Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Avertisment: ”Ne pregătim să instalăm 4 milioane de contoare inteligente în România până în 2028, dar tehnologia de comunicație e deja învechită”. Se cere un grup de lucru
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Avertisment: ”Ne pregătim să instalăm 4 milioane de contoare inteligente în România până în 2028, dar tehnologia de comunicație e deja învechită”. Se cere un grup de lucru

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 27 septembrie 2024
Distribuie
Corneliu Bodea. CEO Adrem

Mihai Nicuţ  (e-nergia.ro)

Corneliu Bodea, patronul cunoscutului grup de firme Adrem, arată că, în contextul digitalizării sistemului energetic, au apărut limite legate de modalitatea de comunicare a datelor care vin de la contoarele inteligente de măsurare a energiei electrice. Iar în România mai trebuie montate milioane de contoare, care vor costa sute de milioane de euro.

Iată ce a spus Corneliu Bodea la o conferință pe teme de digitalizare a sistemului energetic, organizată de publicația Focus Energetic:

“Noi, astăzi, instalăm contoare inteligente într-o măsură timidă încă, va trebui să grabim ritmul, suntem deja în urmă față de obiectivele de acum câțiva ani, și se apropie anul 2028 când este țintă ca 80% din contoare să fie inteligente. Și trebuie să instalăm în câțiva ani peste 4 milioane de contoare, dar noi ne bazăm în sistemul de comunicație al acestor contoare pe ceea ce se numește Power Line Carrier (PLC – n.red), adică utilizăm firul electric pentru a căra informația. Aceasta creează – este adevărat că este un sistem mai puțin vulnerabil la atacurile cibernetice – o piedică majoră în a alinia sistemele noastre de smartmetering la necesitățile momentului. Pentru că volumul de date este redus, pentru că stabilitatea acestor date este foarte redusă. Toată această filosofie se bazează pe o analiză care s-a făcut la nivelul anilor 2009-2010, și cred că trebui, împreună cu ANCOM, urgent revizuită, pentru că astăzi beneficiem de mijloace de comuncații mult mai avansate, care pot pune în evidență avantajele smart meteringului,

Noi ne pregătim să instalăm încă 4 milioane de contoare, cel puțin, până în 2028, ceea ce înseamnă, după calculele mele, circa 400 de milioane de euro investiție, și ne bazăm pe o tehnologie de comunicație care este învechită. Este unul dintre aspectele care trebuie avute în vedere și cred că ar trebui de urgență să formăm un grup de lucru între reglementatori, autorități responsabile și operatori de rețea în direcția smart grid, nu numai a smartmetering-ului”.

Bodea nu a dat explicații suplimentare, dar ar putea fi vorba despre o problemă care ar fi apărut în modalitatea de trasmitere a datelor prin PLC. Problemă care în trecut nu s-a pus. Astfel, acum, în contextul în care intervalele de decontare sunt la 15 minute (nu la oră, ca în trecut), se pare că apar situații în care, prin PLC, contorul inteligent nu transmite datele de consum în toate intervalele de 15 minute. Or, în contextul în care vor apărea prețurile dinamice, care se pot schimba de la o oră la alta, apare o problemă dacă respectivul contor nu poate “măsura” aumite intervale de 15 minute.

Digitalizarea va accelera

Șeful Adrem este de părere că digitalizarea sectorului energetic va accelera, pentru că ritmul implementării tranziției energetice nu va scădea, ba chiar dimpotruvă.

Ministrul Energiei, după întâlnirea cu reprezentanţii CEH: Mă interesează o soluţie pe termen lung
25 februarie 2021

“Trebuie să înțelegem că ne aflăm într-un context care vizează tranziția energetică. Dacă cineva se așteaptă ca viitoarea Comisie Europeană să fie mai blândă din punct de vedere al obiectivelor tranziției energetice, vestea de la Bruxelles este că nu. În mod concret, dacă ați avut timp să citiți raportul lui Mario Draghi, el stabilește foarte clar că obiectivul tranziției energetice trebuie grăbit, nu încetinit, luând în considerare, desigur, și alte aspecte care țin de competitivitatea ecoomică a Uniunii Europene.

Totodată, este deja aproape clar că următorul comisar pentru energie este un danez. Aceasta este o veste care trebuie să ne dea de gândit. Pe de o parte, sistemul energetic danez, care este puternic orientat spre regenerabile – 80%, dacă nu 90% din producție este bazată pe regenerabile, este și extrem de bine digitalizat. Danemarca este una dintre țările din UE care a implementat sistemele de demand-response și este una dintre cele mai evoluate din punct de vedere al digitalizării sistemului energetic. De aceea, ne așteptăm ca acest comisar să apese pedala de accelerație pentru țările care, așa cum este și România, se află în coada eșalonului care vizează digitalizarea infrastructurii”, a explicat Bodea.

“Acum, tranziția energetică este guvernată de trei obiective, așa numții cei trei D: decarbonizare, digitalizare, descentralizare. Se observă deja ce influență are, pe piața energiei electrice și în prețul energiei electrice, descentralizarea producției de energie electrică.  Avem astăzi aproape 200.000 de prosumatori care se apropie de 2 GW, sunt programe care finanțează în continuare instalarea de astfel de soluții, ceea ce creează o dependență din ce în ce mai mare a echilibrului sistemului de această producție descentralizată. Și ideea este că noi nu vom putea beneficia de avantajele acestei producții care ar trebui să fie ieftine – da, sistemele de măsurare inteligentă a energiei pot duce la ieftinirea energiei – și este un aspect care poate să aducă înapoi competitivitatea în sectorul industriei din Uniunea Europeană”, a mai spus  Bodea.

Corneliu Bodea este președinte al Centrului Român al Energiei (CRE) este o organizaţie profesionala non-guvernamentala şi non-profit, care reuneşte şi reprezintă, din anul 2011, interesele companiilor de stat şi private ce operează în sectorul energetic românesc, la Bucureşti şi Bruxelles. El este și fondator al grupului Adrem, companie specializată în servicii și construcție de infrastructură energetică și de soluții pentru consumatori industriali, cu peste 1.000 de angajați la nivel național.

Proiectul de lege privind ratificarea Acordului între Guvernul României şi Guvernul SUA privind proiectele nuclearo-energetice de la Cernavodă, adoptat
11 martie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Noi creșteri de prețuri, singura certitudine a managerilor
Articolul următor Grup de drone în zona de nord a județului Tulcea. A fost emis RO-ALERT
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bucharest Design Festival 2026
Bucharest Design Festival 2026. Peste 100 de artişti, designeri şi arhitecți expun timp de o lună
Cultură și Educație
PALMED susține reforma finanțării spitalicești, dar solicită transparență decizională, consultare reală și criterii echitabile pentru toți furnizorii de servicii medicale
Sănătate
The New York Times: Cannes devine rampa de lansare spre Oscar pentru filmul „Fjord”
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Care au fost cele mai lungi curse interurbane solicitate de clienții Bolt. Cât au costat
  • Vânzările Sphera Franchise Group au crescut în primul trimestru al anului 2026
  • Retailerul malaezian MR.DIY deschide primul magazin din București, în Grand Arena
  • Accente simple care aduc eleganță în orice încăpere
Energie

Premieră în România: un furnizor mare a venit cu ofertă de energie electrică pentru casnici cu prețuri dinamice. Care sunt riscurile și avantajele

6 minute
Finanțe și Bănci

5 miliarde de lei, credite noi acordate de BCR în S1

14 minute
Actualitate

Stația electricã de transformare Domnești, la finalul unui proces de retehnologizare

4 minute
Energie

Grupul PPC și METLEN Energy & Metals își unesc forțele pentru a dezvolta până la 1.500 MW în proiecte de stocare a energiei în trei țări

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?