Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANSVSA a deschis temporar un post de control feroviar la frontieră 
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

ANSVSA a deschis temporar un post de control feroviar la frontieră 

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 1 aprilie 2022
Distribuie
foto agroromania.manager.ro

În contextul actual al crizei din Ucraina, a existat o solicitare din partea guvernului din Ucraina de a se permite tranzitarea teritoriului României cu produse de origine animală pe cale feroviară, luând în considerare faptul că, înainte de declanșarea conflictului armat, exportul din Ucraina al produselor alimentare se realiza prin portul Odessa, care acum este blocat în zona de conflict.

Pentru a veni în sprijinul guvernului ucrainean, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a solicitat Comisiei Europeane (CE), permisiunea de a transforma temporar în Post de Control la Frontieră – Punctul de Intrare Vicșani – Dornești din Suceava – pentru tranzitul feroviar al produselor de origine animală din Ucraina.

Menționăm că, în prezent, PI Vicșani-Dornești este aprobat, conform legislației naționale, numai pentru controlul produselor de origine nonanimală și al furajelor provenite din țări terțe.

De la izbucnirea războiului în Ucraina, ANSVSA a implementat toate măsurile de flexibilitate adoptate deCE în ceea ce privește derularea operațiunilor de import/tranzit a animalelor și a mărfurilor supuse controalelor sanitare veterinare cu proveniență Ucraina.

Ca urmare a solicitării ANSVSA,  CE a aprobat temporar PI Vicșani – Dornești ca PCF feroviar pentru controlul  tranzitului produselor de origine animală, destinate exportului în alte țări terțe, în condițiile în care ANSVSA, prin structurile teritoriale specializate, monitorizează electronic aceste transporturi și se asigură că acestea părăsesc teritoriul Uniunii Europene.

Operaționalizarea acestui Punct de Intrare, ca Post de Control la Frontieră, se va realiza de către ANSVSA prin delegarea de personal din cadrul altor Direcții Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor județene.

Piața de consultanță în management din România ar putea crește cu aproximativ 7% anual în următorul deceniu
9 octombrie 2025

Pentru a verifica și fluidiza transporturile de produse alimentare de origine animală aflate în tranzit, CE a acordat un cod TRACES temporar, aferent PI Vicșani – Dornești, în vederea emiterii  Documentelor Sanitare Comune de Intrare Produse (DSCIP), necesare notificării electronice a sosirii transporturilor în PCF, înregistrării rezultatelor controalelor sanitare veterinare de frontieră și urmăririi electronice a transporturilor până la părăsirea teritoriului UE.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui dividende pentru BRD – GROUPE SOCIETE GENERALE S.A.
Articolul următor Activitate de prevenire a corupţiei la Institutul de cercetare ştiinţifică şi inginerie tehnologică, proiectare mine pe lignit
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Grecia, paralizată de greve pe 1 mai: Feriboturile și transportul public sunt blocate
Extern
Aproape 5 milioane de vizite online şi primele 3 bunuri de mare valoare vândute în prima lună de la lansarea platformei eLicitații ANAF
Fiscalitate
Alertă în Marea Britanie: nivelul de amenințare teroristă a crescut la „sever” după atacul din Golders Green
Extern

RSS Știri Financiare

  • Piața HoReCa din România crește, dar restaurantele se închid
  • Fabrica de Profile, afaceri de peste 4,6 milioane de euro în 2025
  • Eurowind Energy inaugurează Parcul Eolian Pecineaga după o investiție de 90 milioane euro
  • Românii iau cu asalt Turcia. Peste 150.000 de persoane au călătorit acolo în primul trimestru
Actualitate

ANPC a sancționat operatorii economici care activează pe Aeroportul Internațional Otopeni

3 minute
Actualitate

Consiliul Concurenței relansează Revista Română de Concurență

1 minute
angajari-politie-650x435
Actualitate

Peste 2.000 de interventii ale politistilor, intr-o singura zi

1 minute
Actualitate

România va achiziţiona 5 avioane F-16A din Portugalia

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?