Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANCOM a adoptat Planul de Acțiuni pentru anul 2026
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

ANCOM a adoptat Planul de Acțiuni pentru anul 2026

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 februarie 2026
Distribuie

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a adoptat, în urma unui proces de consultare publică, planul său de acţiuni pentru anul 2026. Proiectele stabilite pentru activitatea Autorității privesc reglementarea tehnică și economică a serviciilor și rețelelor de comunicații electronice, administrarea și monitorizarea spectrului radio, precum și unele măsuri pentru aplicarea Regulamentului privind Serviciile Digitale (DSA) în România. În domeniul serviciilor poștale, ANCOM se va concentra pe monitorizarea respectării obligațiilor stabilite în sarcina furnizorului de serviciu universal desemnat.

Reglementări privind serviciile de comunicații electronice

În sectorul comunicațiilor electronice, ANCOM și-a propus să actualizeze informațiile privind disponibilitatea serviciilor de internet în bandă largă. Astfel, va fi publicată lista zonelor în care nu sunt disponibile servicii funcționale la punct fix și se va realiza un studiu privind aria de acoperire a rețelelor publice fixe capabile să furnizeze astfel de servicii.

Alte proiecte vizează actualizarea modalităților de implementare a serviciului universal, prin revizuirea condițiilor și a procedurii de desemnare a furnizorilor, cu scopul de a asigura disponibilitatea unui pachet minim de servicii de acces la internet în bandă largă și de comunicații de voce, la un nivel corespunzător de calitate, pentru toți utilizatorii finali. De asemenea, este prevăzută și modificarea formatului și a modalității de transmitere a informațiilor de către furnizorii de rețele de comunicații electronice referitoare la dezvoltarea și localizarea geografică a rețelelor publice de comunicații electronice și a infrastructurii fizice asociate, precum și actualizarea cadrului de colectare a datelor statistice.

Reglementări privind serviciile poștale

În domeniul serviciilor poștale, Autoritatea va monitoriza respectarea obligațiilor stabilite în sarcina furnizorului de serviciu universal prin: realizarea unui raport de analiză a respectării cerințelor de calitate aferente anului 2025; monitorizarea obligațiilor privind situațiile financiare separate ale acestuia; actualizarea valorii costului mediu ponderat al capitalului angajat și analizarea costului net asociat furnizării serviciului universal poștal.

Alte proiecte dedicate pieței serviciilor poștale se referă la realizarea unor studii și rapoarte privind implementarea serviciilor de tip self-service pentru livrarea trimiterilor poștale, calitatea serviciilor de coletărie, impactul comerțului electronic asupra pieței poștale, precum și indicatorii statistici ai sectorului. În paralel, Autoritatea va continua monitorizarea aplicării Regulamentului (UE) nr. 2018/644 privind livrarea coletelor transfrontaliere, inclusiv prin colectarea și verificarea datelor transmise de furnizorii de servicii poștale.

Administrarea și gestionarea spectrului de frecvențe și a resurselor de numerotație

În ceea ce privește administrarea și gestionarea spectrului de frecvențe radio și a resurselor de numerotație, Planul de acțiuni pentru 2026 include revizuirea unor tarife de utilizare a spectrului, precum și modificarea unor prevederi ale procedurii de acordare a drepturilor de utilizare a frecvențelor radio prin încredințare directă. Un alt proiect al Autorității se referă la actualizarea Tabelului Național de Atribuire a Benzilor de Frecvențe Radio.

Monitorizarea spectrului de frecvențe și controlul obligațiilor impuse furnizorilor

Pentru monitorizarea spectrului de frecvențe radio, ANCOM va continua activitatea de măsurare a acoperirii cu servicii de comunicații mobile și acțiunile de verificare a respectării obligațiilor impuse furnizorilor de servicii de comunicații electronice și poștale. 

ministerul mediului
Reuniunea informală a miniștrilor mediului
20 mai 2019

Servicii digitale

ANCOM va continua în acest an elaborarea legislației secundare prevăzute de Legea nr. 50/2024. Astfel, pentru anul 2026, Autoritatea are în vedere elaborarea cadrului normativ care stabilește condițiile pentru derularea inspecțiilor de către personalul de control al ANCOM. În același timp, se va urmări verificarea respectării aplicării Regulamentului privind serviciile digitale de către furnizorii de servicii intermediare din România.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 4 pentru obligațiunile emise de IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A.
Articolul următor Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Padana Tubi e Profilati Acciaio S.p.A de către Attestor Capital ICAV
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANPC: Situații extraordinare, reguli clare: drepturile pasagerilor aerieni
Actualitate
A fost aprobat sprijinul pentru fermieri: 620 de milioane de lei pentru subvenționarea motorinei în anul 2026
Agricultură
Valentin Ionescu, Președinte ISF: Aderarea României la OECD, un proces de transformare structurală vizibil în funcționarea economiei reale
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • 3 din 4 doze de aluminiu comercializate în România sunt reciclate
  • Auchan deschide cel de-al zecelea supermarket de mari dimensiuni din rețea lângă Ploiești
  • Hranipex închiriază 3000 mp în parcul logistic CTPark Bucharest South
  • Lidl inaugurează pe 19 martie al treilea magazin din municipiul Satu Mare
plaja mamaia
Actualitate

Plajele sunt pregătite pentru începerea minivacanţei de Rusalii

1 minute
Actualitate

Talibanii ucid civili în Valea Panjshir, ultimul bastion al rezistenței din Afganistan

3 minute
Actualitate

Organizațiile reprezentative ale tinerilor, studenților și elevilor din România susțin acordarea dreptului de vot de la 16 ani

6 minute
Actualitate

Comisia Europeană a primit răspunsurile la ancheta începută la CEO

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?