Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANRE nu a avizat nicio plată către furnizorii de energie electrică pentru consumul clienților casnici în acest an. Sumele datorate ajung din nou la nivelul miliardelor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

ANRE nu a avizat nicio plată către furnizorii de energie electrică pentru consumul clienților casnici în acest an. Sumele datorate ajung din nou la nivelul miliardelor

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 20 septembrie 2024
Distribuie


Mihai Nicuţ
  (e-nergia.ro)

Autoritatea de Reglementare în Energie (ANRE), insitituția care avizează plățile către furnizori în contul schemei de plafonare, nu a avizat niciun leu pentru consumul clienților casnici de energie electrică în acest an.

ANRE a publicat, la finalul săptămânii trecute, o nouă centralizare cu sumele avizate la plată pentru furnizorii de energie electrică și gaze naturale în contul compensării costurilor acestora pentru a susține prețurile plafonate la energie electrică și gaze.

În total, sumele avizate de ANRE se ridică la 25,9 miliarde de lei, de la debutul aplicării schemei, din toamna anului 2021 încoace. Ultima lună pentru care ANRE a aprobat sume de decontat de la bugetul de stat a fost martie 2024. În plus, se mai constată că, din noiembrie 2023 și până acum, nu s-a decontat nimic din sumele destinate acoperirii diferențelor între cost și plafonul de preț pentru energia electrică consumată de clienții casnici.

“La momentul prezentei informări se află în analiză 555 de cereri depuse în vederea decontării, acestea aflându-se în diferite stadii de analiză, iar pe măsură ce operatorii încarcă datele și documentele justificative solicitate de către experții alocați, verificarea și determinarea acestora se va realiza cu maximă operativitate”, mai arată ANRE.

Reținem așadar că ANRE nu a avizat la plată nimic în contul consumului clienților casnici de energie electrică în acest an. Am întrebat cele două asociații profesionale relevante, asociația furnizorilor (AFEER) și pe cea a companiilor de utilități (ACUE) de ce se întâmplă asta. Ambele spun că problema este la ANRE.

Ce spune AFEER

“În momentul de față, activitatea de verificare desfășurată de ANRE se confruntă cu un blocaj semnificativ. Astfel, procesul de regularizare aferent anului 2022 pentru clientii casnici este complet paralizat, iar confirmările pentru lunile curente se desfășoară cu mari întârzieri. De exemplu, sunt încă discuții privind confirmarea unor sume considerabile aferente lunii noiembrie 2023.

APCE: Uniunea Europeană pregătește obligativitatea construcțiilor noi cu zero emisii din 2030
7 aprilie 2026

Din păcate, nu avem informații clare privind cauzele acestui blocaj. Cu toate acestea, putem observa o diferență semnificativă față de perioada anterioară anului 2024, când verificările ANRE aveau o ritmicitate constantă și eficientă.

De asemenea, este important de menționat că, începând cu luna februarie 2024, ANRE a modificat în repetate rânduri ghidul de raportare, ultima modificare fiind efectuată acum două săptămâni. Aceste schimbări au complicat considerabil atât procesul de colectare și completare a formularelor, cât și confirmarea corectă a datelor transmise, ceea ce contribuie la întârzierea procesului de validare și regularizare”.

Ce spune ACUE

„Începând cu luna februarie 2024, la nivelul ANRE au intervenit o serie de actualizări pentru unele aspecte legate de procesul de decontare a valorilor aferente compensării furnizorilor pentru reducerile de preț aplicate clienților.

În acest context, s-au impus o serie de discuții cu Autoritatea de Reglementare care să asigure o înțelegere/aplicare unitară și corectă. Ultimele instrucțiuni au fost comunicate furnizorilor în platforma informatică dedicată, la finalul lunii august 2024.

sany-microgrid-romania-6970bf28e6e04
SANY Microgrid Romania subsidiary office unveiled, strengthening localized service capabilities
21 ianuarie 2026

Din aceste considerente, pentru anul 2024, furnizorii au încărcat un minim de solicitări de decontare iar cuantumul redus al valorilor confirmate, conform comunicarii ANRE din 13 septembrie 2024, reflectă aceasta situatie. Pentru anul 2024, autoritatile de resort au solicitat furnizorilor o estimare a valorilor de decontat. Totuși aceste valori nu sunt, la data prezentă, validate de ANRE, motiv pentru care nu putem avansa un ordin de marime.

- Publicitate -

Încă de la debutul schemei de sprijin pentru clienți finali de energie, ACUE a susținut importanța claritatății și predictibilității legislației și reglementărilor în aplicare. Am mentionat in repetate randuri faptul ca pentru o implementare eficientă și fără dificultăți, instrucțiunile trebuie să fie lipsite de ambiguități, sa nu necesite explicații complexe suplimentare, reveniri etc. Evitarea, pe cat posibil, a corecțiilor ulterioare este critica, in conditiile in care influențeaza situațiile financiare și, implicit, pot crea complicații suplimentare. Ne exprimăm speranța că procesul de analiza se va desfășura în termeul stabilit de cadrul legal in vigoare, 30-45 de zile de la data depunerii cererii”

Am întrebat asociațiile și care este, acum, valoarea totală a restanțelor pe care le au de recuperat furnizorii de energie și gaze. Niciuna nu a oferit vreo sumă, doar AFEER spunând “că aceste sume se ridică la ordinul miliardelor de lei”.

Pe de altă parte, surse din piață spun că, la acest moment, furnizorii de energie electrică ar trebui să primească spre cinci miliarde de lei în total, iar furnizorii de gaze naturale mult mai puțin, undeva la 400 de milioane de lei – în acest caz prețurile practicate coborând în ultimele luni sub plafon.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Producție scăzută de energie la CEO
Articolul următor Aeroportul International Mihail Kogalniceanu ANUNŢ DE RECRUTARE A CANDIDAȚILOR ÎN VEDEREA NOMINALIZĂRII ÎN FUNCȚIA DE DIRECTOR GENERAL AL Societății Naționale AEROPORTUL INTERNAȚIONAL „MIHAIL KOGALNICEANU – CONSTANȚA” S.A
Un comentariu
  • Florin spune:
    20 septembrie 2024 la 11:49

    STAT ROMAN, ELIMINA DREAQU ODATA FURNIZORII ASTIA, NISTE CAMATARI MASCATI. SAU VETI FI, VOI POLITICIENII, ACUZATI DE COMPLICITATE LA SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump, considerat de americani principalul responsabil pentru problemele economice
Extern
Federația „Solidaritatea Sanitară”: Proiectul legii salarizării este nesatisfăcător și în noua sa variantă
Sănătate
Nicuşor Dan: Numirea şefilor de servicii secrete este o chestiune la fel de grea ca formarea noului guvern, pentru că necesită o majoritate parlamentară
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
  • Dieselul pierde teren în ritm record pe piața mașinilor rulate. Prețuri mai mici, rulaj mai mare
  • KFC deschide primul restaurant din România dedicat comenzilor, fără servire la masă
  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
Energie

Unitatea 2 a centralei de la Cernavodă va fi repornită abia sâmbătă după-amiază

2 minute
Energie

Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a semnat 11 contracte de finanțare pentru instalarea de panouri fotovoltaice pentru consumul propriu al entităților publice

2 minute
Energie

ANPC va verifica facturile de gaze ale populației în următorul an. Prevedere din noua OUG

3 minute
Energie

Promelek XXI: Piața de echipamente electrice va ajunge la cca. 400 milioane de euro în 2022

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?