Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Atentatul ucigaș de la Moscova: Rusia recunoaște, pentru prima oară, răspunderea Statului islamic
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Atentatul ucigaș de la Moscova: Rusia recunoaște, pentru prima oară, răspunderea Statului islamic

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 26 mai 2024
Distribuie
Foto: captură video


Așa cum se știe, atentatul de la centrul Crocus City Hall situat la periferia Moscovei, din 22 martie anul acesta, s-a soldat cu cel puțin 144 morți și 360 răniți, acesta fiind cel mai grav atentat comis în Rusia din 2004 până în prezent. Până acum, Kremlinul a aruncat asupra Kievului întreaga responsabilitate pentru comiterea acestui atac sângeros. Vineri, 24 mai, pentru prima oară, Rusia a atribuit în mod clar responsabilitatea pentru atentatul respectiv Statului islamic . „În cursul anchetei s-a stabilit că pregătirile, finanțarea atacului și apoi retragerea teroriștilor au fost coordonate, via internet, de membri ai grupului Province de Khorasan, ramură afgană a Statului islamic”, a declarat șeful serviciilor ruse de securitate (FSB), Alexandr Bortnikov, citat de agenția rusă de presă RIA Novosti.


Serviciile de informații ucrainene rămân totuși sub acuzație


De la data atentatului au fost arestate peste 20 de persoane, între care se află și patru presupuși agresori, toți originari din Tadjikistan, țară vecină cu Afganistanul. Deși foarte rapid atacul a fost revendicat de jihadiștii Statului islamic, autoritățile ruse continuă să vadă implicat, totuși, Kievul în atentat, susținând că serviciile secrete ucrainene l-ar fi comandat. Kievul a respins întotdeauna categoric orice implicare. Chiar și în poziția exprimată vineri de către Bortnikov, este evocat din nou un presupus rol al serviciilor ucrainene de informații. „Ancheta continuă, dar se poate spune deja cu certitudine că serviciile de informații militare ucrainene sunt implicate în atentat”, a afirmat Bortnikov citat de „Le Figaro”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Țările NATO având frontiere cu Rusia ridică „un zid de drone” pentru protecție în fața „provocărilor din partea țărilor ostile” și contra contrabandei
Articolul următor Zelenski îi invită pe Joe Biden şi Xi Jinping la summitul pentru pace din Elveţia, numindu-i pe amândoi „liderii lumii”
Un comentariu
  • Florin spune:
    26 mai 2024 la 17:24

    Nu mai dezinformati lumea, slugoilor. FSB a declarat clar ca SERVICIILE SECRETE UCRAINIENE(AFLATE SUB COMANDA CIA) AU FOST IMPLICATE IN ATENTAT, ELE AU COMANDAT SI DIRIJAT ATENTATUL

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Convergența instituțională și internalizarea standardelor globale: efectele aderării României la OCDE
Economie
Un nou premiu la TIFF în memoria lui Janovics Jenő
Cultură și Educație
NNDKP obține o decizie semnificativă pentru litigiile privind prețurile de transfer din partea de vest a României
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Peste 45.000 de companii figurează cu restanțe la stat
  • Jumătate dintre români au încredere în ONG-uri, două treimi au interacționat cu ele
  • Cererea pentru spații industriale și logistice s-a apropiat de 1 milion metri pătrați în 2025
  • Cazinoul din Constanța va avea o cafenea-bistro. Cine va administra locația
Extern

Parlamentul Sloveniei a adoptat un decret prin care recunoaşte Palestina

1 minute
Volodimir_Zelensky
Extern

Volodimir Zelensky îl invită pe Joe Biden la Kiev ”în următoarele zile”

1 minute
Extern

Pregătiri pentru a patra doză de vaccin anti-Covid, în Israel

1 minute
Extern

Ilie Bolojan și Marcel Ciolacu îl felicită pe Friedrich Merz pentru victoria CDU/CSU

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?