Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: BCR susține IMM-urile din România și este partener FEI pentru garanții de portofoliu PNRR
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

BCR susține IMM-urile din România și este partener FEI pentru garanții de portofoliu PNRR

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 octombrie 2023
Distribuie
Sergiu Manea, credit foto: Mihnea Ratte

BCR continuă misiunea de susținere a firmelor din România și extinde portofoliul de soluții de garantare, prin implementarea garanțiilor de portofoliu în parteneriat cu FEI;

  • Banca oferă credite la costuri mai mici, printr-o dobândă redusă față de cea standard și cu multiple facilități de creditare.

Banca Comercială Română (BCR) este partener al Fondului European de Investiții (FEI) pentru implementarea garanțiilor de portofoliu din PNRR. Prin acest acord de garantare directă, BCR oferă IMM-urilor din România credite la costuri mai mici, printr-o dobândă redusă, cu cerințe de avans și colateral micșorate și cu o perioadă de rambursare mai mare. Finanțările sunt acordate pentru investiții verzi sau pentru capital de lucru și extinderea capacității de producție.

„Destinația acestei infuzii de capital este una sigură: investiții strategice în România, pentru România. Pentru că în centrul acestui parteneriat cu Fondul European de Investiții se află consolidarea și pregătirea mediului de afaceri pentru o nouă revoluție industrială, care transformă producția, distribuția și consumul de bunuri și servicii. Este despre tranziția spre o economie verde și digitală, dar și despre alegeri financiare inteligente care ne plasează în vârful competitivității la nivel regional și european”, a declarat Sergiu Manea, CEO Banca Comercială Română.

„Ne bucurăm să fim partener FEI și astfel să extindem portofoliul de soluții pentru mediul de afaceri din România. Pentru că rolul nostru, la BCR, este să aducem valoare adăugată clienților noștri și să îi ajutăm să gândească și să implementeze proiecte transformaționale. Proiecte pentru viitorul afacerilor lor. De altfel, facem un apel constant la diversificarea surselor de finanțare. Pentru că avem nevoie de și mai multă informare despre ce înseamnă reducerea riscului și cum pot fi stimulate investițiile de impact, printr-un mix de granturi, instrumente și garanții directe”, a declarat Oana Bâra, Coordonator Programe de Finanțare Banca Comercială Română.

Cele două noi tipuri de garanții adăugate în portofoliul BCR vor facilita accesul la finanțare pentru sustenabilitatea și competitivitatea IMM-urilor.

- Publicitate -
  • SME Sustenabilitate – finanțările verzi pentru IMM-uri și întreprinderi mici cu capitalizare medie, care este, în primul rând, despre diminuarea schimbărilor climatice care ne afectează pe fiecare dintre noi, dar care va avea efecte și mai pronunțate asupra copiilor și nepoților noștri. Este despre utilizarea energiei regenerabile, despre transport curat, despre tranziția către o economie circulară, care înseamnă reducerea deșeurilor, minimizarea risipei și maximizarea utilizării resurselor.
  • SME Competitivitate – este despre finanțările pentru capital de lucru și investiții pentru crearea premiselor de creștere și extindere a capacității de producție a IMM-urilor. Este despre companiile care înțeleg oportunitățile și provocările industriei 4.0. Despre companiile care au șanse reale să fie competitive economic și să crească nivelul de trai în comunitățile unde activează.
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ACUE solicită Guvernului să își respecte obligațiile asumate față de consumatorii de energie
Articolul următor Recep Erdogan consideră Hamas drept un „grup de liberatori, care își apără teritoriul”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Fosta purtătoare de cuvânt a Casei Albe dezvăluie următorul ei post
Extern
Unde se va așeza prețul energiei în 2027? Diferențe uriașe între cât cer producătorii și cât ar oferi clienții, licitații anulate pe bandă
Energie
România trimite sprijin în Serbia pentru incendii. Elicopterul Black Hawk S-70M rescEU, mobilizat pentru prima misiune internațională
Extern

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Finanțe și Bănci

Indicele PMI: Încetinire susținută a creșterii economice în întreaga industrie prelucrătoare din România în luna august

9 minute
Finanțe și Bănci

Record: Activele utilizatorilor depășesc 100 miliarde de dolari în platforma Binance

3 minute
Featured

Unul din trei români a pierdut bani după ce a urmat sfaturi din mediul online neverificate

9 minute
Finanțe și Bănci

Ministerul Finanțelor propune ca interacțiunea firmelor și a persoanelor fizice autorizate cu ANAF să se facă exclusiv on-line

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?