Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Câştigul salarial mediu brut în octombrie, în ușoară creștere
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Câştigul salarial mediu brut în octombrie, în ușoară creștere

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 13 decembrie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna octombrie 2023, câştigul salarial mediu brut a fost 7509 lei, cu 159 lei (+2,2%) mai mare decât în luna septembrie 2023, potrivit INS.

Câştigul salarial mediu net a fost 4692 lei, în creştere cu 99 lei (+2,2%) față de luna septembrie 2023.

Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice) (11127 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (2591 lei).

Octombrie 2023 comparativ cu octombrie 2022

Comparativ cu luna octombrie a anului precedent, câştigul salarial mediu net a crescut cu 17,1%.

Câştigul salarial în raport cu evoluţia preţurilor de consum

– Indicele câştigului salarial real a fost 108,4% în luna octombrie 2023 față de luna octombrie 2022.

Ilie Bolojan: CE nu ne va suspenda fondurile UE, măsurile luate de Guvern au fost corecte
26 noiembrie 2025

– Indicele câştigului salarial real a fost 101,6% în luna octombrie 2023 față de luna septembrie 2023.

– Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost 234,6%, cu 3,7 puncte procentuale mai mare decât cel înregistrat în luna septembrie 2023.

În cursul anului se înregistrează fluctuații ale câştigului salarial determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale şi a primelor de sărbători, în special în lunile luate ca bază de comparaţie (decembrie, martie/aprilie).

Acestea influenţează creșterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

femeie laptop
Vrei un laptop bun, pe care să poți lucra de acasă? Iată specificațiile care contează cel mai mult
26 februarie 2021

Evoluția câștigului salarial real depinde, atât de fluctuațiile câștigului salarial mediu net, cât și de rata inflației.

- Publicitate -

Octombrie 2023 comparativ cu septembrie 2023

În luna octombrie 2023, în majoritatea activităţilor din sectorul economic2, nivelul câştigului salarial mediu net a crescut comparativ cu luna septembrie 2023, ca urmare a aplicării prevederilor legale3, acordării de prime ocazionale (prime trimestriale, anuale sau pentru performanțe deosebite), drepturi în natură şi ajutoare băneşti, sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv bilete de valoare). De asemenea, creșterile câştigului salarial mediu net s-au datorat realizărilor de producţie ori încasărilor mai mari (în funcţie de contracte/proiecte).

Cele mai semnificative creşteri ale câştigului salarial mediu net la nivel de secțiuni/diviziuni CAEN Rev.2 s-au înregistrat după cum urmează:

– cu 10,3% în fabricarea calculatoarelor şi a produselor electronice şi optice;

– între 6,0% și 7,5% în alte activităţi industriale n.c.a., producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat, fabricarea articolelor de îmbrăcăminte;

– între 3,5% și 5,0% în activităţi de editare, depozitare şi activităţi auxiliare pentru transporturi, silvicultură şi exploatare forestieră (inclusiv pescuit şi acvacultură), industria construcţiilor metalice şi a produselor din metal (exclusiv maşini, utilaje şi instalaţii), activităţi de poștă şi de curier, fabricarea de mobilă, fabricarea produselor din tutun, tăbăcirea şi finisarea pieilor (inclusiv fabricarea articolelor de voiaj şi marochinărie, harnașamentelor şi încălțămintei; prepararea şi vopsirea blănurilor), activităţi de servicii administrative şi activităţi de servicii suport, transporturi terestre şi transporturi prin conducte, industria alimentară, comerţ cu ridicata şi cu amănuntul (inclusiv repararea autovehiculelor şi motocicletelor), activităţi auxiliare pentru intermedieri financiare, activităţi de asigurare şi fonduri de pensii, tranzacţii imobiliare.

Furnizorii și traderii de energie și gaze din alte state UE pot opera mai ușor în România. Restricții ridicate de ANRE – proiect
31 august 2024

Scăderile câștigului salarial mediu net faţă de luna septembrie 2023 au fost determinate de acordarea în lunile precedente de prime ocazionale, drepturi în natură şi ajutoare băneşti, sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv bilete de valoare). De asemenea, scăderile câştigului salarial mediu net au fost determinate de nerealizările de producție ori de încasările mai mici (în funcție de contracte/proiecte), precum și de angajările de personal cu câştiguri salariale mai mici faţă de medie, din unele activităţi economice.

Cele mai semnificative scăderi ale câştigului salarial mediu net la nivel de secțiuni/diviziuni CAEN Rev.2 s-au înregistrat după cum urmează:

– cu 15,1% în extracţia petrolului brut şi a gazelor naturale, respectiv cu 12,1% în fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea țițeiului;

– între 2,0% și 5,5% în industria metalurgică, activităţi de producţie cinematografică, video şi de programe de televiziune, înregistrǎri audio şi activităţi de editare muzicalǎ (inclusiv activităţi de difuzare şi transmitere de programe), activităţi de servicii anexe extracţiei, tipărirea şi reproducerea pe suporturi a înregistrărilor, extracţia cărbunelui superior şi inferior.

În sectorul bugetar, în luna octombrie 2023 s-au înregistrat creşteri ale câştigului salarial mediu net comparativ cu luna precedentă în învăţământ (+2,9%, ca urmare a plății cu ora a cadrelor didactice), respectiv în administraţia publică (+1,9%). În sănătate şi asistență socială, câştigului salarial mediu net a scăzut uşor comparativ cu luna precedentă (-1,7%).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Marcel Ciolacu: INS confirmă astăzi că inflația continuă să scadă. Și în bugetul pentru 2024 vom continua măsurile pentru refacerea puterii de cumpărare a populației
Articolul următor Războiul între Israel și Hamas: Rezoluție a Adunării generale a ONU în favoarea unei „încetări umanitare imediate a focului” în Gaza
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței a sancționat Euro Parts Distribution SRL și 15 francizați cu amenzi în valoare de 4,49 milioane lei
Companii
Controale ANSVSA în industria alimentară: Peste 9.000 de verificări și amenzi de 1,5 milioane de lei
Actualitate
New York Post: Donald Trump vrea ca Gianni Infantino să fie următorul secretar general al ONU
Extern

RSS Știri Financiare

  • Românii fac mai multe călătorii vara aceasta, dar preferă destinațiile unde tarifele au scăzut
  • Zoomserie, peste un milion de bonuri fiscale în 2025. Afaceri de 8,3 milioane euro
  • Platforma de vânzări rezidențiale eVoost AI intră pe piața din România
  • Prima unitate de producție a germanilor de la DEHN în România, în CTPark Pitești
Economie

ARMO: Comerțul electronic din România ocupă locul 3 în Europa Centrală și de Est, cu perspective solide de creștere

3 minute
Energie

Rusia a ameninţat că va opri livrările de gaz spre Europa prin conducta Nord Stream 1

2 minute
Featured

Raport Black Friday: furtul de acreditări bancare s-a dublat în 2022

5 minute
Auto

Director nou la Ford Otosan Craiova

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?