Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Agenția canadiană de combatere a spălării banilor este offline după un atac cibernetic 
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
IT

Agenția canadiană de combatere a spălării banilor este offline după un atac cibernetic 

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 9 martie 2024
Distribuie
Foto: www.freepik.com

sursa: dnsc.ro

Centrul de Analiză a Tranzacțiilor Financiare și Rapoartelor din Canada (FINTRAC) a anunțat că un „incident cibernetic” a forțat-o să treacă activitatea sistemelor informatice în regim offline .  

FINTRAC este o agenție guvernamentală din Canada care funcționează ca unitate națională de informații financiare . Este implicată în anchete privind spălarea banilor, urmărirea anuală a milioane de tranzacții suspecte și transmiterea către poliție a mii de probe despre fluxurile ilegale de bani .  

Agenția a publicat pe site-ul său o scurtă declarație de presă în care se afirmă că sistemele clasificate ale Centrului nu au fost accesate, astfel încât informațiile sensibile și capacitățile operaționale legate de misiunea sa principală nu au fost afectate. 

„În ultimele 24 de ore, FINTRAC a gestionat și continuă să gestioneze un incident cibernetic. Incidentul nu implică informații sau sisteme secrete ale Centrului”, se arată în comunicatul de presă.  

„Ca măsură de precauție, FINTRAC și-a trecut în regim offline sistemele corporative pentru a le asigura integritatea și pentru a proteja informațiile pe care Centrul le păstrează.” 

FINTRAC colaborează cu parteneri federali, inclusiv Centrul Canadian pentru Securitate Cibernetică, pentru a reveni la starea de normalitate și a îmbunătăți securitateaîn situația unor incidente viitoare.  

Extinderea GenAI remodelează radarul de risc în telecomunicații pentru 2024
7 decembrie 2023

Incidentul cibernetic a avut loc în timpul week-end-ului și de atunci nu au mai fost transmise actualizări. 

Actualizarea de urgență a Apple 17.4 include două patch-uri iPhone zero-days 

În data de 5 martie, Apple a emis două patch-uri de urgență (iOS 17.4) pentru iPhone. Această acțiune a survenit după identificarea unor vulnerabilități exploatabile de tip zero-day. 

Cele două vulnerabilități 0 day  – CVE-2024-23225 și CVE-2024-23296 – permit accesul atacatorilor în sistemul de operare iOS, ocolind mecanismele de protecție a memoriei nucleului. 

Huawei Consumer Business Group România îl numește pe Călin Clej în funcția de Director de Marketing
19 septembrie 2018

Profesioniștii din domeniul securității au declarat că este o problemă serioasă, deoarece actorii statali rău intenționați pot exploata aceste vulnerabilități pentru a executa activități de spionaj cibernetic asupra utilizatorilor de telefoane mobile, în special asupra jurnaliștilor, politicienilor din opoziție și dizidenților.  

- Publicitate -

„Deși nu s-a menționat dacă aceste exploatări au fost comercializate pe piața neagră, cred că există o mare probabilitate ca acest lucru să se fi întâmplat, având în vedere valoarea ridicată a unor astfel de exploit-uri”, a declarat Ken Westin, Field CISO la Panther Labs. „Aplicațiile care exploatează aceste vulnerabilități sunt comercializate pe piața neagră în special către agenții guvernamentale. Acestea pretind că folosesc aplicațiile pentru a identifica și destructura activități ilegale, dar  adesea le utilizează  în mod abuziv pentru a spiona dizidenții și jurnaliștii.” 

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Produsul intern brut în 2023, în creștere față de anul precedent
Articolul următor Site-urile WordPress piratate folosesc browserele vizitatorilor pentru a compromite alte site-uri 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Salvați cartea! Interesul pentru lectură există, trebuie doar scos din starea latentă
Cultură și Educație Opinii
Anda Călugăreanu – un talent stins prea repede
Cultură și Educație
Maia Sandu l-a graţiat pe fostul adjunct al SIS și l-a dat la schimb pentru 2 ofițeri moldoveni aflați în Rusia
Extern

RSS Știri Financiare

  • Cum a sabotat statul deschiderea sezonului turistic de pe litoral la 1 Mai
  • Înregistrări ale incidentelor de plată cu sume semnificative în Centrala Incidentelor de Plăți – rolul și utilitatea Raportului CIP
  • 8 din 10 antreprenori se confruntă cu mai multe probleme decât anul trecut
  • 8 din 10 români taie cheltuielile neesențiale, iar jumătate amână achizițiile majore
IT

Traficul de date mobile a crescut de aproape 300 de ori în ultimii 10 ani

7 minute
IT

Qoobiss lansează o aplicație avansată de înregistrare și KYC, dedicată companiilor din industria financiară

3 minute
HR

CESE și Organizația Internațională a Muncii își unesc forțele pentru a modela un viitor echitabil și incluziv, bazat pe inteligența artificială

7 minute
IT

53% dintre dispozitivele infectate cu programe malware care fură date aparțin companiilor

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?