Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Brexit: Este foarte aproape realizarea unui acord, după „enorme concesii” făcute de Regatul Unit
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Brexit: Este foarte aproape realizarea unui acord, după „enorme concesii” făcute de Regatul Unit

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 24 decembrie 2020
Distribuie
Foto: Unsplash

Mai multe surse europene, citate de presa franceză, au anunțat miercuri seară că negocierile dintre Regatul Unit și Uniunea Europeană privind relațiile lor viitoare sunt foarte aproape de un acord. „Sunt mari șanse ca un acord să fie în cele din urmă încheiat”, a dat asigurări, sub anonimat, o sursă informată. O sursă franceză a evocat „faza finală” în care au intrat negocierile de miercuri, precizând că britanicii au acceptat „enorme concesii”. Aceștia au acceptat să cedeze în privința a trei puncte importante referitoare la mult discutatul dosar al pescuitului, ultimul punct ce bloca încă ajungerea la un acord post-Brexit.

Reamintim că doar câteva zile au mai rămas până la ruptura definitivă a Regatului Unit de Uniunea Europeană. Ultimele zile au fost marcate de multiple schimburi de opinii prin telefon între premierul britanic Boris Johnson și Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, vizând deblocarea la nivel politic a negocierilor ce păreau totalmente blocate.

Pescuitul, ultimul punct al blocajului

Accesul pescarilor europeni în apele britanice rămăsese zilele trecute ultimul punct care bloca în continuare discuțiile, aproape salvate, inclusiv în chestiuni considerate anterior cele mai complicate. Este vorba de dosarul privind maniera de soluționare a unor eventuale diferende sau cel al concurenței neloiale pe piața unică europeană. Miercuri seară, lucrurile păreau aproape de un final pozitiv, eventual în cursul zilei de joi, 24 decembrie. Rămâne astfel suficient timp pentru ca un acord post-Brexit să poată fi aplicat la 1 ianuarie, când Regatul Unit va pleca definitiv din UE, odată cu încheierea perioadei de tranziție începută la 31 ianuarie trecut.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Siguranța angajaților și revenirea la locul de muncă sunt principalele preocupări din perspectivă juridică ale organizațiilor
Articolul următor Crescendo Începerea proiectului aferent contractului de finanțare Nr. M2-2271 din 09-12-2020
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Kaspersky descoperă o campanie malware care vizează sistemele multimedia ale autovehiculelor
IT
ANAT: Peste 60% dintre români nu își permit o săptămână de vacanță
Turism
Heureka Group: Prețurile mici îi atrag pe cumpărătorii din Europa Centrală și de Est, însă frecvența achizițiilor diferă semnificativ de la o piață la alta
Actualitate Companii

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Extern

Biden sugerează că Netanyahu prelungește războiul din Gaza ca să se salveze politic

3 minute
Extern

Summitul pentru pace în Orientul Mijlociu, organizat sâmbătă la Cairo, s-a încheiat doar cu un apel la încetarea focului

5 minute
Extern

Rubio cere Rusiei și Ucrainei propuneri concrete pentru a pune capăt războiului

3 minute
Economie

Republica Moldova deschide noi oportunități investiționale prin privatizarea unor active proprietate publică de stat

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?