Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ”Bomba murdară”: La cererea Kievului, AIEA trimite inspectori în Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

”Bomba murdară”: La cererea Kievului, AIEA trimite inspectori în Ucraina

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 25 octombrie 2022
Distribuie
Dmitro Kuleba Foto: Mfa.gov.ua, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Agenția Internațională a Energiei Atomice (AIEA) pregătește trimiterea ”în următoarele zile” a unor inspectori la două situri nucleare din Ucraina. Acest anunț intervine după declarații ale Rusiei potrivit cărora Ucraina ar fabrica o ”bombă murdarà”. O acuzație pe care Kievul o respinge ca nefondată. ”Am invitat oficial AIEA să trimită urgent experți la instalațiile pașnice din Ucraina unde Rusia pretinde, în mod fraudulos, că se pune la punct o «bombă murdară»”, a declarat ministrul ucrainean de Externe, Dmitro Kuleba.”Spre deosebire de Rusia, Ucraina a fost și rămâne transparentă, nu avem nimic de ascuns”, a subliniat șeful diplomației ucrainene.

Două situri au fost deja inspectate

”AIEA este conștientă de declarațiile făcute duminică de Federația Rusă privind pretinse activități în două situri nucleare din Ucraina”, se spune într-un comunicat al acestei instituții internaționale, în care se mai precizează că cele două situri au fost deja supuse în mod regulat controalelor, iar unul dintre ele a fost verificat chiar în urmă cu o lună de zile. „Toate constatările noastre au fost conforme cu declarațiile de garanții ale Ucrainei… Nicio activitate sau materie nucleară nedeclarată nu a fost descoperită”, a declarat Rafael Grossi, directorul general al AIEA. Obiectivul acestor noi vizite solicitate de Kiev este detectarea oricărei activități sau materii nucleare eventual nedeclarate. Deși în comunicat nu sunt menționate siturile ce vor fi inspectate, agenția rusă de presă RIA Novosti a identificat uzina pentru îmbogățirea minerală din Est, situată în regiunea Dniepropetrovsk și Institutul de cercetări nucleare din Kiev.

O bombă ce provoacă frică

Chiar natura acestor arme așa-numite ”murdare” ridică semne de întrebare. Termenul de ”bombă murdară” ce se aplică și ”dispozitivului de dispersare radiologică (DDR), desemnează în general orice armă ce detonează și diseminează unul sau mai multe produse toxice chimic sau biologic (NRBC – nuclear, radiologic, biologic sau chimic).

”Bomba murdară” folosește un exploziv convențional și are drept scop principal contaminarea unei zone geografice și a persoanelor aflate acolo cu radiații directe și prin inhalarea de materiale radioactive. O ”bombă murdară” nu este o armă de distrugere în masă ci ”o armă având scopul de a provoca o perturbare masivă, vizând în principal să contamineze și să provoace fricà”, concluzionează Comisia americană pentru reglementare nucleară(U.S NRC).


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ziua Armatei Române, sărbătorită în toată țara prin manifestări religioase și culturale. Iohannis şi Ciucă, prezenţi la ceremonia din Parcul Carol I
Articolul următor Românii vor plăti cel mai scump coş de cumpărături pentru sărbători. Preț dublu pentru carnea de porc
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CE Înot: După un finiș de vis, David Popovici își depășește rivalul și intră în istorie
Sport
Elite Grup achiziționează platforma industrială Sanex din Cluj-Napoca pentru 40 de milioane de euro
Imobiliare
Turiștii români, invitați la o călătorie în jurul provinciei lacurilor, Imbabura, din nordul Ecuadorului
Turism

RSS Știri Financiare

  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost închiriați în București în primul semestru din 2026
  • Un nou brand românesc de deserturi artizanale premium, Franțuzisme
  • Lemnul masiv după ani: uzura care se repară și valoarea care rămâne
  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
Extern

Jens Stoltenberg: „Vom crește bugetele NATO. Războiul președintelui Putin în Ucraina este inacceptabil”

2 minute
Extern

S-a încheiat summitul consacrat inteligenței artificiale (IA) cu un acord privind un control mai serios asupra noilor modele înainte de a le aplica

4 minute
Extern

Un Brexit dur poate duce la prăbușirea industriei europene de automobile

4 minute
Extern

Robotul umanoid Fiodor a ajuns marți la bordul ISS

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?