Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: A apărut Luceafărul de Vest nr.52/ Trim.II.2022- Lumină pentru România profundă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

A apărut Luceafărul de Vest nr.52/ Trim.II.2022- Lumină pentru România profundă

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 28 august 2022
Distribuie

Al.Florin Țene

Nu de mult am primit de la ziaristul și scriitorul Dumitru Buțoi revista LUCEAFĂRUL de Vest, având 28 de pagini,tipărit pe hârtie de calitate, în condiții grafice deosebite, cu imagimni color, conținând articole, eseuri și poezii care ne conving că această revistă bănățeană se află în topul revuistic din țara noastră.Această realitate se datorează, în primul rând, Colegiului de redacție format din: Dumitru Buțoi, Rodica Pop, Nicolae Toma, Andrei Pogany, Ioan Dragotă, Claudiu Vlaicu și Vasile V. Bradu.Majoritatea din aceștia sunt membri UZPR și USR.

Publicația, care este editată de Asociația Culturală Umanitară “Luceafărul de Vest “Timișoara, are publicat pe prima pagină articolul “Marele Premiu- Eminescu, un vis în așteptare:Maria Mia Rogobete “, proiect susțin de regretatul președinte UZPR Doru Dinu Glăvan.Tot pe prima pagină este articolul semnat de Nicolae Laiețiu, intitulat “Simpozion-Eminescu, ziaristul-și triplă lansare de carte la Cercul Militar Lugoj “, alături având o fotografie color în care sunt autorii, și participanții.

Pe pagina a doua este publicată informația privind “Concursul de poezie creștină patriotică”, articolul despre “Simpozionul Eminescu, ziaristul și tripla lansare de carte la Cercul Militar Lugoj “ Constanța Sylvia Hârceagă publică, pe pagina 3, care se continuă pe pagina 4, un amplu reportaj, însoțit de o fotografie, despre “Ecourile la cea de-a V-a esiție a simpozionului Herculane-Arcade în timp”.

Poemul poetului Nicolae Vasile, din pagina 4, intitulat simptomatic “A fi sau a avea “, scris în ritmul poeziei populare, amintind de baladele noastre, conduce ideea evoluției omului de la naștere până la …speranță. Poezia “Numai Cerna “ semnată de Constanța Sylvia Hârceagă scrisă în stil clasic, cu rimă încrucișată, aduce un elogii râului Cerna. Eseul semnat de Paraschiva Abutnăriței despre Mihai Eminescu ca personalitate tutelară a culturii române dezbate problema manifestărilor dedicate Geniului Național. Aceași autoare semnează un articol despre dubla sărbătoare a cărții de la Vatra Dornei, numită “semințe de lumină “.Tot această autoare, membră UZPR mai semnează un articol despre reluarea activității cenaclului “Nectarie “.

Poezii mai publică: Miron Țic, Adriana Boia, Iulian Barbu, Cristina Vărășteanu, Ecaterina Chifu, Pascu Balaci, Pascu Heteș, Lucia Ardelean, Dorel Neamțu, Laura Isabelle Nicolae, Silvana Andrada Tcancenco, Vasile Bele, Vasile Didoacă Dojană și Ingrid Vastag, elevă în vârstă de 8 ani care a luat premiul la poezie în Italia.

Municipiul Drăgășani, centru de cultură de importanță națională, locul unde s-a scris istoria contemporană a jurnalismului românesc
23 septembrie 2024

Textele publicate de Paraschiva Abutnăriței, Pașcu Balaci, Andrei pogany, Aurel Munțoiu, membru UZPR, Miorița Săteanu, Maria Rogobete, Constanța Syllvia Hârceagă, Pascu Heteș, Nicolae Toma Irina Goanță Vasilica Ilie,, fac parte dintr-un evantai policrom al activităților culturare din zona Banatului. Tot pe ultima pagină se publică Premiile “Dorul Dinu Glăvan “, la publicistica, aceștia fiind Dumitru Buțoi, Ionel Marin, Antoneta Rădoi, Mihai Stan și Al.Florin Țene

Revista se încheie cu două pagini cu publicațiile primite la redacție.

Și prin acest număr revista LUCEAFĂRUL DE VEST se înscrie în primele rânduri din pleiadele de reviste ce se publică în țară. Revista înbogățește paleta policromă a revuisticii românești fiind o oglindă fidelă a activităților culturale și de creație din frumosul și culturalul Banat, și nu numai.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Valeriu Gafencu – un simbol al vieţii creştine
Articolul următor “Autoportret “ în poeme al unui “suflet viu“
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

JO Hochei: Eternele rivale de peste Ocean, Canada și SUA, se vor întâlni în finală
Sport
Guvernul aprobă proiectul de atenuare a undelor de viitură pe Corund, pentru protejarea zonei Praid împotriva inundațiilor
Actualitate
Progrese concrete în dosarul de infringement Natura 2000. 30% din planurile de management și măsurile de conservare neadoptate în ultimii 9 ani au fost adoptate în ultimele 6 luni
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Cultură și Educație

Evenimente vizuale recomandate de UAP

5 minute
Cultură și Educație

21 martie în istorie

4 minute
Cultură și Educație

Aplicația Focus Sat devine FOCUS+

4 minute
Cultură și Educație

Cinema și fine dining: Film Food la TIFF.23

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?