Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: British Council va sprijini colaborarea și mobilitatea dintre România și Marea Britanie prin programul Erasmus+
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

British Council va sprijini colaborarea și mobilitatea dintre România și Marea Britanie prin programul Erasmus+

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 aprilie 2026
Distribuie

Departamentul pentru Educație din Marea Britanie a anunțat că instituția urmează să devină agenția națională a Regatului Unit pentru programul emblematic de finanțare al Uniunii Europene pentru educație, formare profesională, tineret și sport, arată un comunicat de presă.

  • În decembrie 2025, Uniunea Europeană și Regatul Unit au ajuns la un acord politic conform căruia Regatul Unit se va alătura programului Erasmus+ în 2027.

  • În 2024, 1.333 de proiecte de mobilitate au fost derulate în România în cadrul programului, 62.141 de participanți au fost implicați în mobilități pe teritoriul țării și 113.253 au participat în proiecte internaționale.

Conform cifrelor oficiale Erasmus+, în 2024, 1.333 de proiecte de mobilitate au fost derulate în România în cadrul schemei, 62.141 de participanți au fost implicați în mobilități pe teritoriul țării și 113.253 au participat în proiecte internaționale.

În acest context, British Council, organizația internațională a Marii Britanii pentru relații culturale și educație, urmează să devină agenția națională a Regatului Unit pentru Erasmus+. În acest rol, British Council va contribui la sprijinirea mobilității și colaborării academice dintre România și Marea Britanie în cadrul programului de finanțare, împreună cu agenția națională desemnată din România: Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale (ANPCDEFP).

La 17 decembrie 2025, Marea Britanie și Uniunea Europeană au ajuns la un acord politic conform căruia Regatul Unit se va alătura schemei Erasmus+ în 2027. Acest acord a fost acum încorporat oficial în Acordul de Comerț și Cooperare UE și Regatul Unit.

Scott McDonald, director executiv al British Council, a declarat: „Programul Erasmus+ are o experiență reală în a influența în mod pozitiv viețile oamenilor, în a oferi oportunități de învățare, a aprofunda cunoașterea altor culturi și a promova cetățenia globală – nu doar în rândul studenților și al personalului din învățământul superior, ci și în cadrul educației non-formale, al școlilor, al învățământului și formării tehnice și profesionale, precum și al sportului.”

British Council s-a angajat să sprijine pe termen lung schimburile internaționale. A fost partener principal în cadrul Agenției Naționale Erasmus+ din Marea Britanie din 2014 până în 2020, perioadă în care Erasmus+ a adus o contribuție semnificativă la activitățile de relații culturale ale Regatului Unit, finanțând 8.091 de proiecte, implicând 583.757 de participanți și acordând aproximativ 1,1 miliarde de euro organizațiilor din Regatul Unit.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Noi cuantumuri pentru plățile directe din campania 2025, puse în transparență de MADR
Articolul următor Fost cancelar austriac, investigat în scandalul uriaș Signa
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sebastian Cosor și Ștefan Popescu primesc Premiul Special la Gopo 2026 pentru efectele vizuale din filmul Cravata galbenă
Cultură și Educație
„Carmen”, „Coppélia” și „Tosca”, la final de aprilie pe scena Operei Naționale București
Cultură și Educație
Românii se orientează către escapade europene pentru începutul verii
Turism

RSS Știri Financiare

  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
  • Managementul activelor imobiliare: Cum protejezi valoarea unei proprietăți prin controlul microclimatului
  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
Cultură și Educație

Remember David Lynch: Inland Empire (2006)

7 minute
Cultură și Educație

Crăciunul Feliciei – periplu prin viața personală și profesională a sopranei

3 minute
Cultură și Educație

Bookfest inaugurează a zecea toamnă literară la Târgu Mureș

12 minute
Cultură și Educație

A venit primăvara… Umoriștii dau de Booklook!

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?