Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Actorul Ovidiu Schumacher – Premiul pentru întreaga carieră la Premiile Gopo 2026
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Actorul Ovidiu Schumacher – Premiul pentru întreaga carieră la Premiile Gopo 2026

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 martie 2026
Distribuie
Ovidiu Schumacher

Actorul Ovidiu Schumacher va fi recompensat cu Premiul pentru întreaga carieră în cadrul celei de-a 20-a ediții a Premiilor Gopo — ediție aniversară. Premiul va fi înmânat în cadrul Galei de luni, 4 mai, la Teatrul Național București. 

Actor și profesor, Ovidiu Schumacher este onorat prin acest premiu pentru contribuția adusă teatrului și cinematografiei românești de-a lungul a cinci decenii. În film, cariera sa include nu mai puțin de 30 de titluri, la care se adaugă apariții memorabile în scheciuri și producții de televiziune (teatru și film).

Criticul Maria Marin îl descria pe Schumacher în revista Teatrul (1979) ca fiind „un actor căruia îi reușesc personajele care fac echilibristică pe firul ce separă dramaticul de comic”. Același critic îi remarca „un joc nuanțat care se hrănește din zona comicului amărui și a vibrației sentimentale reprimate”.

Ovidiu Schumacher a absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale“ din București (promoția 1965), la clasa profesorului George Dem Loghin, cu asistenții Dem Rădulescu și Adriana Piteșteanu. Și-a început cariera la Teatrul de Stat „George Bacovia“ din Bacău. Ulterior s-a alăturat Teatrului Bulandra din București, unde a evoluat între 1974 și 1990, într-o perioadă de maximă efervescență artistică. Pe scena Bulandra a construit personaje din dramaturgia clasică și contemporană — de la Molière la Cehov, de la Plaut la Marin Sorescu, demonstrându-și versatilitatea dramatică. 

În paralel cu activitatea scenică, Ovidiu Schumacher a fost pedagog în arta actorului: între 1968 și 1979 a fost lector universitar la I.A.T.C. București, la clasa profesorului Octavian Cotescu, formând generații de actori de teatru și film. Printre studenții săi s-au numărat Horațiu Mălăele, Dan Condurache, Maria Ploae sau Catrinel Dumitrescu.

În cinematografie, Ovidiu Schumacher a fost distribuit în numeroase producții realizate în anii ’70 și ’80. A lucrat cu cei mai importanți regizori de film ai vremii: Lucian Pintilie, Sergiu Nicolaescu, Dan Pița, Nicolae Mărgineanu, Lucian Bratu, Alexandru Tatos, Mircea Moldovan, Radu Gabrea sau Șerban Creangă. Rolul său din comedia Operațiunea Monstrul (1976) — pe un scenariu de Titus Popovici, în regia lui Manole Marcus— a rămas  un moment de referință în memoria colectivă a publicului cinefil din România. Având 33 de ani la vremea aceea, Schumacher s-a remarcat într-o distribuție de excepție, alături de Toma Caragiu, Octavian Cotescu și Marin Moraru, o echipă despre care va spune mai târziu „era o familie foarte mare, nu o distribuție mică”. Cariera lui Ovidiu Schumacher cuprinde și roluri în filme precum Brigada Diverse intră în acțiune(1970), Felix și Otilia(1972), Profetul, aurul și ardelenii(1978), Pintea (1976), Totul pentru fotbal (1978), Vis de ianuarie(1979), Am o idee!… (1981) sau Secretul armei… secrete!(1989).

În 1990 Schumacher s-a stabilit în Germania, unde a continuat să joace în filme, activând și în domeniul teatrului și al pedagogiei. A fost profesor la Institutul de Artă Teatrală Athanor (Athanor Akademie) din Passau, sub îndrumarea regizorului David Esrig.

Recomandările lunii martie la HISTORY Channel România
22 februarie 2024

După 2008 revine în atenția publicului din România în filmul lui Radu Gabrea, Cocoșul decapitat, urmat de debutul Ancăi Miruna Lăzărescu, La drum cu tata (2016), și serialul HBO Hackerville (2018). În cele două din urmă joacă alături de fiica sa, Anna Schumacher. Cea mai recentă producție în care a jucat este serialul german de TV Die Glücksspieler (2022), în regia lui Michael Hofmann.

Prin acordarea Premiului pentru întreaga carieră, Premiile Gopo onorează longevitatea unei prezențe artistice remarcabile, dar și profunzimea, diversitatea și impactul rolurilor lui Ovidiu Schumacher asupra cinematografiei românești.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Turandot, Corsarul, Madama Butterfly, Don Carlo și Repere Sonore, în martie pe scena Operei Naționale București
Articolul următor A început microstagiunea BARBA 90 la Teatrul Grivița 53
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ministerul Economiei și… așa mai departe nu a avut niciodată Turismul ca prioritate
Opinii Turism
ANAF Antifraudă a confiscat 4,51 mil. de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur
Fiscalitate
Ministerul Finanțelor a anunțat datele la zi privind deficitul bugetar, deficitul de cont curent și evoluția investițiilor străine
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Apartamentele, motorul creșterilor de prețuri în 2025 pe piața imobiliară europeană
  • AFLĂ ce au în comun cele mai bine îmbrăcate femei din Paris, Milano și New York și nu, nu e geanta!
  • Piața berii a coborât în 2025 la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani
  • Veniturile hotelurilor din București, cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est în 2025
copii-scoala-tablete
Cultură și Educație

Table inteligente şi ştiinţă de carte

5 minute
Cultură și Educație

Număr record de invitați la cea de-a patra ediție TIFF Oradea

4 minute
Cultură și Educație

ASIA Fest revine cu a opta ediție, ce va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București

4 minute
Cultură și Educație

“Enciclopedia scriitori din generația 2000, volumele I și II”- cariatide ce susțin cupola catedralei literaturii române contemporane

11 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?