Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Alegerile prezidențiale din Franța: În dezbaterea prezidențială, Emmanuel Macron a fost considerat mai convingător
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Alegerile prezidențiale din Franța: În dezbaterea prezidențială, Emmanuel Macron a fost considerat mai convingător

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 21 aprilie 2022
Distribuie
Emmanuel Macron Foto: The White House from Washington, DC, Public domain, via Wikimedia Commons

În barometrul cotidian Opinion Way-Kéa Partners pentru ”Les Echos”, dat publicității joi, președintele candidat Emmanuel Macron a fost considerat mai convingător de către 41% dintre francezii care au urmărit dezbaterea de miercuri seară, față de doar 31% pentru Marine Le Pen. 27% dintre cei intervievați i-au considerat a fi la egalitate. 85% dintre intervievați estimează că subiectele importante au fost bine abordate, iar 44% spun că această dezbatere le-a fost utilă pentru a putea face alegerea. 82% din persoanele care au urmărit la televizor dezbaterea cred că Emmanuel Macron va ieși învingător duminică. Surprinzător, doar 44% estimează că Emmanuel Macron va fi un bun președinte și 37% pentru Marine Le Pen.

Șansele de câștigare a voturilor candidaților ieșiți din cursa prezidențială

În ceea ce privește intențiile de vot, potrivit ansamblului sondajelor, Emmanuel Macron își menține avansul de 56% față de 44% în favoarea dnei Le Pen. Rata participării la vot este prognozată la 72%. Ambii candidați încearcă să atragă votul unui cât mai mare număr de alegători ai celui de-al treilea competitor în primul tur de scrutin, Jean-Luc Mélenchon (extrema stângă – La France Insoumise), care a obținut 22% din sufragii. Un sondaj de joi arată că 47% din alegătorii lui Mélenchon ar intenționa să-și dea votul în turul 2 pentru Emmanuel Macron, 27% pentru Marine Le Pen și 26% intenționează să se abțină de la vot. Deși fără entuziasm, liderul ecologiștilor,Yannick Jadot, luând act de faptul că Macron și-a pus în centrul campaniei electorale și problema protecției mediului înconjurător, intenționează ca el, personal, să voteze în favoarea lui Macron. 84% dintre votanții săi au anunțat că și ei vor vota in favoarea lui Macron, convinși că un vot nul sau alb ar favoriza-o pe Marine Le Pen. Macron pare să obțină și sprijinul a 64% din voturile ce au fost date la primul tur de scrutin candidatei Dreptei Republicane, Valérie Pécresse, deși de data aceasta Dreapta franceză a obținut un scor de-a dreptul jenant de mic (sub 5%).


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior tren mare viteza china VIDEO | Cu trenul din Chongqing (China) la Duisburg (Germania)
Articolul următor Mihaela Olaru se alătură echipei televiziunii TrinitasTV
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Afacerile Eisberg România s-au majorat cu 7% în 2025
Companii
66% dintre utilizatorii de AI îl folosesc pentru decizii de cumpărare
IT
Sustenabilitatea și constrângerile din sectorul construcțiilor în conformitate cu cerințele ZEB
Construcții

RSS Știri Financiare

  • Cererea pentru case pe structură metalică a crescut de aproape 10 ori
  • Rețeaua socială românească eYou intră în faza de pre-lansare după o investiție de 300.000 euro
  • Allview Auto lansează o mașină electrică cu 5 uși care poate fi condusă de la 16 ani
  • Freshful NOW extinde rețeaua din București, ajungând la cinci magazine cu funcțiune exclusiv online
Extern

Uniunea Africană revocă Gabonului calitatea de țară membră a acestei organizații. Militarii preiau conducerea țării în perioada de tranziție

2 minute
Extern

Consiliul Europei: În memoria victimelor Holocaustului romilor

2 minute
Extern

Parlamentul rus autorizează mobilizarea foștilor condamnați pentru crime grave

1 minute
Extern

Brexit: Europenii, în așteptare. Proiectul de acord realizat de Theresa May cu Bruxelles-ul nu rezolvă toate problemele

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?