Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANAF a efectuat 2.644 de controale inopinate
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Fiscalitate

ANAF a efectuat 2.644 de controale inopinate

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 22 aprilie 2023
Distribuie
foto: profit.ro

În primele trei luni ale anului 2023, s-au efectuat 14.160 controale fiscale la contribuabili persoane fizice și juridice – 10.184 la contribuabili persoane juridice și 3.976 la contribuabili persoane fizice. Dintre acestea, 5.710 au fost inspecții fiscale, 5.806 verificări documentare la contribuabili persoane juridice și fizice și 2.644 controale inopinate la contribuabili persoane juridice și fizice, în vederea cuantificării riscului fiscal.

În urma inspecțiilor fiscale au fost stabilite sume suplimentare în valoare totală de 612,9 mil. lei și a fost diminuată pierderea fiscală cu suma de 1.889,7 milioane lei. În urma verificărilor documentare au fost stabilite sume suplimentare în valoare toatlă de 115,3 mil. lei. Totodată, urmare a acțiunilor de control fiscal au fost aplicate 432 amenzi în valoare totală de 1,3 mil. lei, au fost înaintate organelor de urmărire penală un număr de 63 de sesizări pentru un prejudiciu total de 61,3 mil. lei, au fost instituite 54 măsuri asiguratorii în valoare de 79, 5 mil. lei.

În aceeași perioadă din 2023, acțiunile de control antifraudă au vizat 7.162 contribuabili, fiind cuantificate/estimate implicații fiscale și aplicate sancțiuni contravenționale în sumă totală de 1.121,8 milioane lei. Dintre acestea, 1.083,3 milioane lei sunt implicații fiscale, iar 38,5 milioane lei sancțiuni contravenționale (amenzi și confiscări).

În ceea ce privește activitatea de verificare documentară, în trimestrul I 2023 au fost finalizate 442 de acțiuni, din care 359 cu emiterea unor decizii de impunere, valoarea obligațiilor stabilite însumând 99,4 milioane lei; dintre acestea, 65 verificări documentare sunt realizate în domeniul tranzacțiilor cu criptomonede, valoarea creanțelor fiscale suplimentare stabilite fiind de 9,7 milioane lei.

Totodată, ca urmare a acţiunilor de control desfăşurate de către inspectorii DGAF, în trimestrul I 2023, prin conformare voluntară, au fost declarate/achitate de către contribuabili la bugetul general consolidat al statului, obligaţii fiscale suplimentare în valoare de 62,4 milioane lei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Regatul Unit: Vicepremierul Dominic Raab, un apropiat al premierului Rishi Sunak, a părăsit guvernul
Articolul următor Au înflorit nucii de Sfântul Gheorghe
Un comentariu
  • radu spune:
    22 aprilie 2023 la 2:26

    Ar trebui verificați toți, absolut toți administratorii de PFA-uri, în ceea ce privește actele legale ale acestora, dar și averile pe care le au și justificarea legală a acestora. Samsarii din piețe nu eliberează bonuri fiscale clienților și nu înregistrează legal și real mărfurile și produsele comercializate. Paginile de internet sunt pline de anunțuri ale prostituatelor care practică această ” meserie ” în locații proprietate personală sau închiriate.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Gambitul din Antalya”: O poveste captivantă pe Riviera turcească
Cultură și Educație
IMM România: Nu poate exista solidaritate doar din partea antreprenorilor corecți
Actualitate
Grupul BEI își majorează plafonul de finanțare pentru 2025 la valoarea record de 100 miliarde euro
Finanțe și Bănci

RSS Știri Fotbal

  • România U19 în semifinale la EURO! Victorie spectaculoasă cu Danemarca
  • Prea mici pentru Austria! Fără voință, naționala s-a făcut de râs la Viena
  • Steaua București deține tot palmaresul! Fotbal Club FCSB nu are istorie!
  • Metaloglobus face istorie: Promovare dramatică în Superliga după un retur eroic cu Poli Iași!
  • VIDEO | Ce salarii au sportivii de la secția de fotbal a Stelei

Citește și

Fiscalitate

RO E-Factura restartează sistemul fiscal

5 minute
Actualitate

Emailuri false în numele ANAF

1 minute
Actualitate

Controale ANSVSA în sectorul produselor alimentare de origine nonanimală

4 minute
Fiscalitate

ANAF organizează 29 de evenimente în marile centre universitare pentru creșterea… civismului fiscal

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?