Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Investigație pe piața serviciilor de pază: prejudiciu de peste 12 milioane lei cauzat prin subdeclararea muncii la o singură firmă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
FeaturedFiscalitate

Investigație pe piața serviciilor de pază: prejudiciu de peste 12 milioane lei cauzat prin subdeclararea muncii la o singură firmă

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 6 mai 2026
Distribuie
Foto: magnific.com

Consiliul Concurenței a efectuat inspecții inopinate la sediile a patru companii care activează pe pe piața serviciilor de pază: SGPI Security Force SRL, TMG Guard SRL, Ambasador Group Security SRL și Team Force Security SRL.

Inspecțiile s-au derulat în cadrul investigației privind o posibilă înțelegere anticoncurențială și/sau practică concertată în cadrul procedurilor de achiziții publice organizate de diferite autorități din România.

Autoritatea de concurență a analizat o serie de proceduri de atribuire organizate din 2020 și până în prezent, de autorități și/sau entități contractante diverse, precum Transgaz, Universitatea din București, Compania Națională a Infrastructurii Rutiere RA, RA Aeroportul Iași, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Astfel, Consiliul Concurenței suspectează, pe lângă potențiala împărțire de piață și o posibilă coordonare a politicilor comerciale în ceea ce privește prețul de achiziție. În același timp, investigația vizează și eventuale înțelegeri privind modul de folosire a subvențiilor primite pentru angajarea de personal. Ca urmare, Consiliul Concurenței analizează dacă astfel de practici au condus la manipularea procedurilor de atribuire a contractelor publice pe piața serviciilor de pază.

Inspecțiile inopinate sunt autorizate de Curtea de Apel București și sunt justificate de necesitatea obținerii tuturor informațiilor și documentelor necesare clarificării posibilelor practici anticoncurențiale analizate. Efectuarea acestora nu reprezintă o antepronunțare în ceea ce privește vinovăția companiilor.

În situația în care Consiliul Concurenței va constata încălcarea regulilor de concurență, companiile implicate riscă amenzi de până la 10% din cifra de afaceri. Cu toate acestea, companiile care cooperează cu autoritatea de concurență, în cadrul programului de clemență, pot obține imunitate la amendă sau reduceri substanțiale ale amenzilor.

Achizițiile publice reprezintă un domeniu prioritar, de-a lungul timpului Consiliul Concurenței derulând numeroase cazuri referitoare la trucarea licitațiilor de către operatori economici participanți la procedurile organizate de autorități publice. Astfel, companii din diverse sectoare (energie, servicii IT, construcții, produse lactate, servicii de pază) au fost amendate pentru trucarea unor licitații organizate de instituții precum Ministerul de Interne, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA (CNAIR), Romgaz, Transgaz, Complexul Energetic Oltenia, Romsilva.

An Nou fericit!
31 decembrie 2024

ANAF Antifraudă a identificat un prejudiciu de peste 12 milioane lei cauzat prin subdeclararea muncii prestate de o societate din domeniul serviciilor de pază

Inspectorii antifraudă din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală au descoperit un operator economic din județul Iași care a prejudiciat bugetul general al statului prin prestarea de servicii de pază și protecție fără îndeplinirea obligațiilor fiscale corespunzătoare forței de muncă utilizate.

Verificările efectuate au relevat neconcordanțe majore între volumul activității desfășurate, respectiv numărul de ore de pază corespunzătoare contractelor încheiate și obligațiile fiscale declarate în ceea ce privește veniturile salariale.

Pentru a profita de prevederile legale conform cărora de la data deschiderii procedurii insolvenței, se suspendă de drept toate măsurile de executare silită pentru recuperarea creanțelor fiscale datorate, societatea a solicitat la data de 27.08.2024 deschiderea procedurii generale a insolvenţei deși activitatea acesteia a crescut considerabil în perioada ianuarie 2024 – decembrie 2025, în condițiile în care numărul de salariaţi s-a majorat de la 68 salariaţi asiguraţi până la 264 salariaţi.

Pe tot parcursul verificărilor, contribuabilul a refuzat în mod sistematic să colaboreze pentru stabilirea situației de fapt și nu a pus la dispoziția organelor de control documentele financiar-contabile solicitate pentru clarificarea stării de fapt fiscale.

Schimbări pe piața muncii în 2024. Numărul românilor care vor să-și schimbe jobul este în creștere
11 ianuarie 2024

În cadrul acțiunii s-a constatat că pentru acoperirea serviciilor prestate și facturate beneficiarilor, societatea a utilizat forţă de muncă care a lucrat suplimentar pe întreaga perioadă verificată, dar în declarațiile D112 depuse, angajații au fost înregistrați în mod fals chiar și cu 8 ore lucrate într-o lună. Din verificarea operațiunilor bancare, s-au constatat retrageri masive de numerar cu scopul declarat de plată a unor salarii, fără ca aceste sume să se regăsească în declarațiile fiscale depuse, societatea declarând doar 15% din obligațiile fiscale reale datorate.

- Publicitate -

Astfel, societatea nu a reținut și nu a virat impozitele și contribuțiile salariale, cu scopul de a se sustrage de la îndeplinirea obligațiilor fiscale, prejudiciind bugetul general consolidat al statului cu suma de 12.432.961 lei.

Având în vedere aspectele constatate, vor fi dispuse măsurile legale care se impun, inclusiv sesizarea organelor de urmărire penală, în condițiile legii.

Controlul antifraudă a fost realizat în cadrul unei linii de acțiune inițiate la nivel național care vizează legalitatea activităților de pază și protecție. Selecția contribuabililor s-a realizat pe baza analizei de risc care s-a efectuat prin evaluarea datelor și informațiilor disponibile la nivelul ANAF, inclusiv în ceea ce privește obiectivele de pază contractate.

ANAF urmărește asigurarea unei corecte conformări fiscale a operatorilor economici care obțin venituri din prestarea activităților de pază și protecție. ANAF promoveazǎ principiul echitǎții fiscale pentru toate categoriile de contribuabili, în scopul protejării concurenței loiale și al respectării obligațiilor față de bugetul de stat.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Stres în sistemul energetic. O unitate nucleară repornește abia în week-end, când se va opri și a doua, multe centrale sunt oprite programat sau pentru reparații după avarii
Articolul următor Kelemen Hunor vrea refacerea coaliției pro-europene
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Angajații din România: nivel de implicare peste media europeană și productivitate peste nivelul global
HR
De Ziua Europei, Bucureștiul devine centrul managementului artistic internațional
Cultură și Educație
Deși consumul scade, în martie a crescut cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul
Economie

RSS Știri Financiare

  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
  • Sectorul imobiliar în centrul activității de fuziuni și achiziții din România
Featured

Nicolae Ciucă, din nou premier desemnat

1 minute
Featured

Care sunt joburile viitorului

4 minute
Actualitate

Capitalul privat românesc, următoarea pârghie de competitivitate a economiei

5 minute
Featured

Alertă fiscală: ANAF intensifică controalele asupra veniturilor din investiții

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?