Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: BCR și LKE Group semnează o co-finanțare de 4,6 mil. euro pentru relocarea unei facilități de producție din China la Someg Gherla
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

BCR și LKE Group semnează o co-finanțare de 4,6 mil. euro pentru relocarea unei facilități de producție din China la Someg Gherla

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 24 februarie 2022
Distribuie
foto lkegroup.com

– Finanțarea a fost acordată pentru LKE Group, unul dintre cei mai importanți producători de sisteme de transport și manevrare logistică a mărfurilor din Germania. LKE face parte din portofoliul investițional al fondului de tip private equity PREMIUM Equity Partners, cu sediul în Frankfurt

– Grupul german urmărește dezvoltarea la Gherla (județul Cluj) a celei mai mari facilități de producție pentru astfel de produse din Europa

Banca Comercială Română a aprobat o finanțare de 4,6 milioane de euro pentru LKE Group, pe un termen de 7 ani. Creditul reprezintă o co-finanțare pentru achiziția Someg Gherla SA, în vederea relocării în județul Cluj a unei linii de producție din China a grupului german.

“După multe căutări amănunțite, am ales să venim la Someg Gherla, având în vedere potrivirea de peste 90% a profilului de afaceri al companiei, a resurselor sale, dar și a potenţialului de creştere pe care îl oferă. România este o țară membră UE, care își îmbunătățește constant infrastructura și dispune de personal cu înaltă calificare și cu o bună etică a muncii”, a declarat Bjorn Riechers, CEO LKE Group.

„Ne bucurăm că putem contribui la finanțarea companiilor din străinătate care investesc în dezvoltarea și modernizarea capacităților de producție din România. Credem că alegerea partenerilor de la LKE Group a fost una corectă și cu impact pe termen lung atât pentru mediul de business, cât și pentru comunitatea locală. Vom rămâne mai departe implicați în dezvoltarea sustenabilă a economiei”, a declarat Eleonora Bacale, Șef Departament Industrii Generale și TMT, în cadrul Diviziei Clienți Strategici.

Cu o experiență de 20 de ani, LKE Group este unul dintre cei mai importanți producători de sisteme de transport și manevrare logistică a mărfurilor din Germania, având operațiuni în Marea Britanie, Polonia și China.

Proiectul de relocare a facilității din China către Romania a fost originat și instrumentat de Clairfield Internațional, prin birourile de la Viena și București. Clairfield este una dintre cele mai mari case de M&A din Europa, cu tranzacții anuale de peste 5 miliarde de euro.

75% din comerțul mondial se face prin canale de vânzări indirecte, dar numai o treime dintre companii le valorifică adecvat
29 aprilie 2024

Casa de avocatură Radu Tărăcilă Pădurari Retevoescu SCA (RTPR) a acționat în calitate de consilier juridic pentru LKE Group, oferind consultanță cu privire la achiziția Someg Gherla SA, precum și la finanțarea tranzacției.

„Mă bucur că am avut ocazia să asistăm LKE Group cu privire la această tranzacție, le mulțumim pentru acest mandat și le dorim mult succes în planurile de dezvoltare în România”, a declarat Alina Stăvaru, Partener RTPR. „În numele întregii echipe RTPR, doresc să le mulțumim atât clienților noștri, LKE Group, Clairfield International, cât și Băncii Comerciale Române pentru colaborarea excelentă. Împreună am reușit să finalizăm cu succes o tranzacție intensă, care a presupus multiple aspecte specifice cu un grad ridicat de complexitate”, a adăugat Poliana Gogu-Naum, Counsel la RTPR.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Termenul de depunere a cererilor de înscriere în Programul Tomata a fost prelungit
Articolul următor Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea de către Roadhill Automotive SRL a unor activităţi ale Colina Motors SRL
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premieră la Craiova: Ford Otosan a produs 1.000.000 de mașini Puma
Auto
DSA: ANCOM s-a întâlnit cu furnizorii de servicii de găzduire
Actualitate
Ministerul Dezvoltării a decontat peste 55,6 de milioane de lei pentru transport verde, documentații de planificare urbană și creșe noi
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • eMAG mizează pe AI și expansiune regională după venituri de 11,1 miliarde lei în 2025
  • Industria hotelieră a încasat mai mulți bani în 2025, deși numărul de turiști a scăzut
  • Creștere anuală a vânzărilor de 24% pentru GymBeam, la peste 230 milioane de euro
  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
Companii

Cele mai mari 500 de afaceri de familie reprezintă echivalentul celei de-a treia economii a lumii

4 minute
intalnire ICE
Companii

Cooperare industrială între Italia și România în domeniul infrastructurii

3 minute
Actualitate

Acceleratorul Impact Creators caută startupuri inovatoare la început de drum

6 minute
Companii

Schneider Electric, primul loc în clasamentul Corporate Knights al celor mai sustenabile companii din lume

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?