Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Aproximativ 26.000 de angajați ai MAI vor asigura siguranța publică în minivacanța de 1 Mai
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Aproximativ 26.000 de angajați ai MAI vor asigura siguranța publică în minivacanța de 1 Mai

Magda Dragu
Autor
Magda Dragu
Publicat 30 aprilie 2025
Distribuie

Aproximativ 26.000 de angajați ai Ministerului Afacerilor Interne (MAI) vor asigura ordinea și siguranța publică în minivacanța de 1 Mai. Numărul acestora creşte până la 43.000, duminică, în ziua primului tur al alegerilor prezidențiale, a informat, miercuri, purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog.

„Aproximativ 26.000 de polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, pompieri și efective de la alte structuri vor fi de serviciu în fiecare zi. Dar, duminică, când vor avea loc alegerile prezidențiale și alegeri locale parțiale, numărul efectivelor MAI va fi suplimentat la la 43.000“, a declarat Monica Dajbog, conform Agerpres.

Potrivit purtătorului de cuvânt, pe parcursul minivacanței, efectivele Ministerului Afacerilor Interne vor fi suplimentate în zonele aglomerate, locurile preferate de petrecerea timpului liber în astfel de perioade, respectiv stațiuni turistice de la munte și de la mare și în apropierea punctelor de trecere a frontierei.

„Angajații ministerului vor fi prezenți la evenimentele publice cu număr mare de participanți, pentru a preveni și combate faptele ilegale favorizate de aglomerație, dar și pentru a și putea interveni în sprijinul cetățenilor în caz de nevoie. În această minivacanță sunt programate aproximativ 200 de manifestații cu public numeros, estimarea de la acest moment fiind de peste 300.000 de participanți“, a menționat Dajbog.

Aproximativ 1.840 de polițiști rutieri vor fi prezenți zilnic pe drumurile publice

Ea a adăugat că polițiștii vor acționa pe șosele cu aproximativ 400 de aparate radar. „Ne așteptăm la o creștere a valorilor de trafic și de aceea aproximativ 1.840 de polițiști rutieri vor fi prezenți zilnic pe drumurile publice, în special pe cele mai aglomerate artere, pentru prevenirea oricărei situații care poate pune în pericol siguranța rutieră a cetățenilor.

Se va acționa cu aproximativ 400 de aparate radar în fiecare zi pe sectoarele de drum cu risc crescut de producere a unor accidente din cauza vitezei excesive. Sistemul e-SIGUR funcționează la nivel național“, a spus purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Meta Estate Trust investește aproape 4 milioane de euro în sectorul rezidențial din București și extinde portofoliul companiei
Articolul următor Spectacole de operă și balet – Madama Butterfly de Puccini, Nabucco de Verdi și Cenușăreasa de Prokofiev –, în prima săptămână de mai, pe scena Operei Naționale București
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica avertizează asupra utilizării frauduloase a numelui companiei în scheme de investiții online
Energie
„Tati, o să fie bine?”– întrebarea unui copil de 11 ani diagnosticat cu o formă agresivă de cancer
Actualitate
„Nelson” și „Ziua mea norocoasă”, la final de martie pe scenele din București, Iași, Bacău, Ploiești și Târgoviște
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Număr record de investitori la Bursa de Valori București în 2025
  • AnimaWings a recepționat o nouă aeronavă Airbus A220-300. Încă două vin în aprilie
  • Clădirea U1 adaugă 11.000 mp birouri de clasă A în Coresi Business Campus Brașov
  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
Actualitate

Românii sunt nerăbdători să meargă în vacanță sau să ia masa în oraș, după pandemie

6 minute
Actualitate

Provocarea mondială – creșterea securității naționale

3 minute
Actualitate

România Eficientă: Renovarea energetică a clădirilor are un potențial enorm

5 minute
Actualitate

Caricatura zilei

favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?