoluţia acestora (în preţuri curente). Primii indici obţinuţi sunt la nivel de grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la nivel de total. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în Întreprinderi din anul de referinţă (2015).

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ambasadorul Chinei în SUA, despre relațiile chino-americane
Articolul următor A început sezonul de combatere a căderilor de grindină aprilie-octombrie 2022
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Instanțele de judecată au confirmat temeinicia măsurilor adoptate de ASF în relația cu entitățile supravegheate
Actualitate
Nadia Comăneci a fost decorată de preşedintele Nicuşor Dan
Actualitate Sport
Prima reacţie a lui Putin după prăbuşirea dronei la Galaţi: „Să ne trimită rămăşiţele şi vom face o anchetă”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Imperiul Grifid de pe litoralul bulgăresc. Opt hoteluri ultra all inclusive
  • Câți bani face anual un freelancer român? Veniturile au crescut cu peste 27%
  • Jumătate dintre români vor să meargă la concerte și festivaluri, dar prețul îi îngrijorează
  • Câți bani a făcut Lidl în România anul trecut? Compania va reinvesti întreg profitul
Companii

Protecţia Consumatorilor şi marii comercianţi au pus la punct planul de prevenţie anti-COVID

2 minute
HR

S-a deschis sezonul internship-urilor. Companiile au peste 4.000 de locuri în programe destinate tinerilor aflați la început de carieră

3 minute
Actualitate

Consum maxim istoric pentru sezonul verii – 30 iunie 2021

1 minute
Companii

Simona Matei devine Partener în cadrul departamentului de Audit al EY România

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?