Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO va furniza cărbune Societății Electrocentrale Craiova până în 2025
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CEO va furniza cărbune Societății Electrocentrale Craiova până în 2025

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 1 noiembrie 2022
Distribuie

Eugen Măruță (gds.ro)

Complexul Energetic Oltenia (CEO) va continua să furnizeze încă trei ani cărbune energetic Societății Electrocentrale Craiova, fosta Sucursală Electrocentrale Craiova 2.

În acest sens, Directoratul Complexului Energetic Oltenia a propus acționarilor încheierea unui contract de vânzare lignit energetic cu Societatea Electrocentrale Craiova SA. Este vizată perioada 1 noiembrie 2022 – 1 octombrie 2025. Conform estimărilor, contractul va fi încheiat pentru o cantitate de 6 milioane de tone de lignit de la carierele miniere ale Complexului Energetic Oltenia.

Termocentrala de la Craiova a fost externalizată din Complexul Energetic Oltenia, începând cu data de 1 octombrie. Au fost preluate toate activele și salariații de către compania nou-înființată, respectiv Societatea Electrocentrale Craiova. Noua firmă a primit și un ajutor financiar de 60 de milioane de lei pentru a putea să funcționeze până la finalul anului. Ulterior, fosta sucursală a CEO își va gestiona singură resursele și încasările.

Fonduri din PNRR pentru noua centrală pe gaze de la Craiova

Contractul de furnizare cărbune este valabil până în 2025, având în vedere că grupurile pe cărbune vor fi înlocuite cu o termocentrală pe gaze naturale. Cel puțin aceasta este intenția Ministerului Energiei, acționarul principal al Societății Electrocentrale Craiova. De altfel, Complexul Energetic Oltenia SA a finalizat, în data de 23 septembrie, încărcarea în platforma PNRR a proiectului: „CPH 295MW pentru S Electrocentrale Craiova SA” în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă din cadrul PNRR.

- Publicitate -

Obiectivul general al proiectului propus pentru finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență – PNRR îl reprezintă realizarea unei capacități noi de producere energie electrică și termică pe gaze naturale în cogenerare de înaltă eficiență, de 295 MW, pentru Electrocentrala Craiova.

Proiectul are în vedere:

-obiective economice (reducerea semnificativă a consumului specific de combustibili, reducerea cheltuielilor de operare, reducerea costurilor specifice de producție pentru energia utilă),

-obiective sociale (creșterea accesibilității la Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică – SACET și sporirea confortului termic),

– obiective de mediu (emisiile poluante în atmosferă sunt nesemnificative, nu cauzează niciun prejudiciu semnificativ obiectivelor de mediu).

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior comunicat de presa sanpetru poim-1 Lansarea proiectului „CREȘTEREA CAPACITĂȚII DE GESTIONARE A CRIZEI SANITARE COVID-19 PRIN ACHIZIȚIONAREA DE ECHIPAMENTE DE PROTECȚIE MEDICALĂ LA NIVELUL UNITĂȚILOR DE ÎNVĂȚĂMÂNT DIN COMUNA SÂNPETRU, JUDEȚUL BRAȘOV” Cod SMIS 20114+143138
Articolul următor Secretarul de Stat Mihai Macaveiu s-a întâlnit cu reprezentanții companiei franceze CERBAIR
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A intrat în vigoare Regulamentul privind inteligența artificială, care se aplică în toate statele UE
Extern
Deloitte România și Reff & Asociații au asistat Banca de Investiții și Dezvoltare în evaluarea realizată de Comisia Europeană
Finanțe și Bănci
Food Noise (zgomot alimentar): 8 din 10 români afirmă că se gândesc frecvent la mâncare, însă doar 9% înțeleg motivele
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Problemele de auz nu au vârstă – soluții moderne și discrete
  • Cum îți dai seama că mobilierul de bucătărie actual nu mai corespunde nevoilor familiei tale
  • Cum influențează limitatoarele de viteză siguranța în apropierea spațiilor de joacă
  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
Energie

Milioane de euro pentru mijloace de transport închiriate de CEO

6 minute
Energie

Cele mai importante surse de energie pentru construcţia unei case verzi

5 minute
Energie

ONG-urile de mediu dau o nouă lovitură hidrocentralei Răstolița, finalizată 98%

5 minute
Energie

ANRE a aprobat noul cadru organizat de contractare a energiei electrice de către clienţii finali mari

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?