Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: A 100-a sesiune extraordinară a comisiei mixte româno-sârbe pentru Porțile de Fier
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

A 100-a sesiune extraordinară a comisiei mixte româno-sârbe pentru Porțile de Fier

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 iulie 2023
Distribuie
Foto: De la DR. Konecsny Károly - Emailben Konecsny Károlytól, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15157574

Luni, 17 iulie 2023, cele două companii energetice implicate în operarea sistemului hidroenergetic și de navigație de la Porțile de Fier – Hidroelectrica (România) și EPS (Serbia), s-au întâlnit la București în cadrul prilejuit de cea de-a suta ședință a Comisiei Mixte Româno-Sârbe pentru Porțile de Fier. Pe agenda evenimentului s-au aflat, ca subiecte principale, remedierea, adaptarea și reabilitarea ecluzei HE Djerdap II, precum și informarea beneficiarilor cu privire la stadiul lucrărilor de protecție suplimentară a disipatorului barajului deversor Porțile de Fier I.

Momentul este unul simbolic și marchează importanța colaborării dintre cele două țări, România și Serbia, în ceea ce privește gestionarea și exploatarea unuia dintre cele mai mari obiective de producție a energie electrice din surse regenerabile din regiune și din Europa.

”Suntem încântați de felul în care decurg angajamentele pe care ni le asumăm împreună – Hidroelectrica și EPS, în interes comun. Ne onorează prietenia cu partenerul sârb, bază solidă a dialogului deschis dintre cele două companii. Vorbim de un parteneriat care a depășit pragul de 50 de ani, o asociere care se sprijină pe onoare, respect reciproc, responsabilitate și muncă.

În plus, proiectul Porțile de Fier reprezintă un exemplu elocvent de coordonare între țări prietene pentru gestionarea eficientă a resurselor. Doresc să profit de această ocazie pentru a saluta în cei mai elogioși termeni colaborarea dintre România și Serbia, colaborare care asigură exploatarea sustenabilă a sistemului hidro-energetic și de navigație de pe Dunăre, contribuind astfel la dezvoltarea economică și la securitatea energetică a regiunii”, a declarat Bogdan Badea, președintele directoratului Hidroelectrica.

Construcția Sistemului Porțile de Fier I a început la data de 7 septembrie 1964, odată cu inaugurarea oficială a șantierului. Obiectivul este simetric față de axa Dunării și este compus din două centrale hidroelectrice cu câte șase hidroagregate cu turbine Kaplan de mare capacitate, două ecluze cu dimensiuni de 310 m x 34 m (câte una pentru fiecare parte) și un baraj deversor cu 14 câmpuri deversoare (câte 7 pentru fiecare parte). Primul obiectiv pus în funcțiune pe partea română a fost ecluza, la data de 14 august 1969. Agregatele din centrală au fost puse în funcțiune primul în data de 14 august 1970, iar ultimul în decembrie 1971. Inaugurarea

oficială a obiectivului s-a facut la data de 16 mai 1972. Prin dimensiunile și puterea lor instalată, agregatele din centrale au fost cele mai mari de acest tip din lume. La fel, prin dimensiunile sasurilor și prin cădere, ecluzele de la Porțile de Fier I se înscriu în lista celor mai mari construcții de acest gen din lume.

Construcția Sistemul Porțile de Fier II a început în anul 1977 odată cu semnarea Acordului între Guvernele României și fostei Iugoslavii. Obiectivul are o configurație nesimetrică, Dunărea fiind barată în două fronturi (cel principal pe brațul principal al Dunării și cel de-al doilea de pe brațul Gogoșu). Obiectivul este compus dintr-o centrală de bază cu 16 agregate de tip bulb (câte 8 pentru fiecare parte puse în funcțiune în perioada 1984 – 1986), două centrale suplimentare (funcționale din 1994, cea românească, respectiv din 2000, cea sârbească), trei ecluze (două pe partea română și una pe partea sârbă) și două baraje deversoare (cel românesc pe brațul Gogoșu, cel sârbesc în frontul principal de barare). (Biroul de presă al Hidroelectrica).

Precizările ANRE cu privire la facturarea consumului de energie electrică
18 decembrie 2022

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Acordul privind exportul cerealelor ucrainene este ”de facto terminat”
Articolul următor cuplu Cum să-ți surprinzi iubita într-un mod romantic? 3 idei deosebite
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Tărâmul Cerbilor găzduiește festivalul ”Legendele Gorjului”
Cultură și Educație
Comuna Repedea, Județul Maramureș – promotor al învățământului dual
Cultură și Educație
ANCOM: 9 din 10 telefoane din România permit localizarea rapidă a apelanților la 112
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
  • Vânzările mărcilor proprii Sezamo au crescut cu peste 75% în 2026
  • AFI Value Park, un nou brand pe piața parcurilor de retail din România. Unde sunt primele șapte locații?
  • ROKA Development lansează două proiecte rezidențiale premium cu 144 de apartamente
Energie

Rezervele de ţiţei ale rafinăriei Petromidia vor fi suplimentate

3 minute
Energie

Schema de ajutor pentru sprijinirea marilor consumatori de energie – au fost plătiţi peste 130 mil. euro

2 minute
Energie

Portland Trust anunță tranzacționarea celui mai mare parc fotovoltaic din România

5 minute
Energie

O nouă taxă în facturile de energie ale consumatorilor. Despre ce este vorba

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?