Guvernul Chinei a decis să interzică ministrului filipinez al Apărării, Gilberto Teodoro, soției și copiilor acestuia, intrarea în zona continentală chineză și în regiunile administrative speciale Hong Kong și Macao. Potrivit Ministerului chinez de Externe, decizia a fost luată după ce Gilberto Teodoro a făcut, în repetate rânduri, declarații nefondate la adresa Chinei, afectând interesele legitime chineze și relațiile bilaterale.
De asemenea, tuturor organizațiilor și persoanelor din China li se interzice să deruleze orice tip de tranzacții, activități de cooperare sau relații comerciale cu Teodoro și membrii familiei sale.
În replică, Gilberto Teodoro a transmis că va continua acțiunile.
Ministerului chinez de Externe a reiterat că Teodoro continuă să denigreze China, urmărind interese politice. Urmare a acțiunilor deliberate derulate de Teodoro și alte persoane, tensiunile chino-filipineze se acutizează, iar relațiile bilaterale se înrăutățesc. Dacă asemenea acțiuni de sabotaj nu vor fi împiedicate, interesele fundamentale ale statului și poporului filipinez vor fi afectate, a transmis MAE chinez.