Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cel mai mare zăcământ de gaze din Europa se închide definitiv într-o săptămână
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Cel mai mare zăcământ de gaze din Europa se închide definitiv într-o săptămână

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 25 septembrie 2023
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Câmpul gigantic de gaze Groningen din Olanda se va închide complet la 1 octombrie 2023, după cum a decis vineri Guvernul, pecetluind astfel soarta celui mare mare zăcământ de gaze din Europa, după un proiect de decizie propus încă din iunie, în urma cutremurelor dese din zonă, scrie OilPrice.

Autoritățile au hotărât, de asemenea, că toate facilitățile de extracție de la Groningen vor fi demolate în octombrie 2024 – asigurându-se astfel că exploatarea nu va mai putea fi niciodată repornită după această dată.

Cu toate acestea, până la data demolării, câmpul va fi operațional în caz de nevoie extremă. „Numai în situații speciale, cum ar fi frigul extrem, va fi posibilă extragerea temporară și limitată a gazelor în această iarnă”, a scris Consiliul de Miniștri, adăugând că numai în aceste circumstanțe va fi posibilă pornirea temporară a uneia sau mai multor – când „se preconizează un frig foarte sever”. Consiliul a oferit un exemplu în acest sens: câteva zile consecutive cu temperaturi sub -6,5 C care apar odată cu o altă situație de urgență, cum ar fi o defecțiune a unei instalații de stocare a gazelor.

Țara a fost de acord să elimine treptat extracția de gaze în provincie în urmă cu câțiva ani, din cauza cutremurelor despre care se credea că sunt asociate cu extracția de gaze naturale. Dar creșterea prețurilor la gaze pe fondul crizei de energie din ultimele două ierni a dat naștere la speculații potrivit cărora s-ar putea menține câmpurile operaționale încă puțin timp. Acum, o lege impune ca aceste câmpuri să fie demolate începând cu luna octombrie a anului viitor.

În ultimele două decenii au fost peste o mie de cutremure, în timp ce guvernul a obținut echivalentul a 360 de miliarde de euro, în banii de astăzi, din veniturile obținute din gaz. Alte 66 de miliarde de euro au revenit companiilor Shell și Exxon. Cele două companii au fost anunțate încă din 2013 că trebuie să înceapă să reducă producția și să se pregătească pentru închiderea completă a câmpului.

Extracția la ceea ce a fost cândva unul dintre cele mai mari câmpuri de gaze naturale din Europa a fost limitată la minimul necesar pentru a-l menține operațional (aproximativ 3 miliarde de metri cubi pe an) în octombrie anul trecut, cu scopul de a închide câmpul un an mai târziu, sau cel târziu în 2024.

Primul petrolier cu țiței kazah a ajuns la rafinăria Petromidia după finalizarea reviziei
14 aprilie 2022

Acest termen limită a fost avansat după un cutremur neobișnuit de puternic în 2018, care a determinat guvernul să decidă să pună capăt rapid întregii producții. O promisiune pe care a respectat-o, în ciuda presiunilor internaționale tot mai mari de a livra mai mult gaz pentru a contracara criza energetică declanșată de atacul Rusiei asupra Ucrainei, arată Reuters. Dar în anii care au precedat această decizie, atât guvernul, cât și companiile energetice implicate au subestimat grav riscurile producției pentru locuitorii provinciei, a concluzionat o anchetă parlamentară la începutul acestui an.

Extracția a fost chiar crescută la aproape 54 de miliarde de metri cubi (bcm) de gaz în 2013, chiar dacă Groningen fusese lovit de cel mai puternic cutremur înregistrat în regiune cu un an înainte. O serie treptată de plafoane mai mici pentru producție a fost introdusă abia în anii următori, pe măsură ce protestele rezidenților și ale activiștilor s-au intensificat.

Descoperită în 1959, producția de gaze de la Groningen a atins un vârf de 88 de miliarde de metri cubi în 1976 și era încă aproape de 30 de miliarde de metri cubi în urmă cu doar șase ani – cam de trei ori consumul anual al României.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior TypeLess, un startup care ajută companiile să reducă timpul petrecut cu extragerea și managementul datelor
Articolul următor Kaspersky descoperă scheme de tip phishing care vizează solicitările de autoevaluare ale angajaților
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    25 septembrie 2023 la 18:31

    Lasa ba ca va da rusii gaze, hahahahahahaha. Vi le da n gura, sigur, robotei plini de substante, hahahahahahaha

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Recesiune tehnică: IMM-urile cer măsuri urgente pentru relansarea economiei
Companii Economie
Jumulirea companiilor private, un story fără sfârșit!
Companii Featured Opinii
Guvernul României a adoptat Ordonanța de urgență privind dezvoltarea infrastructurii pentru combustibili alternativi București
Energie

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Energie

APCE: Lecția spaniolă și ce n-au învățat oficialii români din energie nici până astăzi

4 minute
Energie

Se închide mai devreme Termocentrala de la Ișalnița? Unde pleacă angajații?

5 minute
Energie

Termocentrala Ișalnița se închide definitiv la 1 ianuarie 2026

1 minute
Energie

CEO ar putea rămâne cu un singur grup în funcțiune, după pornirea centralei pe gaze de la Iernut

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?