Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Beijingul „se zăvorăşte” în faţa pericolului reizbucnirii unei noi epidemii de Covid-19
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Beijingul „se zăvorăşte” în faţa pericolului reizbucnirii unei noi epidemii de Covid-19

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 17 iunie 2020
Distribuie
foto: time.com

Miercuri, cel puţin 1.255 zboruri către întreaga lume sau sosiri în aeroporturile din Beijing au fost anulate, a anunţat „China Daily”. Autorităţile capitalei au cerut celor 21 milioane de locuitori ai săi să evite călătoriile „neesenţiale” şi au ordonat închiderea instituţiilor de învăţământ. Concomitent, mai multe oraşe şi provincii impun deja carantinarea persoanelor ce vin de la Beijing.

Autorităţile sanitare chineze au raportat 31 de noi cazuri de contaminare la Beijing numai în ziua de marţi. Este vorba, potrivit primelor informaţii, despre un focar de Covid-19 în două pieţe din capitală. Primăria a ridicat imediat nivelul de răspuns la epidemie de la gradul 3 la 2 (pe o scară de 4) şi, imediat, aeroporturile din Beijing au anulat cele peste 1.200 zboruri interne şi internaţionale.

Numărul contaminaţilor este în creştere

După două luni fără noi cazuri de contaminare cu Covid-19, Beijingul a ajuns miercuri la 137 persoane testate pozitiv în ultima săptămână. Focarul epidemic a fost localizat într-o piaţă din Beijing. Corespondentul RFI semnalează o atmosferă marcată de îngrijorare în capitala chineză, mai ales după trecerea la un grad de securitate sanitară mai sever. Mare decepţie în familii, după ce a fost anunţată închiderea, din nou, a creşelor, a şcolilor şi universităţilor, începând de marţi, reluându-se învăţământul online. Au fost reinstituite toate măsurile preventive în vigoare în urmă cu cinci luni.

Autorităţile au descris focarele de coronavirus din capitală drept ”foarte severe”, iar peste 20 de cartiere au fost îngrădite, ceea ce înseamnă că autorităţile pot impune restricţii mai stricte cu privire la libertatea de mişcare pentru persoane şi vehicule. Fiecărei persoane care intră în zonele izolate i se ia temperatura.

Resemnare şi decepţie – aşa caracterizează atmosfera din aceste zile la Beijing corespondenţii agenţiilor de presă. Predomină teama de revenire a epidemiei cu care s-au luptat cu cinci luni în urmă. Din nou, cu excepţia unor motive foarte serioase, cetăţenii Beijingului nu pot părăsi oraşul şi, dacă trebuie să plece, trebuie să-şi facă, în mod obligatoriu, testul epidemiologic. Mai multe localităţi şi provincii au impus deja carantina persoanelor provenite din capitala ţării.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Economia și meteorologia
Articolul următor Creşte tensiunea în Peninsula coreeană. Pyongyang ameninţă cu întărirea prezenţei militare la frontiera cu Sudul
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sărbători pascale luminate!
Actualitate
Nicușor Dan, mesaj de Paște: „Să fim solidari nu doar în spiritul tradițiilor, ci și în fapte”
Actualitate
Negocierile dintre Statele Unite și Iran eșuează la Islamabad: ”Nu s-a ajuns la un acord”, spune JD Vance
Extern

RSS Știri Financiare

  • AnimaWings inaugurează primele zboruri directe către Atena, de la Timișoara și Cluj-Napoca
  • Prima istorie documentată a real estate-ului român modern se lansează pe 21 aprilie
  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
Extern

David Sassoli, președintele Parlamentului European, cheamă la susținerea cu „curaj și ambiție”a planului UE de relansare, ancorat în următorul buget european multianual

4 minute
Extern

Din agenda sesiunii plenare a Parlamentului European, din 1-2 februarie 2023, la Bruxelles

1 minute
Extern

Fondatorul Huawei: „SUA a subestimat Huawei”

2 minute
Wang Yi
Extern

China refuză să fie „afectată” de sancțiunile împotriva Rusiei

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?