Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO se confruntă și la început de an cu lipsa cărbunelui
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CEO se confruntă și la început de an cu lipsa cărbunelui

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 9 ianuarie 2025
Distribuie
Complexul Energetic Oltenia produce energie electrică din cărbune

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Complexul Energetic Oltenia (CEO) se confruntă în prezent cu o serie de provocări semnificative pe piața energiei electrice, care limitează capacitatea companiei de a răspunde eficient cererii.

Potrivit sindicatelor, viitorul companiei este strâns legat de abilitatea sa de a susține un flux constant de producție atât pentru cărbune, cât și pentru energie electrică. Deși CEO dispune de infrastructura necesară pentru producția de energie, principala problemă cu care se confruntă este incapacitatea de a asigura în mod constant combustibilul esențial pentru funcționarea termocentralelor.

Această situație este reflectată în lipsa stocurilor adecvate de cărbune în depozitele sucursalelor electrocentrale, o problemă care afectează semnificativ activitatea întregului complex energetic.Pentru a îmbunătăți situația, este crucial ca producția de cărbune din cadrul carierelor miniere aflate în administrarea companiei să fie optimizată. Dacă aceste dificultăți operaționale vor fi depășite, există perspective favorabile pentru creșterea capacității de producție a energiei electrice. În acest context, compania ar putea genera un surplus de energie, pe lângă volumele deja contractate prin acorduri bilaterale, ceea ce ar contribui la sporirea veniturilor atât pentru activitatea minieră, cât și pentru sectorul energetic.

Măsuri în cariere

Anul 2025 ar putea aduce oportunități importante pentru CEO, având în vedere deficitul de producție de energie electrică pe piața națională. Această situație creează un mediu favorabil pentru companiile capabile să răspundă cererii crescute, oferind o oportunitate de maximizare a veniturilor. Un alt factor pozitiv care ar putea influența în mod favorabil situația financiară a companiei este eliminarea plafonării prețurilor la energie.

- Publicitate -

Într-un astfel de context, CEO ar putea beneficia de prețurile ridicate ale megawatului pe piață, ceea ce ar contribui la creșterea încasărilor și la consolidarea poziției companiei. Cu toate acestea, sindicatele atrag atenția asupra unor măsuri urgente care trebuie implementate pentru a asigura viabilitatea pe termen lung a companiei. În primul rând, este necesară o revizuire a termenelor prevăzute în Planul de restructurare și decarbonare, astfel încât acestea să reflecte mai bine realitățile operaționale și economice.

Ultimul an înainte de intrarea în rezervă

În al doilea rând, trebuie adoptate soluții concrete pentru a garanta un flux constant de cărbune către termocentrale. Realizarea acestor obiective ar putea reprezenta un pas important către asigurarea stabilității economice și operaționale a Complexului Energetic Oltenia.

În concluzie, deși compania se confruntă cu dificultăți semnificative în ceea ce privește aprovizionarea cu combustibil, există premise pentru o redresare, cu condiția implementării unor măsuri adecvate și adaptării la contextul pieței de energie din România. În acest sens, colaborarea dintre sindicate, managementul companiei și autoritățile relevante poate juca un rol esențial în atingerea unui echilibru între cerințele de mediu, cererea energetică și sustenabilitatea financiară a CEO.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ARC Consulting a semnat un contract de consultanță în recrutare și selecție pentru board-ul AMEPIP, în valoare de 81.000 lei
Articolul următor Ministerul Energiei salută intrarea Romgaz pe segmentul de furnizare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 3 pentru titlurile de stat emise în cadrul Programului Fidelis al Ministerului Finanțelor
Economie
Guvernul suplimentează cu 94,3 milioane de lei bugetul schemei de sprijin pentru motorina utilizată în agricultură
Agricultură
AFM a îndeplinit jalonul PNRR privind construirea instalațiilor de reciclare a deșeurilor
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
Energie

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: ”România și-a îndeplinit ținta europeană de stocare a gazelor pentru iarnă cu mai mult de două luni înainte de termen”

3 minute
Energie

Se închide mai devreme Termocentrala de la Ișalnița? Unde pleacă angajații?

5 minute
HR

Sindicatele cer creșterea salariului de bază la CEO

3 minute
Energie

Prețul spot al energiei din România a atins un nou maxim istoric, peste 1.300 de lei/Mwh

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?