Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Beijingul speră ca Hondurasul să beneficieze cât mai curând de avantajele relațiilor bilaterale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Beijingul speră ca Hondurasul să beneficieze cât mai curând de avantajele relațiilor bilaterale

Radio China Internaţional
Autor Radio China Internaţional
Publicat 27 martie 2023
Distribuie
Sursa: romanian.cri.cn

China a anunțat duminică stabilirea relațiilor diplomatice cu Honduras, după ce această țară a întrerupt relațiile oficiale cu regiunea Taiwan. Un număr de 182 de țări au stabilit relații diplomatice cu China, doar 13 având legături oficiale cu Taiwanul. Aceasta demonstrează că principiul existenței unei singure Chine reprezintă o regulă de drept internațional, recunoscută de comunitatea internațională. Opțiunea Hondurasului corespunde evoluției generale mondiale, voința poporului punând Hondurasul alături de majoritatea țărilor lumii.

În lume există o singură Chină, iar guvernul R.P. Chineze reprezintă singura autoritate legitimă care reprezintă întreaga Chină. Totodată, Insula Taiwan este parte inalienabilă a teritoriului Chinei, faptul istoric și legal de necontestat. Rezoluția nr. 2758, adoptată de Adunarea Națiunilor Unite în 1971, a confirmat principiul existenței unei singure Chine. În ultimii ani, de la Panama, la Salvador, de la Nicaragua, la Honduras, au decis să întrerupă relațiile diplomatice cu regiunea Taiwan, stabilind sau restabilind relații diplomatice cu R.P. Chineză. Ministrul hondurian de Externe, Enrique Reina, a declarat că stabilirea relațiilor diplomatice este o decizie politică, toată lumea avansând pe această direcție.

Totodată, Honduras a stabilit, fără nicio condiție, relații diplomatice cu China, fapt care manifestă o puternică aspirație a țărilor latino-americane. Fiind o țară importantă din America Centrală, Honduras se confruntă cu probleme de dezvoltare. Însă, SUA consideră țările latino-americane drept propria ”curte din spate”, pronunțându-se pe termen lung pentru Doctrina Monroe, interferând în mod brutal în afacerile interne ale țărilor latino-americane, obstrucționând cooperarea dintre acestea și alte state.

În anul 2020, autoritățile de la Washington au ratificat așa-numitul proiect de lege Taipei, prin care au amenințat țările doritoare să stabilească relații diplomatice cu China. Nu cu mult timp în urmă, imediat după ce președintele Hondurasului, Xiomara Castro, a anunțat dorința de stabilire a relațiilor diplomatice cu China, SUA au trimis un consilier prezidențial în această țară. Potrivit unor surse citate de Reuters, Washingtonul a încercat să blocheze programul Hondurasului de direcționare către Beijing. Aceasta obstrucționare irațională este sortită eșecului. Potrivit The New York Times, Honduras a întrerupt relațiile oficiale cu Taiwanul, ceea ce afectează Taiwanul și înfrânge SUA.

Tot mai multe țări s-au lămurit că stabilirea de relații diplomatice cu China corespunde direcției generale a lumii și voinței tuturor popoarelor, putând fi realizate legături de cooperare reciproc-avantajoase, pe baza respectului reciproc și egalității.

China salută aderarea Hondurasului la inițiativa ”O centură, un drum”, la propunerile Chinei privind dezvoltarea, securitatea și civilizația, pe plan global. Totodată, Beijingul speră ca Honduras să beneficieze cât mai curând de avantajele relațiilor bilaterale, cum ar fi creșterea importurilor, încurajarea investițiilor și oferirea de sprijin în construcția de infrastructură. Pe de altă parte, Honduras se angajează să respecte principiul existenței unei singure Chine, dorind să intensifice, alături de partea chineză, relațiile bilaterale și cooperarea în toate domeniile. Acestea evidențiază sinceritatea celor două părți pentru un bun început al evoluției relațiilor bilaterale, care nu doar că vor aduce bunăstare popoarelor din cele două state, ci vor exercita o influență importantă în promovarea democratizării relațiilor internaționale.

Taiwanul este o parte inalienabilă a teritoriului Chinei. Susținerea principiului existenței unei singure Chine corespunde dreptului internațional, forțele pro-independență din regiunea Taiwan fiind sortite eșecului. Nimeni nu trebuie să subestimeze hotărârea, voința și capacitatea poporului chinez de a-și apăra suveranitatea națională și integritatea teritorială. Faptele vor dovedi că tot mai multe țări vor fi de partea dreaptă a istoriei.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cuvântul editorului – Măsurând Clipa
Articolul următor Multe companii occidentale pun accent pe deschiderea și reforma Chinei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANAT cere introducerea urgentă a unui mecanism obligatoriu de protecție împotriva insolvenței companiilor aeriene – Fondul de garantare a biletelor de avion, în contextul falimentului Air Belgium
Actualitate
Directorii generali se luptă cu incertitudinile comerciale și tarifare, dar își mențin apetitul pentru fuziuni și achiziții
Economie
Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
Companii

RSS Știri Fotbal

  • CFR Cluj, regina Cupei! Victorie cu 3-2 într-o finală dramatică cu Hermannstadt
  • Steaua urcă pe primul loc în Liga 2! Roș-albaștrii au trecut lejer de Metaloglobus
  • Farul câștigă la limită și o trimite pe Gloria Buzău înapoi în liga secundă!
  • Etapă șocantă în Liga 2. Toate candidatele la retrogradare au câștigat!
  • Deznodământ amânat! Steaua și Csikszereda au remizat pentru a treia oară în acest sezon

Citește și

Actualitatea din China 

China, nemulțumită de vizita fostului premier japonez Aso Taro în Taiwan

2 minute
Extern

Washingtonul a decis suspendarea zborurilor aeriene către Cuba, cu excepția Havanei

2 minute
Actualitatea din China 

Convorbire între miniștrii de Externe chinez și francez

4 minute
Actualitatea din China 

Filmul chinezesc „Ne Zha 2”, apreciat în Europa

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?