Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Banca Mondială sprijină România în promovarea sustenabilității fiscale, în dezvoltarea sectorului privat și crearea de locuri de muncă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Fiscalitate

Banca Mondială sprijină România în promovarea sustenabilității fiscale, în dezvoltarea sectorului privat și crearea de locuri de muncă

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 31 martie 2026
Distribuie
Yasser El-Gammal, World Bank

Consiliul Directorilor Executivi ai Grupului Băncii Mondiale a aprobat ieri un Împrumut pentru Politici de Dezvoltare (DPL) destinat sprijinirii eforturilor Guvernului României de a consolida sustenabilitatea fiscală, de a stimula dezvoltarea sectorului privat și de a sprijini crearea de locuri de muncă. Această finanțare va contribui la deschiderea de noi oportunități pentru cetățeni și companii, de la acces mai facil la finanțare pentru întreprinderile mici până la dezvoltarea unor industrii mai curate, mai competitive și creșterea eficienței energetice.

Împrumutul în valoare de 650 milioane USD (echivalentul a 544 milioane EUR) vine într-un moment critic pentru economia României. În 2024, deficitul fiscal și de cont curent ca pondere în PIB au fost cele mai ridicate din Uniunea Europeană. Guvernul a răspuns cu un program solid de reforme, menit să readucă finanțele publice pe o traiectorie sustenabilă, și să creeze totodată bazele unei creșteri economice mai puternice și mai inclusive, printr-un program coerent și solid de consolidare fiscală. Acest împrumut va sprijini continuarea implementării agendei de reforme a Guvernului.

„România a făcut pași curajoși și necesari pentru a readuce finanțele publice pe o traiectorie sustenabilă, iar rezultatele încep deja să se vadă, prin reducerea deficitelor și scăderea costurilor de finanțare”, a declarat Yasser El-Gammal, Managerul de Țară al Băncii Mondiale pentru România și Ungaria. „Ne așteptăm ca aceste reforme ambițioase să restabilească sănătatea fiscală, să catalizeze investițiile private și să creeze locuri de muncă. Această finanțare reflectă încrederea noastră în eforturile constante ale României și parteneriatul nostru solid și de durată cu Guvernul”.

Împrumutul este structurat pe doi piloni principali. Primul pilon vizează restabilirea sustenabilității fiscale, prin abordarea vulnerabilităților structurale din politica fiscală și cheltuielile publice, cu măsuri preconizate să sprijine consolidarea fiscală și atingerea unui nivel al deficitului de 3% din PIB până la sfârșitul anului 2030.

- Publicitate -

Al doilea pilon se concentrează pe stimularea creșterii economice conduse de sectorul privat și pe crearea de locuri de muncă, prin reducerea principalelor constrângeri din calea investițiilor și a competitivității, inclusiv prin îmbunătățirea accesului la finanțare, susținerea inovării și digitalizării și asigurarea unei energii fiabile și accesibile.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Insolvența persoanelor fizice: instrument de protecție oferit de ANPC
Articolul următor Plăți de peste 92,3 milioane de lei pentru lucrări finanțate prin PNRR și PNDL
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței a sancționat PRO TV cu 20,7 milioane lei
Companii
Acciză mai mică la motorină. Vot final în Parlament
Energie
Germanii de la Diehl Aviation au inaugurat fabrica de componente pentru avioane de lângă Craiova
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Te muți în primul bloc dintr-un proiect rezidențial? Cum va arăta viața lângă șantier?
  • Între „să fie liniște” și „să meargă lucrurile”: Ce greșeli facem în gestionarea conflictelor
  • Cum să montezi un mobilier de baie suspendat pe rigips fără să distrugi peretele
  • Parteneriat româno-ucrainean pentru fabricarea de drone militare la Cluj-Napoca
Fiscalitate

Lucian Heiuș, despre legea privind plata bacșișului: Știm ce probleme poate să implice și am avut deja discuții cu firmele care distribuie casele de marcat

2 minute
Fiscalitate

Digitalizarea raportărilor fiscale – etapele anului 2024. Ce schimbări apar la e-Factura?

10 minute
Featured

ANAF identifică o nouă fraudă fiscală de peste 2,1 mil. de lei

5 minute
Fiscalitate

ANAF publică o broșură dedicată medicilor

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?