Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Bobby Păunescu: Deciziile importante se iau la Casa Albă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Bobby Păunescu: Deciziile importante se iau la Casa Albă

B1 TV
Autor
B1 TV
Publicat 27 martie 2025
Distribuie

George Lupu

Regizorul și omul de afaceri Bobby Păunescu a declarat în ediția de duminică a emisiunii Check Media că cele mai importante decizii, inclusiv pentru situația din România sunt luate la Washington. Acesta a ținut să precieze că nu este vorba atât despre intervenția americană în alegerile din România, cât despre deciziile ulterioare care pot fi luate ca reacție la acestea, precum o posibilă decizie de retragere a trupelor din țara noastră.

Bobby Păunescu a făcut o paralelă cu privire la ce se întâmplă la ora actuală cu filmele românești prezente la Festivalul de la Cannes:

“Având în vedere succesul pe care l-a avut filmul românesc la Festivalul de la Cannes în ultimii 15 ani, directorul Festivalului, Thierry Frémaux, a decis ca filmele românești când sunt propuse prin selecția oficială să nu treacă prin comisii, așa cum au ele ordine: e o comisie pentru Europa de Est, după care merge la o Comisie principală de la Festivalul de la Cannes, ulterior directorul Festivalului decide. A decis ca toate filemele românești care ar putea să se califice, de la realizatorii mari de film să vină direct la el. Este directorul artistic și răspunde. El trebuie să fie corect pentru Festivalul de la Cannes al cărui director artistic este și a fost numit ca director artistic.

Aș face o comparație. Să alegem o țară, să zicem America. În America e cam același lucru. Se pare că președintele, șeriful din America sau Casa Albă a zis: nu vrem nicio părere de la nicio societate care ar putea fi de analiză, politică sau de sondare! Decizia se ia la Casa Albă! Nu față de alegerile din România, că nu poate să se bage. Ca urmare a acestor alegeri, America poate să decidă să se retragă din România, să își retragă trupele!”.

Bobby Păunescu a spus că este „un pericol imens” ca SUA să decidă retragerea trupelor din România:

“Putem să îi acuzăm de orice, dar să nu uitați pentru toți cei care au luptat împotriva Comunismului, marea majoritate dintre noi spunând bancuri încet la ureche să nu se audă ca să nu avem probleme, au fost și cei care și-au riscat viața, CIA-ul atât de criticat și America au cheltuit pentru lupta împotriva Comunismului 10 trilioane de dolari”.

Avalanșa informațională, progres necesar, dar și capcană
7 decembrie 2022

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Conținutul toxic din social media afectează fetele din România: peste 66% se simt judecate pentru cum se îmbracă
Articolul următor Aproape un milion de români cu dizabilități trăiesc într-o societate în care 66% dintre persoanele fără dizabilități se tem să nu jignească în interacțiunea cu ei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Aproape 5 milioane de vizite online şi primele 3 bunuri de mare valoare vândute în prima lună de la lansarea platformei eLicitații ANAF
Fiscalitate
Alertă în Marea Britanie: nivelul de amenințare teroristă a crescut la „sever” după atacul din Golders Green
Extern
Raportul execuției bugetare pe trimestrul I 2026: Deficitul a scăzut la 1,03% din PIB pe fondul investițiilor din fonduri UE și al susținerii lichidității firmelor 
Economie

RSS Știri Financiare

  • Piața HoReCa din România crește, dar restaurantele se închid
  • Fabrica de Profile, afaceri de peste 4,6 milioane de euro în 2025
  • Eurowind Energy inaugurează Parcul Eolian Pecineaga după o investiție de 90 milioane euro
  • Românii iau cu asalt Turcia. Peste 150.000 de persoane au călătorit acolo în primul trimestru
Actualitate

Proiectul de lege privind publicarea datoriilor fiscale: Implicații juridice pentru cetățeni și firme

11 minute
Actualitate

Românii cheltuiesc în medie 70 de lei (14 euro) în cadrul unei sesiuni de cumpărături în magazin

6 minute
Actualitate

Deșertificarea în România: risc climatic, impact social și economic

3 minute
Actualitate

Mamele care muncesc în străinătate nu găsesc job în România. Câți părinți vor să se întoarcă

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?