Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Beneficiarii sprijinului forfetar pot solicita AFIR suspendarea contractului ca urmare a efectelor pandemiei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Beneficiarii sprijinului forfetar pot solicita AFIR suspendarea contractului ca urmare a efectelor pandemiei

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 13 aprilie 2021
Distribuie
foto: monitorulsv.ro


Beneficiarii submăsurilor 6.1, 6.2, 6.3 şi 19.2 pot solicita Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale recunoaşterea circumstanţei excepţionale care duce la necesitatea suspendării contractului de finanţare. Solicitarea se va face justificat prin documente şi doar în situaţia în care durata de implementare a planului de afaceri propus prin proiect nu poate fi prelungită, arată Agerpres.
Precizăm că beneficiari submăsurilor 6.1 – Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri, 6.2 – Sprijin pentru înfiinţarea de activităţi neagricole în zone rurale, 6.3 – Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici şi 19.2 – Sprijin pentru implementarea acţiunilor în cadrul strategiei de dezvoltare locală, au un termen maxim de implementare a planului de afaceri ce variază între 36 şi 60 de luni de la data deciziei de acordare a sprijinului (conform art. 19 alin.(4) din Regulamentul (UE) nr. 1305/ 2013), în funcţie de tipurile de investiţii.
„Acordarea posibilităţii de suspendare a contractului este un demers concret care vine în sprijinul beneficiarilor PNDR afectaţi de restricţii impuse de pandemie. Am avut toată susţinerea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, iar de la Comisia Europeană am primit clarificări care ne-au permis să oferim această posibilitate beneficiarilor noştri. Completarea ordinului MADR oferă Agenţiei instrumentele necesare pentru a analiza circumstanţele excepţionale determinate de măsurile impuse pe timpul stării de alertă şi pentru a aproba suspendarea contractului sau deciziei de finanţare, acolo unde este cazul”, a precizat Mihai MORARU, Directorul general al AFIR.
Solicitarea beneficiarilor poate fi transmisă on-line sau la sediul Oficiului Judeţean pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (OJFIR) şi trebuie însoţită de documente care justifică cauzele ce conduc la măsura suspendării şi prin care se demonstrează măsurile întreprinse de aceştia în sensul depunerii tuturor diligenţelor pentru desfăşurarea activităţii finanţate.
Documentele justificative menţionate pot fi, după caz, decizii oficiale ale autorităţilor privind restricţiile care afectează activitatea beneficiarului – de exemplu, interzicerea organizării sau limitarea desfăşurării activităţii propuse prin planul de afaceri sau a activităţilor interconectate, de care depinde activitatea propusă în planul de afaceri.
Un alt tip de document ar putea fi unul din care să rezulte perturbarea activităţii ca urmare a situaţiei excepţionale – de exemplu, lipsa forţei de muncă din partea contractorilor sau a întârzierilor în furnizarea de echipamente/ utilaje, imposibilitatea obţinerii documentelor emise de autorităţi ca urmare a suspendării activităţii, izolarea la domiciliu, carantina.
La data încetării suspendării, contractul de finanţare îşi reia cursul, iar părţile sunt repuse în drepturi, durata de valabilitate prelungindu-se automat cu perioada aferentă suspendării, în limita duratei maxime de eligibilitate a cheltuielilor FEADR prevăzute de art. 65 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1303/ 2013, cu modificările şi completările ulterioare.
Baza legală pentru acest demers este Ordinul MADR nr. 67 din 22.03.2021 pentru completarea OMADR 181/ 2020 privind stabilirea unor proceduri pentru implementarea PNDR 2020 şi care poate fi consultat pe site-ul AFIR, în cadrul secţiunii Informaţii utile – Acte normative.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANI a verificat 3462 de proceduri de achiziţie publică
Articolul următor Piaţa recrutării de liber-profesionişti din România va creşte cu 40% în 2021
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CE Înot: După un finiș de vis, David Popovici își depășește rivalul și intră în istorie
Sport
Elite Grup achiziționează platforma industrială Sanex din Cluj-Napoca pentru 40 de milioane de euro
Imobiliare
Turiștii români, invitați la o călătorie în jurul provinciei lacurilor, Imbabura, din nordul Ecuadorului
Turism

RSS Știri Financiare

  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost închiriați în București în primul semestru din 2026
  • Un nou brand românesc de deserturi artizanale premium, Franțuzisme
  • Carierele viitorului în freelancing și cum transformi tehnologia în profit
  • Cele mai bune motociclete sub 5.000 de euro: seria CFMOTO NK și SR
Actualitate

Minerii de la Paroşeni şi Uricani au suspendat protestul

1 minute
Actualitate

Târgul Mărţişorului, la Muzeul Național al Țăranului Român

3 minute
Actualitate

Magazinele nu se vor închide în weekend. Marcel Ciolacu: Din toate semnalele primite din societate, rezultă că nu este oportun

2 minute
Actualitate

Sondaj: Războiul din Ucraina și alocarea mai multor bani pentru Armată

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?