Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Alăturarea României la demersul de activare a Mecanismului Moscova al OSCE privind agresiunea Federaţiei Ruse în Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Alăturarea României la demersul de activare a Mecanismului Moscova al OSCE privind agresiunea Federaţiei Ruse în Ucraina

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 martie 2022
Distribuie
foto: gds.ro

România s-a alăturat unui grup de 44 de state participante OSCE pentru activarea Mecanismului OSCE de la Moscova pentru evaluarea impactului asupra drepturilor omului și situației umanitare cauzat de agresiunea Federației Ruse asupra Ucrainei.

Invocarea acestui mecanism facilitează trimiterea unei misiuni de experți de evaluare în teren (fact finding), care să colecteze date pentru documentarea unor posibile crime de război, crime împotriva umanității și încălcări ale dreptului internațional, dreptului umanitar internațional și angajamentelor OSCE pe teritoriul Ucrainei.

Decizia României de a susține acest demers continuă eforturile țării noastre pentru condamnarea fermă a agresiunii militare a Federației Ruse împotriva Ucrainei, precum și în sprijinul suveranității și integrității teritoriale ale Ucrainei în granițele recunoscute internațional.
 

În cadrul Consiliului Permanent al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) din 3 martie a.c., un număr de 45 de state,  printre care și România, au informat că au invocat art. 12 al Documentului de la Moscova al Conferinței pe Dimensiunea Umană a OSCE, cunoscut sub numele de Mecanismul Moscova, pentru a trimite o misiune de experți în Ucraina, care să investigheze posibile încălcări ale drepturilor omului și ale dreptului internațional umanitar, precum și posibile cazuri de crime de război și de crime împotriva umanității. Activarea Mecanismului Moscova prevede formarea unei misiuni de experți independenți cu sarcina de a investiga aspectele ce țin de nerespectarea angajamentelor asumate de un stat membru al OSCE, pe dimensiunea umană.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 45 de ani de la cutremurul din 1977
Articolul următor Convorbire telefonică a ministrului afacerilor externe, Bogdan Aurescu, cu ministrul afacerilor externe al Statului Israel, Yair Lapid
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Transparența salarială: de la concept la legiferare. Impactul Directivei (UE) 2023/970 asupra IMM-urilor din România
Actualitate HR
IMM România: Cât costă economia României absența unui guvern cu puteri depline
Economie
Poprire pe conturile Romatsa, impusă la cererea Pfizer. Ilie Bolojan anunță că România va replica prin mijloace legale
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
  • NOZOMI Travel Society depășește 1 milion de euro în rezervări la o săptămână de la lansare
andreea PAUL
Actualitate

Andreea Paul (INACO): Țările vecine, susținute de Germania și Elveția, au decis înființarea unui “Consiliu pentru Competitivitate pentru Balcanii de Vest”

5 minute
Actualitate

MEAT lansează, în acest an, o nouă ediție a programului Femeia Antreprenor! Procedura de implementare se află în consultare publică

2 minute
Restaurant
Actualitate

Restaurantele se redeschid și la interior începând cu 1 septembrie

1 minute
taxi
Actualitate

Taximetristul care a refuzat să transporte o persoană cu autism, sancționat

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?