Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Peste 20% dintre organizațiile din domeniul sănătății înregistrează rate de mortalitate crescute din cauza atacurilor cibernetice
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Sănătate

Peste 20% dintre organizațiile din domeniul sănătății înregistrează rate de mortalitate crescute din cauza atacurilor cibernetice

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 septembrie 2022
Distribuie

Atacurile cibernetice împotriva organizațiilor din domeniul sănătății fac ca peste 20% dintre acestea să înregistreze rate de mortalitate crescute, sugerează o nouă cercetare a Institutului Ponemon de la Proofpoint.

Raportul, care a chestionat 641 de profesioniști din domeniul IT și al securității din domeniul sănătății, a constatat, de asemenea, că 89% dintre aceștia au suferit în medie 43 de atacuri în ultimele 12 luni, peste 20% suferind unul dintre următoarele tipuri de atacuri: compromiterea datelor din cloud, atacuri de tip – ransomware, sau phishing. Tipul de atac cel mai probabil să aibă un impact negativ asupra îngrijirii pacientului a fost ransomware-ul, ceea ce a dus la întârzieri ale procedurilor sau testelor în 64% din cazuri și a unor șederi mai lungi ale pacienților (59%).

„Infractorii cibernetici sunt foarte inventivi când vine vorba de specularea vulnerabilităților sistemelor de sănătate publică. Am observat o creștere de aproximativ 4.000% a atacurilor de tip phishing și spear numai în perioada februarie – decembrie 2020. De asemenea, în creștere sunt și atacurile care vizează sistemele industriale și de IoT (Internet of Things), unde hackerii vizează sectoarele esențiale, precum companiile farmaceutice și medicale, instituțiile de cercetare științifică”, a declarat Raluca Săceanu, CEO Smarttech 247.

Aceste riscuri se adaugă unei serii de provocări cu care se confruntă organizațiile din domeniul sănătății, precum deficitul de personal, dispositive / terminale și rețele vulnerabile, sisteme învechite și de multe ori depășite și uzate moral. Aceste elemente le transforma in ținte-cheie pentru infractorii cibernetici care doresc să perturbe operațiunile (de exemplu, prin lansarea de atacuri ransomware), să fure informații cu caracter personal, date medicale, de natura proprietății intelectuale și să compromită infrastructura de asistență medicală critică, care poate avea un impact devastator asupra îngrijirii pacienților.

În acest context, pe 29 septembrie se vor reuni la București o serie de experți de top din domeniul medical și al securității cibernetice, în cadrul Conferinței „Cybersecurity Healthcare Summitt – 2022”, organizată de Smarttech 247. Experții, reprezentând atât sectorul privat cât și pe cel public și institutional vor dezbate în jurul tendințelor și capcanelor / lipsurilor cheie ale securității cibernetice din sănătate, precum și despre diferite modalități de abordare a deficitului de competențe al industriei. Printre participanții la Conferință se numără, Excelența Sa Paul McGarry, Ambasadorul Irlandei în România Dr. Michael Connolly, Group CIO Irish State Hospital Group, Raluca Săceanu, CEO Smarttech 247, Mihai Matei, Președinte ANIS, Lucian Făiniș, consilier al Ministrului Inovării, Cercetării și Digitalizării, Octavian Popa, manager al Direcţiei Generale Parteneriate Instituţionale din cadrul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) și mulți alții.

În România, Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) a identificat multiple acțiuni ostile îndreptate asupra instituțiilor guvernamentale, inclusiv împotriva celor din domeniul sănătății, dar și asupra unor firme din sectorul energiei, sau transporturilor. Potrivit DNSC, atacatorii continuă scanările neautorizate ale infrastructurilor IT din România, pentru identificarea de echipamente, sisteme și servicii vulnerabile sau insuficient protejate.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior FMI a deblocat încă 27 milioane de dolari pentru Republica Moldova
Articolul următor Intervențiile asupra prețurilor la energie din România ar putea pune în pericol securitatea aprovizionării țării la iarnă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Happy Chinese New Year 2026
China și România, dialog cultural de Anul Nou Chinezesc
Cultură și Educație
JO Hochei: Canada zdrobește o echipă a Cehiei care astăzi nu a putut mai mult
Sport
Moldova Innovation Technology Park anunță un record istoric: cifra de afaceri a companiilor rezidente a depășit 1 miliard USD în 2025
Actualitate Companii

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Sănătate

Zentiva a început producția de biocide pentru populație

3 minute
Extern

Plan obligatoriu de măsuri în cazul unei noi pandemii, aprobat de ţările membre ale OMS

5 minute
IT

Efectele sezonului estival: mai puține atacuri DDoS

5 minute
Sănătate

Tranzacție pe piața medicală: Umana Fertility achiziționează clinica de fertilizare in vitro Vivamed Brașov și investește 500.000 euro în modernizare

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?