Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cairo – Dialog CMG despre oportunitățile mondiale de aprofundare a reformei Chinei în nouă epocă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Cairo – Dialog CMG despre oportunitățile mondiale de aprofundare a reformei Chinei în nouă epocă

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 31 iulie 2024
Distribuie
Foto: CRI online


China Media Group (CMG) a organizat marți, la Cairo, un dialog pe tema oportunităților mondiale de aprofundare a reformei Chinei în nouă epocă. Întrunirea a fost organizată în colaborare cu Ministerul Turismului și Antichităților din Egipt și Ambasada Chinei în Egipt, cu scopul de a marca Anul parteneriatului dintre China și Egipt. Participanții au discutat despre oportunitățile globale aduse de aprofundarea cuprinzătoare a reformei Chinei în nouă epocă.

Președintele CMG, Shen Haixiong, a declarat că aprofundarea cuprinzătoare a reformei Chinei va crea tot mai multe șanse de dezvoltare, va contribui pozitiv la stabilitatea globală și prosperitatea lumii. În calitate de instituție media internațională, CMG promovează pe termen lung schimburile interumane dintre China și Egipt. CMG va întări comunicarea dintre cele două părți și va consolida cooperările de calitate în aprofundarea reformei și schimburi interumane, pentru a juca un rol în construcția unei comunități cu destin comun China-Egipt, dar și dintre China și statele arabe.  

Ministrul Turismului și Antichităților din Egipt, Sherif Fathy a subliniat că anul acesta se marchează 10 ani de la stabilirea parteneriatului cuprinzător strategic China-Egipt. În ultimii 10 ani, cele două părți au obținut rezultate pragmatice în toate domeniile, în particular în sectorul turismului și protejarea patrimoniului cultural. Ministerul egiptean dorește să profite de influența CMG, pentru a impulsiona parteneriatele bilaterale în turism și cercetarea relicvelor culturale. 

Versiunea în limba arabă a emisiunii Un model nou al progresului uman – Modernizarea Chinei (CMG) a fost difuzată pe platformele mass-media din Egipt. CMG a atins intenția de colaborare cu cea de-a 45-a ediție a Festivalului Internațional de Film din Cairo. În cadrul evenimentului s-a anunțat și deschiderea turneului din Egipt a Expoziției de croazieră globală ”Călătorie prin civilizații – Întâlnire cu Liangzhu” inițiat de CMG.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Biroul Politic al CCPCC a organizat o întâlnire pentru a analiza situația economică actuală
Articolul următor Motivația de a lansa afaceri în Xizang
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ARACO a devenit partener ANOFM pentru corelarea cererii cu oferta pe piața muncii în sectorul construcțiilor
Construcții HR
Autoritatea Electorală Permanentă respinge informațiile false privind poziția președintelui instituției referitoare la organizarea alegerilor parlamentare anticipate
Politic
Tom Cruise este de nerecunoscut în cel mai nou rol din carieră
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Cât costă un concediu pentru o familie de trei persoane în Bulgaria, la all-inclusive
  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost tranzacționați în primul semestru din 2026
  • Dristor Kebap, afaceri de 54,4 milioane lei în primul semestru al anului. Creștere de 43,7%
  • IWG deschide patru noi centre coworking la București, Iași și Timișoara
Actualitatea din China 

Dezvoltare de calitate a cauzei sportului în China

1 minute
Actualitatea din China 

Festivalul Lampioanelor, celebrat la Brasilia

1 minute
Actualitatea din China 

China, plină de oportunități, nu trebuie ratată

3 minute
Actualitatea din China 

China: Japonia nu poate să devină membru permanent al Consiliului de Securitate

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?